ФГВФО підвищить суму відшкодування вкладів до 600 тис. гривень

Опубліковано в 8:59 Актуально, В Україні, Важливі, Для бізнесменів та підприємців, Новини    317

Суму гарантованого банківського вкладу збільшать втричі. Депозити — держава гарантуватиме вклади до 600 тисяч гривень

В ході засідання Ради з фінансової стабільності України було розглянуто ряд важливих питань. Одне з них стосувалося підвищення відшкодування вкладів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який гарантує фізичним особам повернення коштів в національній та іноземній валюті в розмірі до 200 тис. гривень. Даний поріг був встановлений в далекому 2012 році і з того часу не змінювався.

В ході Ради було запропоновано підняти суму гарантованого відшкодування вкладів до 600 тисяч гривень. Дана ініціатива також була підтримана Національним банком України (НБУ).

Реальний стан справ

У недавньому звіті ФГВФО зазначалося про гарантії виплат 98% вкладів фізосіб України. Але реальність трохи відрізняється від оптимістичних прогнозів Фонду. Все частіше йдеться про прийдешнє банкрутство ФГВФО і максимальне покриття вкладів Фондом на рівні всього 43%. Також існує проблема з боргом за номіналом держвекселів, його сума становить 48 млрд грн. (бизько $ 1,7 млрд). До 2031 року необхідно виплатити відсотки за даними зобов’язаннями. У зв’язку з цим в ході минулого засідання Ради був розроблений детальний план реструктуризації заборгованості Фонду. Це дозволить відновити його платоспроможність до кінця 2021 року.

Чи можливий відтік депозитів

У 2020 році після введення пандемії, а разом з нею і карантину, в Україні знизилися депозитні ставки і могла виникнути проблема з відтоком депозитів вкладниками. Це дозволяло вкладникам не брати кредит на карту в разі фінансових труднощів, що виникли через тривалий простій, який зачепив практично всі сфери бізнесу.

Такий відтік все ж стався навесні, але в мінімальному обсязі і ситуація дуже швидко повернулася в норму. Українці залишили вклади в банках і, таким чином, захистили банківську систему від краху.

Ощадбанк в ФГВФО: бути чи не бути?

Це питання виявилося досить складним. Приєднання Ощадбанку до Фонду гарантування вкладів ускладнюється великим депозитним портфелем банку. Проте, до початку 2021 року це питання повинен бути закрите, і клієнти банку отримають гарантії від Фонду. В ході засідання відзначили, що перехід займе тривалий час і має завершитися до кінця 2023 року.

Робота з МВФ

Важливою темою залишається робота з міжнародними організаціями, такими як Міжнародний Валютний Фонд (МВФ). Щоб виконати зобов’язання перед МВФ Україна зобов’язана провести реформу фінсектора:

  • Навести лад в ФГВФО: питання з неплатоспроможністю Фонду повинне бути закрите.
  • Посилити ФГВФО: повинні бути надані концепції щодо посилення положення Фонду.
  • Скоротити кількість непрацюючих кредитів: банки України повинні розробити чіткий план вирішення проблеми.
  • Поліпшити закон «Про банки і банківську діяльність»: має бути прийнято ряд змін до закону.

Ну і одне з головних вимог не тільки МВФ, але і будь-яких інших міжнародних фондів – усунути всі юридичні ризики і перешкоди.

Залишити відповідь