Народні прикмети, обряди та звичаї 13 січня

Опубліковано в 10:44 Актуально, В Україні, Важливі, Новини, Цікаво та корисно    529

Ожеледь на деревах — уродить садовина.

Відомий етнограф Василь Скуратівській у книзі “Місяцелік” пише, що зранку 13 січня починали готувати другу обрядову кутю — щедру.

На відміну од багатої, її можна було заправляти скороминою. На Поліссі, скажімо, зерно варили зі смальцем. Як і на багатий вечір, кутю також ставили на покуть, дотримуючись обрядів.

Крім того, господині пекли чимало млинців із салом, готували пироги, вареники з сиром, щоб віддаровувати щедрувальників та посівальників. Дехто з богомільних різав чорну курку, щоб “інші добре неслися”, адже саме з цією породою пов’язані численні забобони (якщо чорна курка починала співати півнем, то їй одразу відрубували голову, оскільки вона віщувала покійника в родині).

Звечора і до півночі обходили оселі щедрувальниці. Юнки, зібравшись у гурти, з поетичними піснями-щедрівками відвідували сусідів, а дівчата-підлітки щедрували поодинці чи гуртом. Тексти дитячих щедрівок виконувалися в один голос або ж речитативом.

Парубки в цей час “водили Меланку”, тобто перевдягненого в жіноче вбрання жартівника. З цим сюжетом пов’язані саркастичні сценки, що їх розігрували учасники дійств.

Зі щедрою кутею пов’язано чимало побутових обрядів. Скажімо, щоб владнати якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися, аби “Новий рік зустріти в мирі й злагоді”. Хлопці, котрі перед цим “отримали гарбуза”, вдруге засилали сватів з надією на благословенну згоду.

Український народний прогностик:

Якщо під Новий рік добрий сніг — сій гречку.
Небо в зірках — врожай на гриби й горох.
Падає м’який сніг — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим.
Сильний мороз і падає малий сніжок — на врожай хліба, здоров’я людей і тварин; коли ж тепло і без снігу — на неврожай і хвороби.
Який перший день у Новому році, то й рік буде такий.
Багато пухнастого інею на деревах — до врожаю зернових і доброго медозбору.
Ожеледь на деревах — уродить садовина.
Зоряне небо – добре нестимуться кури.
Дивилися, куди тварина ляже головою: до сходу — на врожай, до заходу — на недорід.

Залишити відповідь