Ціни на газ для населення: скільки будем платитимуть у грудні

Опубліковано в 13:12 Актуально, В Україні, Важливі, Новини    1 699
Напередодні більшість постачальників оприлюднили свої цінові пропозиції на грудень. Що змінилося у порівнянні з листопадом і якою буде вартість блакитного палива у грудні?

Після лібералізації газового ринку в Україні більше не існує єдиної ціни на блакитне паливо для населення.

За 5 днів до кінця місяця кожен постачальник повинен оприлюднити свої цінові пропозиції на наступний. Станом на ранок четверга майже всі трейдери це зробили.

Що змінилося у порівнянні з листопадом і скільки блакитне паливо коштуватиме у грудні?

У кожного постачальника своя ціна

Досі не всі споживачі до кінця розуміють чому вартість блакитного палива в їхніх платіжках постійно змінюється.

Починаючи з 1 серпня 2020 року в Україні немає єдиної ціни для всіх клієнтів. Ціни також не встановлюються для окремих областей, громад чи міст. Навіть на одному поверсі багатоквартирного будинку вартість газу, для різних квартир, може відрізнятись на декілька гривень.

Щоб дізнатися вартість газу на наступний місяць, споживач повинен знайти в квитанції назву компанії постачальника, яких наразі близько 50 та перейти на його сайт. Саме там постачальник вказує актуальну ціну.

Як правило, перегляд тарифу відбувається в кінці місяця, тому дізнатись ціну за якою вам виставлять рахунок за грудень, можна вже в кінці листопада.

Якщо ціна або якість послуги трейдера вас не влаштовує, доволі легко можна перейти до іншого постачальника: напередодні запуску ринку ця процедура була суттєво спрощена.

Що там на європейських хабах 

Ціни наразі формуються за принципом імпортного паритету. Тобто, в основі розрахунків лежить вартість палива на європейських газових хабах за попередній місяць (ціна на листопад встановлюється на основі його вартості за жовтень).

Навіть якщо постачальник придбав газ в так званий низький період за низькими цінами, в рахунку споживачам він вказує актуальну для європейського ринку ціну на даний момент.

З моменту оприлюднення цін для українських споживачів на листопад, вартість блакитного палива на європейських хабах почала знижуватись.

За даними аналітиків “Української енергетичної біржі”, така динаміка в перші тижні листопада спостерігалася за рахунок зниження загального споживання і збереження постачання. В наступні два тижні ціни трохи знизилися на фоні зростання пропозиції та більш м’яких прогнозів погоди на грудень, ніж очікувалось раніше.

У підсумку ціни на хабах TTF (Нідерланди) та NCG (Німеччина) трохи відновилися, однак все-одно залишились нижчими, ніж на кінець жовтня.

Попри невелике зниження цін на європейському ринку, вартість газу вітчизняних постачальників майже не змінилися.

Якими будуть ціни на газ у грудні

Одним з перших свою ціну оприлюднив НАК “Нафтогаз”, і вона залишилась на рівні попереднього місяця – 6,33 грн за кубометр. Це одна з найдешевших пропозицій на ринку.

“Нафтогаз” розпоряджається ресурсом своєї “дочки” – компанії “Укргазвидобування”, що дозволяє йому тримати ціни на мінімальних позначках з метою збільшення своєї частки на ринку.

Нагадаємо, що наразі вона є мізерною – газ в “Нафтогаза” купують лише 2,5% всіх споживачів.

Якщо порівняти пропозиції постачальників на листопад і грудень, то змін відбулося не так вже й багато і більшість з них – несуттєві. Але є і виключення.

Так, з майже 50 постачальників лише чотири компанії підвищили свої ціни у порівнянні з попереднім місяцем.

І якщо зростання вартості на 35 копійок у трейдера Paliv Energy зрозуміти можна, оскільки його цінова пропозиція в листопаді була найнижчою, то з чим пов’язане підвищення ціни на газ компанії “Львівенергозбут” одразу на 2,38 грн (+35%) – пояснити важко.

В сторону зменшення свої ціни переглянули пять компаній: Megawatt, “ВКФ “Теплобуд”, “Асканія Енерджі” та “Кременчукгаз-трейдинг” та “Волиньелектрозбут”. Ці постачальники зменшили вартість газу в середньому на 40 копійок.

Решта трейдерів залишили ціни на попередніх рівнях.

Однак вартість газу постачальника – це не вся сума, яку повинен заплатити споживач. Окремою платіжкою з початку року українці отримують рахунок за постачання газу.

Плюс доставка

Щоб вирахувати повну суму, в яку вам обійдеться газ у грудні, до ціни постачальника необхідно додати ще й вартість доставки.

Постачанням палива займаються облгази або оператори ГРМ, які отримують за це плату з кожного доставленого споживачу кубометра газу.

Вартість доставки встановлюється Національною комісією з регулювання тарифів і в кожному регіоні вона різна.

Наразі найвищий тариф на розподіл газу встановлений для компанії “Спектргаз”, яка обслуговує частину споживачів Львівської області. На другому, третьому і четвертому місцях компанії, які працюють у Вінницькій області: “Гаспостачсервіс”, “Газовик” та “Монтажник”.

З 44 операторів ГРМ найнижчі тарифи у “Харківміськгазу”, “Кременчукгазу” та “Київгазу”. В середньому по країні вартість цієї послуги дорівнює близько 1,2 грн за кубометр на місяць.

Довідка: Під час підготовки матеріалу стало відомо, що регулятор ухвалив рішення про зміну тарифів на доставку газу. В 20 компаніях пропонується підняти тариф в середньому на 80%. Зменшення вартості доставки відбудеться лише в двох операторах.

Утім зміни ще не набули чинності. За процедурою, НКРЕ повинна оприлюднити проєкти постанов, після чого протягом 10 днів всі бажаючі можуть надати свої зауваження та пропозиції щодо змін.

Після збору й аналізу пропозицій проводяться громадські обговорення, і лише після цього регулятор ухвалює остаточне рішення про затвердження нових тарифів облгазамДо цього ж вартість розподілу змінюватися не буде.

Джерело: epravda.com

1 коментар на “Ціни на газ для населення: скільки будем платитимуть у грудні

  • У лютому 2020 року оптова ціна на природний газ для потреб населення становила 3,95 тисячі гривень за тисячу кубометрів (без врахування ПДВ, націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами). Найбільше за комунальні платежі сплачують в Дніпрі, далі йдуть Кропивницький і Суми, найменше платять в Ужгороді і Чернівцях.

Залишити відповідь