Жителі Воскресенської громади відсвяткували дні села (ФОТО)

Опубліковано в 12:44 Новини, У районі    608

14 та 15 вересня жителі Воскресенської об`єднаної територіальної громади відзначили дні сел Воскресенки та Кінських Роздор.

14 вересня святкування дня села Воскресенка розпочалося із мітингу-реквієму, присвяченого 74-ій річниці визволення села від нацистської окупації.

Після мітингу, на території Воскресенського навчально-виховного комплексу відбувся конкурс дитячих малюнків на асфальті «Моє село».

Святкування продовжилося дитячими змаганнями з шахів та ярмарком на центральній площі села.

Виступ запорізьких козаків з острова Хортиця порадував всіх присутніх.

Концертна програма від аматорів сцени Воскресенського сільського будинку культури була цікавою та святковою.

Під час святкування працювала виставка народних умільців та дитячі атракціони; діти розважалися та грали у рухливі ігри із аніматорами. Ростові ляльки, шоу бульбашок та аквагрим прийшлися до вподоби маленьким глядачам.

Наостанок, відбулася запальна дискотека від гурту Misto M (м. Мелітополь).

15 вересня відбулося святкування дня села Кінські Роздори.

Під час урочистої частини заходу, відбулося вручення паспортів та нагородження мешканців села.

Учасники творчих колективів Кінсько-Роздорівського сільського будинку культури подарували свої концертні номери глядачам.

Цього разу, виступам запорізьких січових козаків та мелітопольського гурту Misto M раділи роздорівці; діти бавилися із аніматорами та розважалися на атракціонах.

Історична довідка:

Село Кінські Роздори розташоване на берегах річок Конка і Суха Конка, в місці їх злиття. На півночі межує з селом Воскресенка.

Під час споруди Кирилівської фортеці на початку 1770 року, цей край був заселений відставними солдатами Російської імперії. Безлюдна, але багата та родюча місцевість вабила до себе численних переселенців.

Нова солдатська Кінська слобода швидко розвивалася та збільшувалася.

У 1776 році Азовський губернатор В.А. Чертков відвідав Кінську слободу та наказав називати її Державною військовою Кінською слободою. У 1782 році її населення склало 424 людини.

18 липня 1776 року Маріупольське духовне Правління звітувало, що церква Різдва Богородиці, яка будувалася в Слободі Кінській закінчена, церковними начинням і священним одягом, іконами, книгами церковними і дзвонами забезпечена та до освячення готова.

В селі побудовано дві загальноосвітні школи: І ступеню (будівля 1902 р.) та І-ІІІ ступенів, три клубних заклади, дві бібліотеки, дільнична лікарня, амбулаторія, радіовузол. Працює відділення Ощадбанку.

Відомі уродженці села Кінські Роздори:

Єрмак Анатолій Васильович (05.08.1955 – 11.02.2003) – народний депутат, депутат Верховної Ради України.

Семенів Василь Павлович (30.01.1879 – після 29.11.1927) – депутат Українських Установчих Зборів (1918).

Мережко Лука Степанович (18.10.1914 – 1973) – Герой Радянського Союзу.

Мовчан Іван Іванович (20.12.1939) – відомий археолог, Лауреат Державної премії УРСР.

Шило Іван Павлович (1926) – відомий вчений, полковник, ветеран війни в Єгипті, Герой Радянського Союзу.

Бондаренко Григорій Іванович (20.07.1906 – 03.1969) – перший післявоєнний керівник Бердянська.

Село Воскресенка розташоване на правому березі річки Кінська, вище за течією на відстані 1 км розташоване село Кінські Роздори, нижче за течією – місто Пологи.

Воскресенку (до 1809 р. – Гончариха-Воскресенка, до 1934 р. – Воскресенка, до 2016 р. –  Чапаєвка) засновано у другій половини XVIII ст. В описі перших військових слобід Олександрівського повіту, які складені до 1800 р., воно згадується під назвою Гончариха-Воскресенка з населенням 1010 душ.

Поблизу села в 1851 р. був знайдений скарб – 14 350 срібних монет, більшість з яких були карбування золотоординського хана Тохтамиша.

У 1902-1903 рр. через селище була прокладена одна з гілок нинішньої Придніпровської залізниці.

Під час Другої світової війни у складі радянської армії перебували 1232 мешканця села, 362 загинуло, 512 – нагороджено орденами та медалями.

Відомі уродженці села Воскресенка:

Авдієнко Михайло Оверкович (1892 – 08.09.1937) – український революційний, політичний та суспільний діяч.

Навроцький Михайло Олексійович (1911 – 1964) Герой Радянського Союзу.

Після об`єднання сіл у Воскресенську територіальну громаду інфраструктурний та економічний розвиток території розпочав своє зростання.

На даний час територія громади складає 1,25 тис. км. Площа сільськогосподарських угідь – 27,640 тис. га. Загальна кількість населення громади – 6100 осіб. Загалом громаді підпорядковано 4 населених пунктів; діє одне екопоселення.

На території Воскресенської об`єднаної територіальної громади функціонують агрофірми: ТОВ «АФ Батьківщина», ТОВ «АФ Любокут», ТОВ «АФ Авангард», ТОВ «АФ Профінтерн» та ВАТ Магедівський ХПП. У селі Кінські Роздори функціонує консервний цех. У громаді налагоджено виробництво пілетів для опалення.

Джерела:

1. Сайт Запорізької обласної універсальної наукової бібліотека: zounb.zp.ua
  2. Історія міст і сіл Української РСР: В 26 т. Запорізька область / Ред. кол. тома: Петрикін В.І. (гол. редкол.), Зінович І.Є., Киценко М.П. (заст. гол. редкол.), Клюненко А.С., Кривчик П.Т., Крупіна Л.Ф., Мощиць Т.Ф., Нечаєнко Л.Ю. (відп. секр. редкол.), Олійник Л.В., Пересунько М.І., Фоменко В.Г., Чабаненко П.К., Шевченко І.Г., Шерстюк О.С., Щербак І.П. АН УРСР. Інститут історії. – К.: Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1970. – 790 с.

ЄГОР КУРНОСОВ