10 правил та 7 духовних порад: як правильно купатись в ополонці на Водохреща

Опубліковано в 15:09 В Україні, Важливі, Новини, Цікаво та корисно    295

19 січня всі християни відзначають велике свято – Хрещення Господнє (Водохреща). Саме хрещення означає очищення душі і тіл. Купання у цей день – це традиція зі своїми правилами. Багато сміливців приймають героїчне рішення скупатись в ополонці. Віруючі люди стверджують: купання в ополонці на Водохреще для православної людини – не небезпека, а благо, яке може принести навіть чудесне зцілення від хвороб. Втім, перш ніж стрибнути в ополонку, запам’ятайте кілька простих правил, які зроблять ваше занурення безпечним.

Перш ніж зважитися на купання, ознайомся з основними правилами купання в ополонці на Водохреще. 

Правило перше для купання в ополонці на Водохреще: протестуй свій організм на наявність медичних протипоказань. 

Лікарі категорично заперечують проти купання в ополонці на Хрещення при наявності таких проблем зі здоров’ям: 
– запальні захворювання носоглотки, придаткових порожнин носа, отити; 
– серцево-судинні захворювання; 
– епілепсія, перенесені травми черепа; склероз судин головного мозку; 
– неврити, поліневрити; 
– цукровий діабет, тиреотоксикоз; 
– глаукома, кон’юнктивіт; 
– туберкульоз легенів, запалення легенів, бронхіальна астма, емфізема; 
– нефрит, цистит, запалення придатків, запалення передміхурової залози; 
– виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит; 
– венеричні захворювання. 

Правило друге: для купання в ополонці на Хрещення потрібно правильно вибрати місце. 
Водохресні свята для рятувальників – це чималий головний біль. Люди лізуть у воду, де заманеться… Результат буває дуже сумним. 
Ідеальна ополонка для купання в ополонці на Водохреще – це: 
– перевірений місце. Бажано – організоване, а не сільський ставок опівночі, 
– глибина купелі не повинна перевищувати 1,8 м, 
– купіль повинна бути огороджена, щоб уникнути випадкового падіння у воду. 

Правило третє не забудьте про “обмундирування”! 
Вам знадобляться: купальник або плавки, рушник і махровий халат, комплект сухого одягу. Візьміть з собою і якесь взуття, щоб не йти по льоду босоніж – це далеко не кожній людині під силу. Але врахуйте, що тапочки не повинні бути на гумовій підошві – вона ковзає. 
Можна взяти вовняні товсті шкарпетки, в них дійти до ополонки, в них же і плавати. 
Після купання потрібно переодягтися в суху білизну. 

Правило четверте для купання в ополонці на Водохреще: перед купанням злегка розігрійтесь, але не до сьомого поту. Роздягнувшись, помахайте руками, зробіть декілька присідань, нахилів. Тіло повинне бути гарячим, але не пітним. 

Правило п’яте для купання в ополонці на Водохреще: православна традиція передбачає триразове занурення в ополонку з головою. Але майте на увазі, що купання в ополонці на Хрещення – це не канон, а традиція. Тобто не буде гріхом, якщо ви побережете свою голову, знаючи, що доведеться їхати з мокрим волоссям по морозу. 

(Правило шосте для купання в ополонці на Водохреще: бережіться ейфорії! Багато людей, занурившись у воду, відчувають прилив нестримної радості, який провокує їх затриматися у воді хвилин на п’ять. Майте на увазі, що цей напад радості – не благодать Божа, а наслідок складних хімічних реакцій, що протікають в організмі під впливом холоду. Затримавшись у воді під впливом ендорфінів, ви ризикуєте своїм здоров’ям. 

Правило сьоме для купання в ополонці на Водохреще: зігрійтеся після купання! Розітріть тіло рушником, швидко одягніться. І випийте що-небудь гаряче: чай, наприклад. 

Правило восьме для купання в ополонці на Водохреще: ніякого спиртного до купання! І максимум, що можна собі дозволити після – це трохи церковного кагору. Широко поширена думка про те, що спиртне гріє організм. Але це тільки в перші півгодини після ухвалення! Потім настає зворотний ефект, який може призвести до серйозних застуд. 

Правило дев’яте для купання в ополонці на Водохреще: довіряй своєму організму! І, якщо погляд на холодну воду викликає у вас жах, подумайте ще раз – чи варто? 

Правило десяте для купання в ополонці на Водохреще: не заходьте у воду без молитви. Нехай короткої (“Отче наш”, наприклад), хай своїми словами, але зверніться в цей день до Бога зі словами, що йдуть з самого серця. 

І, перед тим як зайти у воду, поговоріть з нею. Вода – це особлива інформаційна сутність у будь-який день року. А на Водохреща вона дійсно жива. Попросіть її очистити тебе від старого, непотрібного і наповнити тебе світлом і чистотою! 

Який прихований сенс купання в ополонці на Водохреще? 

Вважається, що людина, занурюючись в ополонку на Водохреща, змиває з себе всі гріхи. Але самі священики дуже обережно трактують таємний сенс традиції купання в ополонці на Водохреще. 

По-перше, ополонка – це чисто слов’янський “винахід”. На священній річці Йордан ополонок немає, там тепло. 

По-друге, купання в ополонці – це суто народна традиція, від слідів якої позбутися неможливо! 

Священники по-своєму дивляться на купання в ополонці на Водохреща. Так, вони не втомлюються підкреслювати, що купання в ополонці на Хрещення має сенс лише для глибоко віруючої людини, для інших це – забава, що граничить з гріхом. 

Що стосується духовних правил, то традиція купання в ополонці на Хрещення не є каноном, тому жорстких правил тут немає. 
Але деякі рекомендації від священників щодо купання в ополонці на Водохреше все-таки є: 

Порада перша. Обов’язково підіть до церкви на службу, перш ніж зважитись на занурення в ополонку на Водохреще. Це налаштує Вас на відповідний лад. 

Порада друга. Перш ніж зважитися на купання в ополонці на Водохреще, попросіть благословення на це у священика. Хороший священик зможе оцінити, чи піде це тобі на користь з точки зору вашого духовного і фізичного здоров’я, чи ні. 

Порада третя. Перед тим, як зробити останній крок до ополонки, постарайтеся відірватися від метушні, якої у цей день завжди з надлишком. Загляньте всередину себе, запитайте – чого ви чекаєте від свого вчинку? Що це для вас – данина моді, прагнення до «подвигу» або справді подія з духовним змістом? 

Порада четверта. Занурюватися бажано тричі з головою, осіняючи себе хресним знаменням зі словами «В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа» 

Порада п’ята. Не спокушайте Господа! Відчуваючи, що купання в ополонці для вас дійсно подвиг, не лізьте у воду! Чекаючи від Бога милості у відповідь на свою нерозсудливість, ви здійснюєте гріх, а не очищаєтеся. 

Порада шоста. Перед купанням в ополонці не пийте спиртних напоїв, не куріть, не лайтеся, уникайте засудження будь-кого за щось. 

Порада сьома. скупавшись в ополонці на Водохреще, не поспішайте з розмовами! Вийдіть з ополонки, розітріть тіло рушником, не поспішаючи одягнися. Зберігайте в собі внутрішню зосередженість, не поспішайте розсіяти порожніми словами те, що тільки отримали. Інакше таїнство купання в ополонці на Хрещення нічим не буде відрізнятися від занурення в холодну воду після баньки і веничка. 

За матеріалами: megasite.in.ua.

Залишити відповідь