28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці

Опубліковано в 14:46 Новини, Цікаво та корисно    239

28 серпня православна церква святкує Успіння Пресвятої Богородиці. За традицією східної церкви, це свято в народі називають Перша Пречиста, під час якої віруючі згадують упокоєння, воскресіння та прославлення Матері Божої.

Успіння Пресвятої Богородиці належить до переліку дванадцяти найбільших свят церковного року. І в цей день, возносячи молитви Господу, віруючі звертаються й до Пріснодіви Марії – благодатної заступниці та берегині людей і до Богородиці, яка стала об’єднуючим началом між Богом і родом людським.

Успіння – це кінець земного життя Богородиці та її перехід у Царство небесне. Після того як Ісус Христос вознісся на небо, Матір Божа лишилася під опікою апостола Івана Богослова. Незадовго до свого успіння вона прибула до Єрусалима, де невтомно молилася. Одного разу на Голгофі перед нею з’явився архангел Гавриїл і сповістив про швидке переселення до життя небесного.

За звісткою архангела, успіння Богородиці мало статися о третій годині. Святі апостоли запалили безліч свічок і оточили урочисто прикрашену постіль, на якій лежала Матір Божа. Раптом засяяло божественне світло і до людей зійшов сам Ісус Христос у супроводі янголів, архангелів та праведних душ. Побачивши сина, Матір Божа дуже зраділа і без жодних вагань віддала свою душу. Через три дні апостоли не знайшли тіла Богородиці – у домовині лежали лише її поховальні покривала. Це був доказ того, що Божа Мати вознеслася на небо.

Щодо народних традицій цього дня, то восени є три “Пречисті”, про які в народі кажуть так: “Перша Пречиста жито засіває, друга – дощем поливає, а третя – снігом покриває”. Тож під час Першої Пречисти на полях сіють озиму.

Колись після Успіння Пресвятої Богородиці родини активно готувалися до весіль. Також у цей час починали збір урожаю в садах, залишаючи лише “зимові” сорти яблук та груш, заготовлювали калину.

У день Першої Пречистої селяни приносили до церкви на літургію колосся нового врожаю, щоб «Успіння-матінка» благословила їхню працю та зберегла зібраний урожай від пожежі й дощу.

У народі вірили, що:
– якщо погода молодого бабиного літа (з 28 серпня до 11 вересня) гарна, то старе бабине літо (13 – 21 вересня) буде негожим;
– яка перша Пречиста – така буде й осінь;
– якщо на Пречисту йде дощ, то осінь буде дощова й холодна. І навпаки: як не буде дощу – то тепла і суха.

Залишити відповідь