Без табелів і щоденників: головне про нововведення 2021-2022 навчального року

У цьому навчальному році початкові класи сміливо можуть відмовитися від паперових щоденників, а на уроках фізкультури замість піонерболу буде чіррлідінг і теніс.

Все це – результати модернізації системи освіти в Україні.

Академічна автономія

З цього навчального року вчителі початкових класів можуть самостійно створювати програму навчання і організовувати освітній процес.

На свій розсуд педагог тепер має право підбирати додаткові навчальні матеріали або зошити. Однак, є одна умова – позначка “Рекомендовано до використання в закладах загальної середньої освіти”.

Крім того, вчителям 1-4 класів дозволяється застосовувати свою систему оцінювання дітей і використовувати авторські методики викладання.

Також, тепер немає прописаної кількості годин для вивчення теми. Учитель сам вирішує, скільки часу виділити на освоєння матеріалу. Також, необов’язково слідувати параграфам підручника – вчителям дозволяється змінювати вивчення тем місцями.

Паперові щоденники замінити електронними

Паперові щоденники вже скасували для учнів з 1 по 2 клас. А в новому навчальному році це торкнеться й учнів до 4 класу. Рішення за ведення щоденників приймає виключно вчитель.

Але це можливо тільки в тих школах, де вже працює система E-Journal. Електронна система дозволяє учням бачити домашнє завдання, а батькам – стежити за успіхами дитини в школі. Підключення до системи E-Journal почалося на початку 2021 року і поки що впроваджена не у всіх школах.

Табеля замінили свідоцтвами досягнень

Ще одним нововведенням в школах є те, що молодшим класом не буду видавати табеля в кінці кожного семестру. Замість них будуть свідоцтва досягнень.

Крім оцінок, в цьому документі будуть рекомендації педагога, коротка характеристика успішності і поведінки дитини та побажання батьків. Цей документ буде розгорнуто оцінювати здібності і таланти дитини, що дозволить батькам краще зрозуміти успіхи або проблемні сторони дитини.

Свідоцтва успішності будуть відрізнятися в залежності від класу. Для учнів 1-2 класів буде введена система узагальнених вербальних оцінок:

 • “Демонструє помітний прогрес”
 • “Вимагає значної уваги і допомоги”
 • “Є значні успіхи”
 • “Досягає результату з допомогою вчителя”

Для учнів 3-4 класів запропонують використовувати таку ж систему оцінювання, або ж можна буде ввести рівневу з літерними позначеннями:

 • “Початковий” (Н)
 • “Середній” (С)
 • “Достатній” (Д)
 • “Високий” (В)

Не будуть видавати свідоцтва про початкову освіту

По закінченню 4 класу батькам зазвичай видавали на руки свідоцтво про початкову освіту. Тепер такої практики не буде.

В принципі, паперові свідоцтва зникнуть, а дані будуть зберігатися в Єдиній державній електронній базі з питань освіти в Реєстрі документів про освіту. Тобто, інформація про те, що дитина закінчила 4 клас середньої школи, буде зберігатися в електронній формі.

Отримати паперову копію можна буде, написавши відповідну заяву на ім’я директора школи. Його зобов’язані будуть видати не пізніше, ніж через 5 днів на аркуші А4 з печаткою і підписом директора.

Нова українська школа в дії

Учні, які з 1 вересня йдуть в 5 клас, навчатимуться за методикою Нової української школи. Поки що це пілотний проект, в якому беруть участь 136 навчальних закладів. Уже з наступного навчального року всі 5-класники будуть навчатися за методикою НУШ.

Відмінністю НУШ від звичайної шкільної програми є те, що діти будуть вивчати предмети за освітніми областям:

 • мовно-літературна,
 • математична,
 • область природних наук,
 • технологічна,
 • інформатична,
 • соціальна і здоров’язберігаюча,
 • цивільно-історична,
 • художня,
 • область фізичної культури.

Це дозволить комбінувати теми і предмети. Наприклад, за один урок пройти кілька тем з української мови та зарубіжної літератури. Але можна і по-старому – окремо провести уроки з української мови та літератури.

Крім того, у 5-класників з’являться нові предмети: “Етика”, “Здоров’я, безпека і добробут”, “Культура добросусідства”, “Підприємництво і фінансова грамотність”.

Інтегровані курси гарні тим, що вони включають в себе дисципліни, які належать відразу декільком областям.

Модулі з фізкультури

З 1 вересня для 5-класників з 140 шкіл запускають пілотний проект модулів з фізкультури.

Вчителям пропонують 35 модулів, в яких містяться комбінації різних видів спорту (петанк, корфбол, теніс, чірлідінг). Що саме викладати дітям – вирішує вчитель, спираючись на оснащення спортзалу та інтерес учнів.

Одночасно дозволяється вибрати до чотирьох модулів. Міняти види спорту, тобто модулі, можна кожен триместр або чверть.

З наступного навчального року подібну модульну програму планують впровадити у всіх закладах освіти.

Також нагадуємо, що в школах буде діяти нове меню. Дітей більше не будуть годувати ковбасою і сосисками, а також буде спеціальне меню без глютену для алергіків. Поки що воно не затверджено в міністерствах, і його впровадження перенесли на січень 2022 року.

Схожі публікації
15.11.2022

Темою цього відео стало дослідження як війна змінює життя людей та їх самих, як особистості. Чи важко кидати все та тікати від російської окупації? Що відчуваєш в цей момент? Скільки […]

15.11.2022

Реєстрація громадян на отримання грошової допомоги від МОМ НЕ здійснюється за умови, ЯКЩО ВИ: ЗАРЕЄСТРУВАЛИСЯ, АБО ВЖЕ ОТРИМАЛИ ФІНАНСОВУ ДОПОМОГУ ВІД БУДЬ-ЯКОЇ МІЖНАРОДНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ. Про це повідомляє: Простір Єдності Пологівського […]

06.11.2022

Вісім місяців триває війна, яка руйнує нашу країну, руйнує наше майбутнє, руйнує наші життя… Чи, може, не всіх? Чи, може, знайома з сусідньої вулиці, не являючи собою нічого особливого, нормально […]

06.11.2022

Вже 3 листопада Верховна Рада підтримала проєкт Державного бюджету на 2023 рік у другому читанні. За ним розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 1 січня становитиме 6700 грн та […]

12.08.2022

Виїзд на тимчасово окуповану територію, а також переміщення вантажів (товарів) здійснюється у складі колон через визначений блокпост: с. Кам’янське. Формування колон для виїзду здійснюється на майданчику за адресою: вул. Оріхівське […]

28.07.2022

1 липня Верховна Рада України ухвалила закон щодо особливостей судового провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих […]

27.07.2022

Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкти, які спрямовані на зміну оподаткування транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України. Йдеться про законопроєкти №7448, №7466, та №7468, які передбачають внесення […]

30.04.2022

Пані війна прийшла до нашої країни, 8 років вона панувала в зоні ООС, але наразі замахнулася на всю Україну. Простягла свої лапи вона й до нашого краю. Читачка надіслала нам […]

11.04.2022

Мурахи шкірою… Поетичний фронт теж існує! Лише вчитайтесь… Це вірші про наш край, про наших бійців, про наших волонтерів, наш народ та ворожу стидобу. Автор Марусій Андрій: * * * […]

08.04.2022

Додаток “Дія” під час війни кілька разів змінював перелік послуг та опцій. З’явилися нові функції, але водночас й перестали працювати деякі старі, через зупинку діяльності певних відомств та організацій. Та […]

07.04.2022

☝️Нагадуємо, де можна нас читати новини від ПІК ❇️ САЙТ: https://p-i-k.zp.ua/ ❇️ Вайбер: ♦️ ПІК-новини: https://invite.viber.com/?g2=AQABBqLmrkcVkElnJPkau8CdsFM7vg6zOjjYTWCeaUDvl1D48tRLkQNUIHawiKvx ♦️ ПІК-Запоріжжя: https://invite.viber.com/?g2=AQBlFCKu13V1f05EGIlIkfCqOLkk23Qnw1HIkphoQ5vYam9%2FnH6fmGzdb6pnUOH3 ♦️ ПІК-Мелітополь: https://invite.viber.com/?g2=AQBKhbd6VfUgs05D9%2FTG%2Fr6rIWnxtBOI3CK33wKLkbHscumIC4aNZatSfFgPAhz5 ❇️ Фейсбук: ♦️ ПІК-новини: сторінка https://www.facebook.com/PIKnoviniZP ♦️ Група […]

06.04.2022

У Нацполіції запрацювала телефонна «гаряча лінія» для родичів загиблих внаслідок військових дій рф в Україні Відтепер рідні загиблих від рук окупантів можуть звернутися за консультаціями та роз‘ясненнями щодо процедури їх […]