Дим із сміттєзвалища турбує пологівців. Чи варто панікувати?

Опубліковано в 9:48 Важливі, Новини    653

Другий день димить сміттєзвалище у Пологах.

“ЩО СМЕРДИТЬ?” На селі Пологи горить сміттєзвалище. Говорять – підпал! (ФОТО, Відео)

Рятувальники повідомляють, що гасили займання учора до темна. Усі побоюються ситуації подібній на Львівському сміттєзвалищі.

Сьогодні, їдкий запах диму гостро відчувають не лише мешканці прилеглих до сміттєзвалища будинків, але і жителі міста. Люди скаржаться на неприємний запах диму, перчіння в горлі та носі, головні болі. 

Як захиститися?

Якщо ви мешкаєте у забрудненій унаслідок горіння сміттєзвалища території – найкращим виходом буде тимчасово виїхати із забрудненої території. Особливо це актуально для сімей із малими дітьми (адже, організм у дітей досі активно формується), людей, які мають захворювання серцево-судинної системи, дихальних шляхів, тощо, а також осіб похилого віку. Якщо ж уникнути контакту із забрудненим повітрям неможливо, фахівці рекомендують дотримуватися кількох правил, що допоможуть зменшити негативний вплив продуктів горіння:

  • у жодному випадку не провітрюйте помешкання, коли відчуваєте надворі запах диму;
  • якщо вміст забруднюючих речовин незначний, ви можете не відчути запаху диму. Відтак, навіть якщо у даний момент запаху диму ви не відчуваєте, однак, вам відомо,що загорання досі не погасили, провітрювати приміщення слід завішавши кватирку вологою тканиною – вона стане своєрідним фільтром, що затримуватиме часточки диму та пилу;
  • якомога частіше проводьте вологе прибирання – так ви зменшите кількість часточок пилу, на яких осідають токсичні продукти горіння;
  • у такі періоди варто відмовитися від вживання алкоголю та куріння – не варто перевантажувати організм додатковими негативними факторами впливу;
  • пийте якомога більше рідини: води, соків, молока, фрешів. Вони допоможуть організму впоратися із токсинами.

Окрім того, ми підготували 10 тегів про те, чим загрожує палаючий полігон відходів і які прості дії допоможуть уберегти здоров’я.

1. Горить сміття. Що в цьому небезпечного?

Під час горіння звичайного сміття на українських полігонах виділяється кілька видів речовин. Зокрема такі:

— Вуглекислий газ і водяна пара — абсолютно безпечні речовини. Їх можна розглядати як шкідливі тільки в контексті змін клімату, бо вони є парниковими газами.

— Оксиди нітрогену та сірки — помірно небезпечні речовини. Такі ж містяться в автомобільних вихлопах.

— Бензопірен, діоксини — дуже небезпечні токсичні речовини, канцерогени (можуть спричиняти онкологічні захворювання), викликають отруєння у людей.

2. Небезпечний тільки дим?

В основному — так, якщо суха погода. Коли є дощ і вітер у напрямку від звалища до населеного пункту, то можуть випадати кислотні дощі, але не дуже небезпечні. Якщо ви потрапили під дощ і одразу приймете душ, то все буде гаразд.

3. На яку відстань можуть поширюватись небезпечні речовини?

З огляду на результати досліджень після пожежі на нафтобазі поблизу Василькова, небезпечні речовини можуть поширюватися на відстань до 50 км. Від сміттєзвалища — трохи менше, бо стовп вогню не піднімається високо в атмосферу. Також це залежить від погоди. Якщо падає дощ, то небезпечні частки осядуть у радіусі кількох кілометрів. Якщо ж суха погода і вітер — то значно далі.

4. Які наслідки для здоров’я людини і природи?

Усе залежить від того, як довго горить звалище. Якщо кілька днів і у повітрі вже відчутний запах диму та важко дихати, то в організм людини через дихальні шляхи може потрапити небезпечна кількість токсичних речовин. Може бути ускладнене дихання, ураження слизових оболонок носа, рота, очей, верхніх дихальних шляхів, запаморочення. У дуже критичних випадках, зокрема якщо перебувати безпосередньо на палаючому сміттєзвалищі впродовж кількох годин, — нудота, блювота, втрата свідомості, а ще загострення серцево-судинних хвороб, алергії та астми. Якщо пожежа нетривала і запаху майже немає, то, найімовірніше, концентрація газів не буде перевищувати максимально допустиму.

Для природи будуть небезпечними кислотні дощі, оскільки вони можуть викликати у рослин опіки. Особливо чутливі хвойні, тож поблизу пожежі вони можуть засихати. Токсичні гази шкідливі і для тварин.

5. Чи боятися дощу?

Якщо вітер несе хмари від звалища, то так. Але якщо ходити під парасолькою, загрози не буде. Головне, щоби краплі не потрапляли на шкіру. Якщо ж ви усе-таки змокли — одразу прийміть душ. Панікувати не слід, серйозних наслідків не буде.

Якщо ж постійно горять відходи і падає дощ, необхідно здати на аналіз городину, аби перевірити її на бензопірен та діоксини, адже з дощем шкідливі речовини можуть потрапляти у ґрунт, а звідти — у рослини. Якщо дощ невеликий, то перевищення допустимих норм не буде.

6. Чи безпечно перебувати на сонці?

На сонці перебувати можна, ці процеси між собою не пов’язані.

7. Чи можна відчиняти вікна у помешканнях?

Краще не відчиняти. Але якщо все-таки вирішили відчинити, то фахівці рекомендують завішувати вікна мокрою тканиною, щоби вода затримувала токсичні речовини. Тканину потрібно мити та регулярно міняти. Також радять частіше робити вологе прибирання у ті дні, коли горить сміття.

8. Чи безпечно для дітей перебувати у цей період на вулиці?

Сидіти у приміщенні, яке не провітрюється, не варто (якщо горіння триває вже кілька тижнів), але не можна виходити надвір, коли запах є найсильнішим. Орієнтуватися потрібно за ситуацією.

Отруєння дитячого організму може спричинити зовсім невелика кількість шкідливої речовини, у зовсім маленьких дітей можуть з’являтися виразки на слизовій оболонці в роті та носі. Чимало газів, які виділяються під час горіння, — кислотні. Це означає, що в поєднанні з водою вони утворюють кислоти. А слизова оболонка — це, зокрема, вода, тож, потрапляючи на неї, гази утворюють кислоти, відтак  можуть її роз’їдати і утворювати виразки. У дорослих таке трапляється рідко.

9. Маска на обличчя чи шапка на голову — це допоможе захиститися?

Шапки вдягати не варто, хіба коли дощить і немає парасолі. Якщо сверблять очі і є неприємні відчуття, потрібно промити їх водою. Маску можна вдягати, але саморобну, з багатьох шарів марлі й вати і обов’язково мокру. Однак не більш як на 15-20 хвилин, інакше від накопичених у ній речовин вона стане шкідливою. Маску постійно треба промивати чистою водою або змінювати на нову.

10. Що пити і їсти?

Варто пити багато води й молока та їсти лимони, адже це сприяє виведенню токсинів. Вітамінів краще не вживати, бо 95% їх не засвоюється. Також доречно у цій ситуації споживати звичні фрукти й овочі, якісний зерновий хліб, молочні продукти та рибу.

Залишити відповідь