МВФ заявив про припинення кредитної програми для України та висунув нові умови

МВФ офіційно заявив про припинення кредитної програми для України, а також висунув нові умови. Серед них – скасування граничної ціни газу і пільг на електроенергію, а також дворазове скорочення дефіциту бюджету, що має на увазі урізання соціальних гарантій.

Втім, як запевняють в Офісі президента, незважаючи на тимчасову паузу, Україна досі розраховує отримати в цьому році від МВФ три транші на суму $ 2 млрд. Для порівняння: боргове навантаження, яке висить вже в цьому році, становить $ 21,4 млрд.

“Мінфін обговорює параметри бюджету. Позиція МВФ – ми повинні знижувати дефіцит, що повністю відповідає нашому власному баченню ситуації. В минулому році дефіцит бюджету повинен був скласти 0,5% ВВП, але по факту ми отримали 4,5%. На цей рік плановий дефіцит становить 5,3% ВВП “, – сказав Олег Устенко, радник президента з економічних питань.

Настільки різке скорочення дефіциту – завдання досить амбітне. Не виключено, що в більшій мірі його вирішать за рахунок скорочення соціальних витрат. Правда, як каже Устенко, зростання економіки в цьому році, за прогнозами, має скласти близько 4,5%, що допоможе нівелювати удар.

“На цей рік коригування соціальних витрат точно неможливе. А далі будемо діяти, виходячи з національних інтересів. Інтереси МВФ в цьому плані нас мало хвилюють”, – говорить Устенко.

Серед інших питань, якими залишилися незадоволені в МВФ, – тарифи. Йдеться про тимчасове обмеження ціни на газ для населення на рівні 6,99 грн / куб. м, а також про аналогічні заходи щодо електроенергії (не вище 1,68 грн / кВт · год).

Як заявив в. о. міністра енергетики Юрій Вітренко, Україна підтвердила свої зобов’язання скасувати обмеження ціни на газ для населення після березня і для теплокомуненерго – після квітня. Що стосується електроенергії, то дискусія триває. Таким чином, вже з квітня українці ризикують отримати черговий тарифний удар. Як вирішувати цю проблему – в Міненерго поки не знають.

Що стосується судової реформи і боротьби з корупцією, то, за словами Устенка, тут питання технічного характеру.

“Це вузьке місце, тому що ми не встигали за термінами. Але судова реформа і антикорупційне законодавство – не просто вимога МВФ, це порядок денний президента”, – сказав Устенко.

Що зробив МВФ в різних країнах

Мексика

Всім відомо, що МВФ співпрацює не тільки з Україною. Правда, історія знає безліч прикладів, коли гра за правилами Фонду в особливо чутливих питаннях – наприклад, скорочення соціальних витрат і зростання тарифів – не тільки не сприяла стабілізації, але і в багатьох випадках призводила до біди. І тоді Фонд просто припиняв допомогу.

Першою кризою, з якою не вдалося впоратися МВФ, стала мексиканська 1994 року, яка поширилась і на інші країни Латинської Америки. Вона виникла як наслідок ряду причин, які, до слова, повністю відповідають положенням справ в Україні: дефіцит бюджету, сировинна орієнтованість в експорті, великий зовнішній борг.

До 1980-х Мексика була лідером серед країн Латинської Америки. Але її успіх будувався, в основному, на експорті нафти. І коли в 1980-і роки ціни на нафту впали, Мексика була змушена звернутися до МВФ, але не змогла віддати кредити. Країна була проголошена банкрутом, і МВФ взяв економіку Мексики під свій контроль.

Протягом наступного десятиліття в країні були скасовані всі заходи, які захищали внутрішнього виробника, введено вільне пересування капіталів, а також розпочата глобальна приватизація. За рік до початку мексиканської кризи в країну прийшло близько $ 100 млрд американських капіталовкладень. Але одночасно в країні лютувала інфляція і зростало безробіття. 20 тис. підприємств розорилися, 700 тис. людей залишилися без роботи, а 2 млн дрібних приватних підприємств балансували на межі закриття.

Руанда

Та ж доля спіткала і східноафриканську Республіку Руанда. У 1989 році МВФ надав їй позику, за умови, що уряд перестане надавати підтримку фермерським господарствам і проведе девальвацію місцевої валюти. Це спровокувало крах доходів населення і, як наслідок, криваву громадянську війну, в якій загинуло понад півтора мільйона людей.

Аргентина

Аргентину МВФ почав активно кредитувати ще на початку 1990-х років. За цей час країна дев’ять разів пережила дефолт (останній раз це трапилося в травні 2020 року). Ситуація вийшла з-під контролю, після того як країна почала погашати свої колишні борги за рахунок нових, які брала під більш високі відсотки. До початку нульових державний борг країни зріс до $ 132 млрд (близько 70% ВВП), що призвело до значних витрат на його обслуговування.

У 2001 році сторони домовилися про додатковий кредит, і Фонд надав Аргентині транш в розмірі $ 8 млрд. Втім, відразу після цього МВФ змінив свою позицію і відмовився надавати країні наступний. Це і привело до чергового дефолту, а також до економічної кризи. Країна почала приходити до тями через кілька років, але вже в 2014 році знову опинилася в технічному дефолті, оскільки повинна була виплачувати старі кредити. Зараз же МВФ називає боргове навантаження Аргентини “неприйнятним”. Загальний борг країни станом на кінець 2019 року складав близько $ 323 млрд.

Польща

Втім, є й успішні приклади. Варто згадати трансформацію Польщі на початку 1990-х років. Програма реформування Польщі під назвою “Шокова терапія” розроблялася спільно з МВФ. Вона передбачала суворе обмеження інфляції, приведення до рівноваги протягом року держбюджету, товарного та грошового ринків, а також переклад всіх сфер економіки на ринкові. Для цього підвищувалися роздрібні ціни, скорочувалися бюджетні дотації, обмежувалися грошові доходи.

Незважаючи на успіх реформи, її соціальні наслідки вже в перший рік почали викликати невдоволення і суперечливі оцінки. Але вже до 1995 року реформи показали результат: ВВП зріс майже на 7% за рік. Темпи інфляції також скорочувалися, хоча і повільніше. У 1995 році вона ще становила 28%, а вже в 2003 році – 1,3%. Зараз Польща є п’ятою економікою ЄС.

Португалія

Успіх програми в більшій мірі залежить від її суспільного сприйняття в країні. Це наочно підтверджує досвід Португалії. У 2011 році країна направила в МВФ свою програму розвитку і стабільності разом із заявкою на фінансову допомогу. Ця програма була погоджена, в тому числі, з опозицією.

Через два роки в країні скоротився дефіцит держбюджету, істотно знизилися процентні платежі за держзобов’язаннями і зросла частка експорту у ВВП, а в економіку почали повертатися іноземні інвестори.

Ірландія

У цьому списку варто згадати також Ірландію, чий фінансовий сектор у 2008 році постраждав від світової кризи. Тоді МВФ виділив країні $ 22,5 млрд. Гроші дали на скорочення зовнішнього боргу і оздоровлення банківської системи.

Ірландія ввела більш жорсткі і чіткі критерії визнання неплатоспроможності юросіб, посилила вимоги до кредитних портфелів банків, ввела податок на нерухомість і зробила фіскальні органи більш незалежними від центральної влади. В результаті, до 2018 року вона виплатила МВФ останню частину боргу.

Ямайка

У 2012 році в Ямайці все було погано. Державний борг зростав по спіралі, економіка вмирала, а відчайдушні спроби лобіювати ще одну фінансову допомогу МВФ, здавалося, не увінчалися успіхом. На той момент Ямайка, як і багато інших країн, залучені в багаторічну програму МВФ, переживали те, що економісти називають “втомою від реформ”.

Серед умов Фонду було, в тому числі й те, що Ямайка повинна девальвувати свою валюту і заморозити на три роки зростання зарплат в держсекторі. Місцевий уряд застосував вельми творчий підхід для залучення суспільства на свою сторону, використовуючи музику реггі для висвітлення переваг низької інфляції. Але однією музикою тут не обійшлося.

Після другої реструктуризації боргу місцеві банкіри наполягли на створенні широкого державно-приватного органу, який стежив за дотриманням урядом цілей МВФ. Туди увійшли представники бізнесу, громадянського суспільства, профспілки. З 2013 року крига скресла, а те, що послідувало за цим, називали навіть економічним дивом. В результаті дві програми, підтримувані Фондом, привели до зниження державного боргу на 50% ВВП, а також до стабільної інфляції.

Висновок

Як бачимо, в основному невдачі програм допомоги МВФ пов’язані з некомпетентністю. Причому двосторонньою. З одного боку, приписи країнам скорочувати витрати погіршували кризи, що змушувало їх знову і знову звертатися за новими запозиченнями. З іншого – влада країн, які гостро потребували грошей, готові були брати їх на будь-яких умовах, не розуміючи ризиків.

Джерело: kurs.com.ua

Схожі публікації
12.08.2022

Виїзд на тимчасово окуповану територію, а також переміщення вантажів (товарів) здійснюється у складі колон через визначений блокпост: с. Кам’янське. Формування колон для виїзду здійснюється на майданчику за адресою: вул. Оріхівське […]

28.07.2022

1 липня Верховна Рада України ухвалила закон щодо особливостей судового провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих […]

27.07.2022

Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкти, які спрямовані на зміну оподаткування транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України. Йдеться про законопроєкти №7448, №7466, та №7468, які передбачають внесення […]

30.04.2022

Пані війна прийшла до нашої країни, 8 років вона панувала в зоні ООС, але наразі замахнулася на всю Україну. Простягла свої лапи вона й до нашого краю. Читачка надіслала нам […]

11.04.2022

Мурахи шкірою… Поетичний фронт теж існує! Лише вчитайтесь… Це вірші про наш край, про наших бійців, про наших волонтерів, наш народ та ворожу стидобу. Автор Марусій Андрій: * * * […]

08.04.2022

Додаток “Дія” під час війни кілька разів змінював перелік послуг та опцій. З’явилися нові функції, але водночас й перестали працювати деякі старі, через зупинку діяльності певних відомств та організацій. Та […]

07.04.2022

☝️Нагадуємо, де можна нас читати новини від ПІК ❇️ САЙТ: https://p-i-k.zp.ua/ ❇️ Вайбер: ♦️ ПІК-новини: https://invite.viber.com/?g2=AQABBqLmrkcVkElnJPkau8CdsFM7vg6zOjjYTWCeaUDvl1D48tRLkQNUIHawiKvx ♦️ ПІК-Запоріжжя: https://invite.viber.com/?g2=AQBlFCKu13V1f05EGIlIkfCqOLkk23Qnw1HIkphoQ5vYam9%2FnH6fmGzdb6pnUOH3 ♦️ ПІК-Мелітополь: https://invite.viber.com/?g2=AQBKhbd6VfUgs05D9%2FTG%2Fr6rIWnxtBOI3CK33wKLkbHscumIC4aNZatSfFgPAhz5 ❇️ Фейсбук: ♦️ ПІК-новини: сторінка https://www.facebook.com/PIKnoviniZP ♦️ Група […]

06.04.2022

У Нацполіції запрацювала телефонна «гаряча лінія» для родичів загиблих внаслідок військових дій рф в Україні Відтепер рідні загиблих від рук окупантів можуть звернутися за консультаціями та роз‘ясненнями щодо процедури їх […]

27.03.2022

Нажаль, не всі знають про основне зараз, і досі потрапляють у вкрай неприємні та плачевні ситуації. Тож, нагадуємо: Документи Документи, які необхідно мати при евакуації: паспорт, водійське посвідчення, свідоцтво про […]

26.03.2022

Переселенці, які переїхали з зон бойових дій у більш безпечні області, отримають по 2000 грн від українського уряду. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у понеділок, 21 березня. За словами […]

08.02.2022

У ВР зареєстрували законопроєкт №7023, який передбачає зниження податку на додану вартість харчових продуктів, які вироблені в Україні, до 0%, а також на послуги ЖКГ — до 7%. Такі ставки […]

08.02.2022

Міняти програму навчального процесу розпочнуть уже цього року. Повідомляється, що Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров має намір трансформувати уроки інформатики у школах та запровадити уроки з підприємництва. За словами Михайла […]