НОВА КОНСТИТУЦІЯ, ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ТА ЗНОВУ ВИБОРИ: ЩО ОЧІКУВАТИ ВІД 2020 РОКУ

На наступний рік заплановано запуск багатьох ініціатив нової влади.

Місцеві вибори

Восени 2020 року в Україні відбудуться планові загальні місцеві вибори. Тобто українці обиратимуть представників місцевих органів влади, але найголовніше – міських голів. Зокрема, досить цікавими будуть передвиборчі кампанії у Харкові, Одесі, Львові, Дніпрі та, звичайно ж, Києві. Незважаючи на плани “Слуги народу” провести дострокові вибори весною, наразі ці ідеї випали із публічного простору, тому очікувати їх варто вже саме восени. Водночас, за 2020 рік депутати від президентської партії хочуть затвердити власні зміни до Конституції щодо децентралізації та адміністративно-територіального устрою та провести ці вибори вже за нових умов.

Ще однією нездійсненною ідеєю Зеленського щодо місцевих виборів можуть стати вибори на окупованому Донбасі. Про свої амбітні плани його представники оголосили ще у вересні – провести голосування на окупованих територіях спільно з виборами у всій Україні. На зустрічі “нормандської четвірки” у грудні сторони домовились за 4 місяці забезпечити всі політичні та безпекові умови для проведення цих виборів. Однак наразі жодного прогресу з цього питання немає.

“Нормандська” зустріч

На початку грудня Володимир Зеленський таки домігся проведення зустрічі у “нормандському” форматі між лідерами Франції, Німеччини, України та Росії. Незважаючи на те, що росіяни всіляко намагались відтягнути проведення цього саміту, висуваючи певні вимоги. Для зустрічі Україна дала згоду на “формулу Штайнмаєра”, а також провела розведення військ на трьох ділянках фронту у Станиці Луганській, Золотому та Петрівському.

Якихось проривних домовленостей досягнути на саміті не вдалося. У комюніке сторони закріпили прагнення до кінця 2019 року провести обмін полоненими, припинити вогонь, надати доступ Червоному Хресту до окупованої території, а також розширити повноваження місії ОБСЄ. А також оголосили про домовленість зустрітись через 4 місяці.

Таким чином, лідери України, Франції, Німеччини та Росії вже попередньо домовились провести 2020 року спільну зустріч. Вона може відбутися у березні-квітні 2020 року. До цього періоду, що було закріплено в комюніке, радники лідерів та міністри закордонних справ мають напрацювати варіанти проведення місцевих виборів на окупованому Донбасі, а також забезпечити для них усі необхідні політичні та безпекові моменти. Однак, чи погодиться на цю зустріч Путін чи знову заморозить “нормандський” формат, – питання відкрите.

Ринок землі

Епопея із ринком землі в Україні триває майже 20 років. Справа в тому, що після розвалу СРСР величезну кількість землі, яка належала державі, мали фактично роздати у приватні руки. До кінця 1990-х років цей процес було завершено та ринок почав повільно працювати. Але 2001 року на продаж землі сільськогосподарського призначення було накладено мораторій. Мотивували це тим, що ринок землі в Україні має бути врегульований, потрібно запровадити величезну купу механізмів його роботи, регулювання, запустити ефективний Держгеокадастр.

Від того часу мораторій на продаж землі постійно подовжувався: то на один, то на кілька років. Вважається, що його лобіюють великі агрохолдинги заради того, аби орендувати у селян великі ділянки землі за значно заниженою ціною. За період мораторію низка політиків, особливо ті, чий електорат є більш старшим за віком та проживає у селах, активно вигадували “лякалки” про те, що іноземці та олігархи після відкриття ринку скуплять всю українську землю і знищать фермерські господарства.

Законопроєкт про відкриття ринку землі в Україні від жовтня 2020 року вже проголосований у першому читанні. Навколо остаточного ухвалення цього документу точаться величезні баталії: під стінами Ради відбуваються різні мітинги, які переростають у сутички, а фракції “Батьківщина” та ОПЗЖ будь-якими методами зривають усі засідання комітетів та Ради, які стосуються розгляду ринку землі. Сам Зеленський обіцяє, що врахує всі побажання фермерів та аграріїв, але ринок землі таки запустять.

Легалізація грального бізнесу

Ще одне дискусійне питання для українського суспільства – гральний бізнес, який як і ринок землі, активно працює та процвітає у тіні, не сплачуючи до бюджету жодних податків. У травні 2009 року Рада заборонила гральний бізнес та ввела за це юридичну відповідальність. Однак за цей час ринок азартних ігор неабияк зріс, а також лише збільшив корупцію в Україні, оскільки найчастіше власників такого бізнесу “кришують” правоохоронці.

Плани легалізувати гральний бізнес також озвучив Зеленський після своєї перемоги на виборах та дав відповідне доручення уряду і парламенту. Свій законопроєкт уряд подав до Ради ще у жовтні 2019 року. ТСН.ua вже писав раніше про те, як Кабмін планує легалізувати цей бізнес, хто буде його регулювати, які є переваги та недоліки цього питання. Однак Рада досі не взялась за розгляд цього питання навіть у першому читанні. До урядового законопроєкту було подано близько 10 альтернативних і наразі саме один із депутатських варіантів легалізації є головним у можливості ухвалення.

Скасування недоторканності

Від самого початку 2020 року в Україні буде скасовано депутатську недоторканність. Принаймні, ці норми будуть вилучені з української Конституції. За відповідний законопроєкт депутати Ради ІХ скликання проголосували одразу ж на своєму першому засіданні. Обіцянки скасувати недоторканність, через яку нардепів було дуже складно притягнути до кримінальної відповідальності, лунають від українських політиків вже з десяток років.

Незважаючи на формальне вилучення цих норм із Конституції, питання притягнення депутата до відповідальності також має бути врегульоване законами, які Рада також вже ухвалила. Остаточно це було зроблено 18 грудня, однак до цього документа лишились серйозні запитання. Для прикладу, НАБУ і САП офіційно випустили спільну заяву, вказавши на проблемні моменти закону, та закликали Зеленського ветувати його і внести відповідні правки. Це може свідчити про те, що закон все ж таки можуть змінити та доопрацювати, однак відбудеться це вже у 2020 році.

Зміни до Конституції

Однак не лише на недоторканності зупиняться зміни до Конституції. Тільки-но запрацювала нова Рада, як президент Зеленський зареєстрував чимало законопроєктів, які передбачають внесення певних правок в основний закон держави.

Під час засідання 3 вересня Рада направила до КС сім законопроєктів про внесення змін до Конституції України: про скасування адвокатської монополії; про повноваження президента створювати регуляторні органи, призначати і звільняти директорів НАБУ і ДБР; про законодавчу ініціативу народу; про зменшення кількості народних депутатів до 300 і закріплення пропорційної виборчої системи; про позбавлення народних депутатів повноважень за неперсональне голосування і прогули; про право парламенту створювати консультативні та дорадчі органи; про парламентських уповноважених у різних сферах. У грудні Зеленський також подав законопроєкт про зміни у Конституції в питанні децентралізації.

Згідно з процедурою розгляду конституційних змін, Верховна Рада повинна направити відповідний законопроєкт до Конституційного суду для отримання висновку про відповідність ініціативи статтям 157 та 158 Основного закону. Після отримання висновку КС парламент може попередньо схвалити – ухвалити в першому читанні – такий законопроєкт не менш ніж 226-ма голосами. Після цього, вже на наступній черговій сесії, Верховна Рада може розглядати законопроєкт для ухвалення в цілому. Для цього буде потрібно не менш ніж 300 голосів депутатів.

Уже в лютому 2020 року розпочнеться наступна сесія Ради, на якій депутати зможуть остаточно затвердити усі ініційовані Зеленським зміни до Конституції. Питання лише у висновках Конституційного суду щодо цих документів. Наприклад, законопроєкт про надання повноважень призначати голів НАБУ і ДБР судді вже визнали неконституційним. А от ідею про зменшення кількості нардепів повернули до Ради зі схвальним висновком.

Серед них і зняття недоторканності. Про що ще говоритимуть та чи приїхав вже хтось із народних обранців на засідання – у сюжеті.

Держава в смартфоні

Чи не одна із найголовніших ідей Зеленського ще під час балотування у президенти була так звана “держава в смартфоні” – прагнення максимально діджиталізувати та перенести в електронну форму співпрацю громадянина і держави. Цим проєктом у команді Зеленського займався Михайло Федоров, а в уряді фактично під нього створили ціле міністерство – Міністерство цифрової трансформації.

Через деякий час команда Федорова представила те, що малося на увазі під “державою у смартфоні” – додаток для смартфонів “Держава і Я” (ДіЯ). Саме у ньому українці зможуть отримувати значну кількість державних послуг онлайн, а також спілкуватися із чиновниками за допомогою месенджерів. У середині грудня “ДіЯ” офіційно розпочала бета-тест, а першими її функціями стала можливість оцифрувати водійські посвідчення та техпаспорт на автомобіль, завдяки чому у разі потреби правоохоронцям можна буде демонструвати електронну версію цих документів. Повноцінний запуск програми запланований саме на 2020 рік.

Джерело: ТСН

Схожі публікації
15.11.2022

Темою цього відео стало дослідження як війна змінює життя людей та їх самих, як особистості. Чи важко кидати все та тікати від російської окупації? Що відчуваєш в цей момент? Скільки […]

06.11.2022

Вісім місяців триває війна, яка руйнує нашу країну, руйнує наше майбутнє, руйнує наші життя… Чи, може, не всіх? Чи, може, знайома з сусідньої вулиці, не являючи собою нічого особливого, нормально […]

06.11.2022

Вже 3 листопада Верховна Рада підтримала проєкт Державного бюджету на 2023 рік у другому читанні. За ним розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 1 січня становитиме 6700 грн та […]

02.08.2022

11 жовтня 2021 року Міністерство оборони видало наказ №313, який зобов’язує деяких жінок стати на військовий облік. Йдеться про жінок із професіями, що споріднені з 14 військово-обліковими спеціальностями. Вони зобов’язані стати […]

28.07.2022

Військовослужбовець термінової служби НГУ 16 липня з ПЗРК збив крилату ракету, а 17 липня літак окупантів Су-25. Усього на його рахунку 7 уражених цілей росії – 6 літаків і 1 […]

28.07.2022

1 липня Верховна Рада України ухвалила закон щодо особливостей судового провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих […]

27.07.2022

Начальник Марківського відділу УСБУ в Луганській області перебував напідпитку в місці тимчасової дислокації в Кам’янському разом із дружиною та попався місцевим поліцейським. Як розповіли на фейсбук-сторінці Police Control Ukraine, коли патрульні вирішили […]

27.07.2022

Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкти, які спрямовані на зміну оподаткування транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України. Йдеться про законопроєкти №7448, №7466, та №7468, які передбачають внесення […]

15.06.2022

КЛЯТА ВІЙНА ЗАБИРАЄ НАЙКРАЩИХ… 10 червня Пологівщину, як і всю країну, сколихнула трагічна звістка – загинув наш Герой, капітан Олексій Чубашев, відомий військовий журналіст, воїн, автор програми “Рекрут UA”. Таку сумну […]

13.04.2022

За словами одного з експертів, на травневі свята ми будемо смажити шашлики. Відомі астрологи й екстрасенси випитують у планет про плани політиків і майбутнє України. Багато з них твердо впевнені […]

08.04.2022

Додаток “Дія” під час війни кілька разів змінював перелік послуг та опцій. З’явилися нові функції, але водночас й перестали працювати деякі старі, через зупинку діяльності певних відомств та організацій. Та […]

07.04.2022

☝️Нагадуємо, де можна нас читати новини від ПІК ❇️ САЙТ: https://p-i-k.zp.ua/ ❇️ Вайбер: ♦️ ПІК-новини: https://invite.viber.com/?g2=AQABBqLmrkcVkElnJPkau8CdsFM7vg6zOjjYTWCeaUDvl1D48tRLkQNUIHawiKvx ♦️ ПІК-Запоріжжя: https://invite.viber.com/?g2=AQBlFCKu13V1f05EGIlIkfCqOLkk23Qnw1HIkphoQ5vYam9%2FnH6fmGzdb6pnUOH3 ♦️ ПІК-Мелітополь: https://invite.viber.com/?g2=AQBKhbd6VfUgs05D9%2FTG%2Fr6rIWnxtBOI3CK33wKLkbHscumIC4aNZatSfFgPAhz5 ❇️ Фейсбук: ♦️ ПІК-новини: сторінка https://www.facebook.com/PIKnoviniZP ♦️ Група […]