НОВА ПРОГРАМА ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ: СОЦІАЛЬНІ НОРМАТИВИ НАБЛИЖАЮТЬСЯ ДО РЕАЛЬНИХ ПОТРЕБ

Опубліковано в 13:39 Актуально, В Україні, Важливі, Для бізнесменів та підприємців, Новини    403

Уряд зробив важливий крок на шляху до монетизації субсидій. Передбачається, що вже в наступному опалювальному сезоні субсидії будуть видаватися живими грошима, які в результаті ощадливого використання енергоресурсів можна буде використати на свій розсуд.

Однак перехід до монетизації можливий тільки в тому випадку, якщо система субсидій буде соціально справедливою – державну допомогу будуть отримувати ті, хто дійсно її потребує. Для цього система субсидій потребує удосконалення,  передусім у бік збільшення адресності.

Зокрема, напрацьований Мінсоцполітики Реєстр субсидіантів виявив чимало випадків, коли люди вдавалися до різних хитрих схем, щоб отримати допомогу  на сплату комунальних послуг.

Такі життєві випадки породили в суспільстві відчуття соціальної несправедливості. Відтак, нова програма житлових субсидій, яка починає діяти з 1 травня 2018 року, є перш за все соціально справедливою та більш адресною. Зміни спрямовані на те, щоб усі, хто справді потребує субсидії, її отримали. При цьому вводяться такі механізми, при яких багаті люди більше не зможуть паразитувати за кошт усіх платників податків.

Предмети розкоші та здача квартири в оренду

Існують випадки, особливо у містах мільйонниках, коли квартира здається в оренду уже з бонусом – субсидією на комунальні послуги. При цьому власники помешкання не тільки отримують доходи, а й мають транспортні засоби або інші предмети розкоші.

Тепер, якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років з дати випуску, крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення, субсидію не призначатимуть.

Крім того, у декларації про доходи з’явиться нова графа «інші доходи», де свідомі громадяни мають декларувати кошти, отримані, зокрема, від здачі в оренду квартири.

На великі будинки і квартири субсидія не розповсюджуватиметься

Є помешкання, які виходять за рамки середньостатистичних та відносяться до категорії «преміум класу», але на них оформлялися субсидії на підставі того, що прописувалася там одинока пенсіонерка з мінімальною пенсією, яка, як правило, ще й зверталася до комісії за наданням субсидії на понаднормативну площу.

З 1 травня 2018 року, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів або будинку – 200 кв. м, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, їх власники чи мешканці повинні будуть оплачувати комунальні послуги в повному обсязі.

Зміни для безробітних, які не стоять на обліку в Центрі зайнятості

Чимало українців працюють за кордоном, при цьому в Україні вважаються безробітними. Гроші в сім’ю надходять, держава субсидію надає, а інколи такі люди ще й допомогу по безробіттю отримують в Україні.

Запропоновано два варіанти для безробітних, які не стоять на обліку в центрі зайнятості:  чесно декларувати свої доходи, отримані за кордоном, та сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду, або органи соцзахисту автоматом рахуватимуть таким людям працездатного віку у дохід три прожиткові мінімуми – 5286 гривень (1762*3), якщо вони хочуть користуватися соціальною допомогою. Також необхідно буде сплатити єдиний соціальний внесок за три місяці у розмірі, що не менший ніж мінімальний.

Тим людям, які стоять на обліку в центрі зайнятості і отримують допомогу з безробіття, у дохід рахуватимуть лише її.

Це стимулюватиме українців до офіційного працевлаштування, вирівняє соціальну несправедливість, врегулює відносини між сусідами та спонукатиме  декларувати зароблені за кордоном кошти.

Соціальні нормативи наближаються до реальних потреб людей

У 2017 році за результатами опалювального сезону до бюджету країни було повернуто чималу суму невикористаних субсидій: газопостачальними підприємствами – 6,2 млрд. грн., теплопостачальними – 1,1 млрд. грн., водопостачальними – 650,1 млн. грн., електропостачальними – 290,7 млн. грн..

Тож соціальні нормативи не відповідали реальному рівню споживання.

Тепер, з 1 травня 2018 року, соціальна норма на газове опалення становитиме 4,5 м3 на 1 м2 площі, електроопалення – 30 кВт.год на 1 м2 площі.

При призначенні субсидії на понаднормову площу житла норма може бути збільшена не більш ніж на 30%.

Усе, що вимірюється лічильником і на що надається житлова субсидія, у разі невикористання наданої допомоги за результатами сезону повертатиметься до бюджету країни. В тому числі невикористана субсидія на газ і електроенергію, які не використовуються для опалення.

Підтримка малого фермерства

Раніше при розрахунку розміру субсидії органи соцзахисту брали до уваги 100% доходів від здачі молока селянами. Це заганяло сільський молочний бізнес у тінь, розвело чимало посередників, які скупляли молоко й перепродували його вже переробним підприємствам.

Тепер враховуватимуться лише 30% доходів від реалізації молока молокопереробникам, що сприятиме розвитку фермерства й належному утриманню худоби.

Переселенці та ОТГ

Субсидію для внутрішньо переміщених осіб можна буде оформити без договору оренди житла. Достатньо подати в управління соціального захисту населення лише заяву і декларацію, у якій зазначається склад домогосподарства з урахуванням внутрішньо переміщених осіб. На підставі акта обстеження матеріально-побутових умов буде призначено житлову субсидію.

Об’єднаним територіальним громадам надано право приймати від громадян документи для оформлення  субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення. Це аналогічно тому, як зараз відбувається у сільських і селищних радах.

Монетизація субсидій

 З 1 січня 2018 року запрацювала монетизація пільг і субсидій на рівні надавачів комунальних послуг. Це було необхідною передумовою для реалізації повномасштабної монетизації для людей.

Зважаючи, що за останні роки субсидія надавалася автоматично без оновлення документів заявниками, необхідно провести повномасштабну перевірку отримувачів допомоги на відповідність критеріям її одержання. Це покликаний зробити Реєстр субсидіантів та нова програма житлових субсидій.

 Кому повторно потрібно подати документи?

Преважній більшості громадян, які отримують субсидії і не мають щойно куплених предметів розкоші, нових автомобілів, або у складі сімей яких немає працездатних осіб, що декларують нульові ставки доходу,  загалом це приблизно 80-85% нинішніх субсидіантів,  як і раніше державна допомога буде перепризначена в автоматичному режимі і без необхідності звертатися до органів соціального захисту. Натомість у зв’язку з введенням нових правил близько 15% громадян потрібно буде звернутися до органів соцзахисту за переоформленням субсидії.

Отже, повторно заяву і декларацію потрібно буде подати:

  • орендарям житла
  • внутрішньо переміщеним особам
  • тим сім’ям, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а фактично проживаючих у помешканні осіб
  • тим сім’ям, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати
  • тим сім’ям, в яких відбулися зміни у складі сім’ї протягом останнього року
  • тим сім’ям, які за станом на травень 2018 року матимуть понад двомісячну заборгованість за житлово-комунальні послуги і не погасять її до червня 2018-го.

За матеріалами Інформаційного вісника Уряду

Залишити відповідь