Нові правила поховання з березня 2018-го. Роз’яснив Пологівський райсуд

Опубліковано в 21:43 Актуально, В Україні, Важливі, Новини, У Пологах, У районі    688

В Україні змінився порядок призначення судово-медичної експертизи. 16 березня вступили в дію зміни до кримінально-процесуального кодексу України. Згідно з ними правила поховання в Україні не змінилися, змінився суб’єкт, що призначає експертизу лише у окремих випадках, зокрема, наприклад, коли місце має насильницька смерть. Ним став слідчий суддя, а не слідчий, як це було раніше.

Як повідомляє Громадське радіо, так звані «правки Лозового» до Кримінального кодексу передбачають, що без довідки з суду поховання буде неможливим. Експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський переконаний, що це призведе до справжнього колапсу і перевантаження суддів та моргів.

«Людину, яка навіть померла вдома, без дозволу з суду та без експертизи не можна буде поховати. Уявіть, що станеться. В Україні за статистикою помирає 1600-1800 людей на день. І всі дозволи на захоронення повинні давати суди. По-перше, це призведе до певного колапсу і перевантаження суддів. З іншого боку, це ще й навантаження на морги», – констатував він.

За його словами, суддя згідно нових поправок має 72 години, щоб прийняти рішення: давати дозвіл чи ні, проводити експертизу чи ні.

«Раніше було так: якщо людна помирала вдома, від старості, довго хворіла та до неї приходили лікарі, приходив лікуючий лікар із відповідного медичного закладу, оглядав, давав довідку про смерть. Приходив дільничний чи оперативна група, оглядали правоохоронці. Якщо немає зовнішніх ознак насильницької смерті – давали відповідну довідку, вносили в реєстр. Теоретично на другий день могли поховати людину. Відповідно до змін суддя тільки 72 години буде приймати рішення. При чому, суддя обмежений трьома днями, а термін проведення експертизи ніяк не обмежений. Експертизу можуть робити й день, і два, й місяць. А весь час людина не буде похована», – зазначив Андрій Павловський.

У результаті нещодавно опублікованої статті на сайті однієї з пологівських газет, Пологівський райсуд відреагував відповідними поясненнями, наводячи приклад та ссилаючись на те, що наявна у пресі інформація є недостовірною.

Як інформує прес-служба суду, відповідно до Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, який набрав законної сили 16 березня 2018 року, до Кримінального процесуального кодексу України внесені зміни і доповнення. Відповідно до ст.244 КПК України в редакції Закону України №2147-VIII, клопотання про проведення експертизи розглядається слідчим суддею.

У разі якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше п’яти днів із дня його надходження до суду.

Тобто, у разі прибуття в судове засідання слідчого, який звертається до слідчого судді з таким клопотанням, відповідно до вимог ст.107 КПК України проводиться судове засідання із застосуванням технічних засобів фіксування кримінального провадження.

17 березня 2018 року приблизно о 18.40 годині у реанімаційному відділенні Пологівської ЦРЛ померла мешканка м. Пологи громадянка Б. За повідомленням лікаря-хірурга хірургічного відділення Пологівської ЦРЛ до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18 березня 2018 року за №12018080320000254 були внесені відомості про кримінальне правопорушення за ознаками ч.1 ст.115 КК України.

19 березня 2018 року до Пологівського районного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого СВ Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області про проведення судово-медичної експертизи померлої громадянки Б., яке було зареєстроване в автоматизованій системі документообігу суду о 08.36 год. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу о 08.58 год. було визначено слідчого суддю, якому 09.05 год. дане клопотання було передано до розгляду.

Родичі померлої громадянки Б. повідомили слідчого суддю, що поховання відбудеться 19 березня 2018 року о 12.00 год. Тому, не зважаючи на щільний графік судді, розгляд клопотання було негайно призначено слідчим суддею на 09.15 год., а судовий розгляд раніше призначених цивільних справ на 09.30 год. та 10.00 год. був відкладений майже на дві години.

З 09.31 год. по 09.42 год. тривав розгляд клопотання, після чого слідчий суддя видалився до нарадчої кімнати для постановлення ухвали. З 10.21 год. по 10.29 год. слідчим суддею Пологівського районного суду Запорізької області було проголошено ухвалу суду про проведення судово-медичної експертизи, яку після належного оформлення негайно було вручено прокурору та слідчому.

Залишити відповідь