Новий трудовий кодекс України: що буде з вихідними, відпусткою і зарплатою?

Опубліковано в 17:10 В Україні, Важливі, Новини, Цікаво та корисно    852

Парламентський комітет з питань соціальної політики підготував до другого прочитання нову редакцію Кодексу законів про працю. У новій редакції планується досить велика кількість змін.

Сексуальні меншини. Суперечки навколо проблеми працевлаштування.

Ще в минулому році парламент прийняв «антидискримінаційні» поправки в Кодексі законів про працю. Це було однією з умов безвіза з ЄС. У європейському законі права гомосексуалів захищають на рівні з національними, релігійними та етнічними меншинами. Для українського закону така норма стала нововведенням. Ці поправки забороняють роботодавцю не приймати на роботу або просто звільняти співробітника через його орієнтацію.

У новій редакції пропонують не згадувати про це питання. Президент і пропрезидентська сила у Верховній Раді проти такої поправки.

«Президент не допустить ревізії зобов’язань України, які ми реалізували для отримання безвізового режиму. Рішення парламентського комітету вилучити з проекту нового Трудового кодексу так звані антидискримінаційні норми глава держави вважає помилковим і навіть провокаційними», – заявив прес-секретар Петра Порошенка.

Відпустка і свята. Чого побільшає, а чого – поменшає.

За кожен місяць роботи українець отримує 2 дні відпустки. У рік таких днів може вийти до 24. У новій версії Кодексу пропонують додати ще 4 дні, що складе в підсумку 28 днів на рік. Мінімальна тривалість основної частини відпустки повинна бути не менше 14 днів.

Додаткові вихідні не переглядають. Всього їх 11 на рік, під час державних і релігійних свят. Але не варто забувати про те, що у Верховній Раді зареєстрований законопроект Інституту нацпам’яті, які пропонують скасувати вихідні 8 березня і 9 травня.

Тривалість робочого тижня, як і раніше, буде складати 40 годин.

Правила прийому на роботу. Випробувальний термін.

Роботодавець має право вимагати від співробітника знання української мови тільки в тому випадку, якщо по даній спеціальності це зобов’язується законом. Укладаючи трудовий договір, працівник повинен пред’явити паспорт, трудову книжку, військовий квиток або приписне свідоцтво (для чоловіків). В окремих випадках також можуть зажадати надати документи про стан здоров’я (якщо це потрібно для роботи) і документ про освіту.

Роботодавці не можуть вимагати від працівника таких документів, як:

 • відомості про партійну і національну приналежність,
 • походження,
 • реєстрації місця проживання або перебування
 • документи, подання яких не передбачено законодавством.

Випробувальний термін не може тривати більше 3 місяців, а якщо спеціальність робоча – 1 місяця. За цей час роботодавець може звільнити співробітника, але про це потрібно попередити як мінімум за три дні. Без випробувального терміну на роботу повинні прийматися неповнолітні, демобілізовані з військової служби, переможці конкурсу на вакантну посаду і ті, для кого це перше робоче місце після навчання.

«Для вагітних, неповнолітніх, демобілізованих та ще ряду категорій випробувальний термін відміняють. Але ніхто не забороняє роботодавцю оформити на перших порах працівника за цивільно-правовим договором, якщо це, звичайно, можливо за специфікою самої роботи. Такий договір можна оформити, наприклад, всього на один місяць, а потім вже взяти на повноцінний трудовий договір», – розповідає HR-експерт Олександр Білоус.

Зарплата і робота на дому.

Зарплата, як і раніше, не може бути нижче, ніж встановлений мінімум. Зараз він становить 3 200 гривень.

Новим пунктом в Кодексі стане можливість офіційної роботи на дому.

«При укладанні трудового договору або пізніше, сторони можуть домовитися про виконання працівником роботи вдома (надомну працю), якщо він має для цього необхідні умови, що відповідають вимогам охорони праці, пожежної безпеки і санітарії», – йдеться в проекті нової редакції кодексу.

Людина, що працює на дому, буде мати право вимагати у роботодавця компенсацію коштів за знос обладнання, вартості використаної електроенергії і т.д.

«У разі якщо отримання матеріалів, а також здача готової продукції проводяться працівником безпосередньо роботодавцеві, час, що витрачається на отримання і здачу, включається в робочий час з відповідною оплатою», – сказано в проекті.

Правила та причини звільнення.

З ініціативи співробітника.

Згідно з новими поправками, попереджати про звільнення працівник зобов’язаний всього за 3 дні. Роботодавець не може відмовити у звільненні. Крім цього, таку заяву можна не приносити особисто, а відправити поштою. І якщо протягом трьох днів співробітник передумає, він може відкликати заяву і працювати далі.

«Працівник незалежно від згоди роботодавця може відкликати раніше подану роботодавцеві заяву про розірвання трудового договору шляхом подання відповідної заяви протягом строку попередження про звільнення. Роботодавець має право відмовити в задоволенні такої заяви, якщо на місце працівника запрошено іншу особу, якій неможливо відмовити в укладенні трудового договору відповідно до вимог законодавства», – сказано в тексті Кодексу.

Звільнити у зв’язку зі скороченням штату

Начальство повинне попередити про те, що співробітник може потрапити під скорочення, мінімум за 2 місяці і письмово. Якщо в штаті є вакантне місце, то його повинні запропонувати скороченому співробітникові. Після отримання співробітником такого попередження, він має право шукати собі нову роботу в робочий час. В тому числі, ходити на співбесіди і т.д. При цьому начальство не має права вичитувати з нього зарплату за це.

«Звільнення працівника у зв’язку зі скороченням допускається за відсутності можливості переведення його за згодою на іншу роботу, відповідну спеціальність і кваліфікацію працівника, а за відсутності такої роботи – на іншу роботу, на яку він згоден і який може виконувати за станом здоров’я і кваліфікації», – говориться в новій версії Кодексу.

Звільнення через призов у армію.

Якщо чоловіка призвали в армію, то на наступний день після подачі заяви його повинні звільнити.

Звільнення за обман.

Якщо в ході роботи з’ясується, що співробітник набрехав про наявні уміння, і він не може виконувати роботу, на яку влаштувався, то його можуть звільнити.

«Якщо порушення правил прийому на роботу сталося з вини працівника, такий працівник може бути звільнений роботодавцем у цій підставі незалежно від можливості переведення його на іншу роботу», – сказано у Кодексі законів про працю.

Повний перелік причин, за якими можуть звільнити співробітника.

 • По згоді сторін
 • По закінченню терміну трудового контракту
 • Заклик на військову службу
 • Розірвання трудового договору з ініціативи працівника
 • Набрання законної сили вироком суду, яким працівник засуджений до позбавлення волі
 • Виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі
 • Систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків
 • Прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин
 • Неявки на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності та пологах
 • Появи на роботі в нетверезому стані
 • Вчинення за місцем роботи розкрадання

Залишити відповідь