Обережно, у Гуляйпільському районі сказ!

Опубліковано в 12:25 Важливі, Новини, У регіоні    232

2018 рік у Гуляйпільському районі розпочався з виявлення збудника сказу у великої рогатої худоби (с. Красногірське Успенівської сільської ради).  Захворюваності серед домашніх тварин, а особливо ВРХ, виникає через те, що у районі існує висока захворюваність серед диких тварин.

Сказ – це особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке й невиліковне захворювання. Воно є одним із найпоширеніших в Україні природно-осередкових захворювань савців і складає важливу медико-ветеринарну проблему, у тому числі й на території Гуляйпільського району.

Щорічно значна кількість громадян підлягають вимушеним щепленням через укуси тварин.
Гуляйпільський район належить до зони, яка має численні резервуари збудника сказу (лисиці, єнотовидні собаки, вовки, куниці та ін.) Провідну роль в епізоотичному процесі відіграють лисиці, які є носіями збудника та забезпечують постійну його циркуляцію в природі. Здебільшого протягом року спостерігається 2 піки захворюваності, що пов’язані з біологією лисиць. Перший припадає на січень-лютий-березень, що співпадає з гоном лисиць,  другий  –  на осінньо-зимовий період, коли популяція поповнюється молодими особинами.

У Гуляйпільському районі за період 2017 року було виявлено збудник сказу в лисиць на південно-східних околицях міста Гуляйполя та в дикій фауні на території Верхньотерсянської  сільської ради.
До речі,  потенційним джерелом та переносником інфекції в населені пункти  й тваринницькі об’єкти є собаки та коти. Особливо слід врахувати епізоотичну роль котів та собак, які мають схильність до бродяжництва та спільні з лисицями місця здобування корму.

У  2017 році  було виявлено в районі збудника сказу в собак та котів, а саме в селах: Воздвижівка, Успенівка, Нововасилівка, Гуляйпільське.

У цілому, в районі  було зареєстровано  28 випадків нападу домашніх тварин на людей (із них троє – діти).

Що необхідно знати про сказ і як застерегтися від нього?

Тож, якщо людину вкусила тварина, необхідно якомога швидше промити рану водою з господарським милом, обробити краї 5-відсотковим розчином йоду, накласти стерильну пов’язку та звернутися за медичною допомогою до найближчого лікувально-профілактич- ного закладу.

У разі укусів дикими, безпритульними тваринами потрібно, за порадою лікаря-травматолога, пройти курс антирабічних щеплень у стаціонарному відділенні медичного закладу. На сьогодні ці щеплення єдиний ефективний засіб профілактики, щоб не померти від сказу.

Тварину, яка вкусила, у жодному разі не слід убивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд, попередити ветеринарного працівника, який протягом 10 днів, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу, буде проводити клінічний огляд тварини.

Кожного року працівники ра-йонної державної лікарні ветеринарної медицини здійснюють профілактичні подвірні щеплення собак та котів проти сказу. Так, за період 2017 року у районі було провакциновано 29 голів дрібної рогатої худоби, 8975 собак та 4998 котів.

Для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно проводити щеплення домашніх улюбленців, а якщо в них з’явилися клінічні ознаки захворювання (як правило, вони з’являються у невакцинованих тварин), викликати ветеринарного лікаря для огляду тварини.

Звертаємо увагу людей, які по доброті душевній беруть безпритульних тварин (собак, котів) до себе додому, пам’ятайте, перед тим, як дати тваринці притулок, її потрібно доправити у ветеринарну установу для клінічного огляду та профілактичної вакцинації проти сказу.

Сподіваємося, що власники домашніх тварин із розумінням поставляться до цієї проблеми і всіляко сприятимуть працівникам ветеринарної служби в профілактиці такого небезпечного захворювання  як сказ.

Джерело: gulaypole.in.ua

1 коментар на “Обережно, у Гуляйпільському районі сказ!

Залишити відповідь