Остаточна редакція законопроекту про ринок землі: хто і скільки зможе отримати

Опубліковано в 13:28 Актуально, В Україні, Важливі, Для бізнесменів та підприємців, Новини    647
На сайті Верховної Ради з’явилась порівняльна таблиця до другого читання законопроекту № 2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».

Зокрема, зміни стосуються набуття права власності на землю сільгосппризначення та загальної площі земельних ділянок.

Хто зможе отримати землю у власність?

Планується, що набувати право власності на землі сільгосппризначення зможуть:

– громадяни України;

– юрособи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є лише громадяни України та/або держава та/або територіальні громади;

– територіальні громади;

– держава.

Також передбачається, що право власності на земельні ділянки можуть набувати банки і кредитні установи в порядку звернення стягнення на них як предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками і кредитними установами на торгах протягом 2 років з дня набуття права власності.

Водночас юрособи, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, зможуть набувати право власності на землю сільгосппризначення з дня та за умови схвалення цього на референдумі.

Для кого хочуть встановити заборону набуття власності?

За будь-яких умов, у тому числі і у випадку схвалення на референдумі,право власності на земельні ділянки планують заборонити:

– юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземці – на землі державної та комунальної власності, а також – на землі, виділені власникам паїв, і які розташовані ближче 50 км від держкордону України (крім держкордону, який проходить по морю);

– юрособам, учасниками або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни РФ;

– особам, які належали або належать до терористичних організацій;

– юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземні держави;

– юрособам, де неможливо встановити кінцевого бенефіціара;

– юрособам, бенефіціари яких зареєстровані в офшорних зонах;

– фіз- та юрособам, стосовно яких застосовані санкції;

– юрособам, зареєстрованим у державах, включених до списку тих, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Які обмеження по площі землі?

Відповідно до законопроекту, загальна площа земельних ділянок сільгосппризначення у власності громадянина не може перевищувати 10 тисяч гектарів.

У власності юрособи (крім банків і кредитних установ) – не може перевищувати загальної площі земельних ділянок, які можуть перебувати у власності усіх її учасників, але не більше 10 тисяч гектарів.

Радник прем’єр-міністра з економічних питань Олексій Мушак на своїй сторінці у Facebook зазначив, що таке обмеження не буде поширюватись на банки.

«На банки не буде розповсюджуватися обмеження 10 тис га в одні руки. У нас близько 50 банків готових кредитувати земельні угоди. Відповідно обмеження в 10 тис грн дозволило б кредитувати покупку лише на 500 тис га. А це менше 2% ринку», – написав він.

Також зверніть увагу

Законопроектом планується, що:

– розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни земельних ділянок, проводяться у безготівковій формі;

– не допускатиметься набуття права власності за відплатними договорами у разі відсутності документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право.

Нагадаємо, що в першому читанні законопроект про ринок землі депутати схвалили 13 листопада.

Залишити відповідь