Осучаснення пенсій: в чому «секрет» нарахування?
Від початку жовтня зміни у пенсійному нарахуванні розбурхали українських пенсіонерів. Анонсоване Урядом підвищення виплат подарувало надію, що пенсіонери нарешті отримуватимуть достойні виплати. З 1 жовтня механізм осучаснення пенсій стартував. Як відомо, Верховна Рада підтримала пенсійну реформу, яка передбачає підвищення з жовтня мінімальної пенсії на 140 грн – із 1312 до 1452 і головне – осучаснення пенсій. На практиці такі зміни викликали у людей сотні запитань, здивувань і невдоволень. Декого, правда і приємно здивували. Пенсії підвищили близько 5,6 мільйонів українців. Суми зовсім різні від 140 до 1000 грн.
Аншлаг у пенсійному
Чому так мало? Чи це справедливо? В мене ж стільки років стажу, а додали лише 200 грн?! З такими питаннями і не тільки у Пологівське об’єднане управління Пенсійного фонду України, десятки пенсіонерів йдуть щодня. Заступник начальника управління Валентина Киричук, каже людей приймають у порядку живої черги одразу декілька співробітників. Питання, з котрими звертаються люди схожі, усі хочуть зрозуміти і переконатися у правильності нарахування осучаснених пенсій.
Що таке це, так зване осучаснення? Перерахунок призначених пенсій в минулі роки з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки (спеціальний показник, що використовується при обчисленні пенсій –3764,40 , який затверджується Кабінетом Міністрів України).
Питань безліч, бо розібратися самостійно людям дійсно важко. Загалом же підвищення пенсій в кожного індивідуальне, кажуть у пенсійному. Деколи людина приходить до управління зі скандалом, вказуючи, що її пенсію порахували не справедливо. Працівники установи вказують, що призначення і обрахунок відбувається автоматично і перевіряється на трьох рівнях. Однак, якщо людина хоче розібратися і подивитися наочно свою пенсійну справу таку можливість нададуть.
Що змінилося для пенсіонерів?
Пенсія українців залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу, показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії. «Складові підвищення пенсії, складові її розміру залежать від індивідуального коефіцієнту по стажу, по зарплаті. У зв’язку з прийняттям Закону з 1 жовтня 2017 року усім пенсії осучаснилися згідно показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки (спеціальний показник, що використовується при обчисленні пенсій –3764,40 , який затверджується Кабінетом Міністрів України)., усім примінилася одна сума – 3764 грн», – пояснює Валентина Киричук.
Кожний рік, починаючи із 2004 року середня зарплата, що приміняється для призначення пенсій росла. Визначає її постановою Кабмін.
«Останній раз усі пенсії осучаснювалися у 2008 році і з середньою зарплатою тоді в 1197,17 грн. До 2017 року середній показник виріс до 3764 грн. От чому і кажуть: “Ми разом робили, у нас один стаж, однакова зарплата. Він пішов через два роки після мене на пенсію, але в нього більша пенсія!» Все через те, що середня пенсія яка приміняється росте кожен рік на 200-300 грн», – додає Валентина Павлівна.
Наприклад, у осіб, які вийшли на пенсію до 2008 року, у пенсійній справі значився середній показник по зарплаті – 1197,17 грн. А пенсіонер, який пішов на відпочинок у 2013 році мав уже середній показник для призначення – 2368.70 грн. Саме тому зараз і відчувається великий розрив у сумі пенсії, якщо їх порівнювати.
Головне не стаж, а зарплата?
У складовій підвищення пенсій найбільшу роль грає розмір зарплати. Спеціалісти Пенсійного фонду пояснюють: у кожного свій індивідуальний коефіцієнт по зарплаті. Чим вища вона була, тим на сьогодні вищий коефіцієнт і більше підвищення. Навіть якщо стаж працівника невеликий але зарплата була високою, пенсія може бути вищою, ніж у людини чий стаж перевалив за 40 років.
Передбачається, хто з українців вийде на пенсію у 2018 році, до них буде примінятися показник середньої зарплати у розмірі вже 5266.20 грн, але коефіцієнт по стажу буде дорівнювати -1 %.
Таку ж картину маємо і наразі після осучаснення. Раніше був збільшувальний коефіцієнт для стажу – 1, 35 %. Він діяв з січня 2010 року. При обчисленні складали, наприклад, 40 років стажу, множили їх на коефіцієнт 1,35% і отримували 54 %. Коли пенсії осучаснилися, коефіцієнт для стажу склав – 1 %. Виходить в даному випадку знялося 14 % з суми пенсії. Саме через це, стаж у багатьох випадках не зіграв головної ролі.
Як вираховується індивідуальний зарплатний коефіцієнт?
Люди починають порівнювати пенсії з колегами, сусідами і запитуються чому так? У Пенсійному ще раз наголошують на індивідуальності цього процесу. Щоб зрозуміти чому, потрібно відкрити особисту пенсійну справу, подивитися де працювала людина, скільки отримувала, який має стаж, яка сума подавалася для призначення пенсій.
«На сьогодні для вирахування коефіцієнту береться заробітна плата з липня 2000 року по сьогоднішній день. Всі дані персоніфікації у нас є. Особа має право надати 5 будь-яких років (зазвичай з найвищою зарплатою) до 01.07.2000 року для обрахування коефіцієнту. Ці 5 років людей «витягували», до липня 2000 року. З загальної маси вираховується індивідуальний коефіцієнт по зарплаті, тобто кожен місяць прирівнюється до середньої по народному господарству конкретного місяця і року, і виводиться коефіцієнт. Всі коефіцієнти складаються до купи, діляться на всі місяці. Так вираховується індивідуальний коефіцієнт. Якщо зарплата дорівнювала середній заробітній платі по народному господарству, коефіцієнт вираховується з урахуванням 1 %, якщо зарплата була вищою, то коефіцієнт складатиме, наприклад 1,2 % 1,5% і більше. Від цього коефіцієнту залежить розмір пенсії.
Що нового?
Працюючі пенсіонери. Їх зміни у рамках цієї реформи не торкнулися. Уряд пропонує, щоб ті, хто працює, отримували заробітну платню і пенсію у повному обсязі. З них не утримуватиметься 15 % від пенсії. Наразі із 2,3 млн працюючих пенсіонерів пенсії знижувалися у 494 тис.
Мінімальна пенсія. Мінімальна пенсія відтепер становить 1452 грн – для тих, у кого достатньо стажу (була – 1312 грн). Мінімальна пенсія для тих, у кого не вистачає стажу, зросла від 949 грн до 1373 грн.
Пенсійний вік. Офіційно пенсійний вік не підвищили і за необхідного страхового стажу можна буде йти на пенсію в 60 років. Проте змінили вимоги до самого страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію. Нині він становить 15 років. Від наступного року його будуть поступово збільшувати і розділять пенсіонерів на три категорії – 60, 63 та 65 років. Чим старша людина – тим менші вимоги до страхового стажу. “Не пощастило” нинішній молоді, яка йтиме на пенсію після 2028-го – тоді страховий стаж для всіх становитиме 35 років і більше. Згідно нового законодавства щоб вийти на пенсію у свій пенсійний вік, людина повинна мати на 1 січня 2018 року стаж у 25 років, з 2019-го 26 і до 2028 щоб відправитися на заслужений відпочинок, стаж має становити не менше 35 років.
Особливі пенсії.Відтепер пенсії за особливі заслуги призначатимуться районними Управліннями пенсійного фонду. Раніше зібрані документи відправляли на область, Кабінет Міністрів. Пенсія ж за особливі заслуги може бути призначена не раніше ніж пенсія за віком.
Наразі пенсіонерам надходять особисті листи, де прописані дані згідно яких перерахована пенсія
Середня пенсія в районі
Після перерахунку, середня пенсія в районі склала – 2602, 04 грн, що на 725 грн більше ніж до перерахунку. Починаючи з 11 жовтня управління розпочало виплату підвищених розмірів пенсій тим громадянам, пенсії яких збільшилися в результаті перерахунків. Пенсіонерам, яким пенсії були виплачені у період з 4 по 10 жовтня відповідні підвищення будуть виплачуватися за додатковими відомостями починаючи з 11 жовтня, а пенсіонерам, яким дату виплати пенсії встановлено з 11 по 25 число, пенсії будуть виплачуватися у збільшених розмірах згідно встановлених дат за двома відомостями: основною і додатковою.
Пенсіонери, які не отримали підвищенння в жовтні місяці отримають його в листопаді з основними відомостями на листопад, тому що підвищення складало менше ніж 140 грн.
За інформацією можна звертатися до Пенсійного фонду за телефоном: 2-37-49. Кожного дня в управлінні діють прийомні дні, за адресою: м. Пологи, вул. Магістральна, 245.
Темою цього відео стало дослідження як війна змінює життя людей та їх самих, як особистості. Чи важко кидати все та тікати від російської окупації? Що відчуваєш в цей момент? Скільки […]
Реєстрація громадян на отримання грошової допомоги від МОМ НЕ здійснюється за умови, ЯКЩО ВИ: ЗАРЕЄСТРУВАЛИСЯ, АБО ВЖЕ ОТРИМАЛИ ФІНАНСОВУ ДОПОМОГУ ВІД БУДЬ-ЯКОЇ МІЖНАРОДНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ. Про це повідомляє: Простір Єдності Пологівського […]
Вісім місяців триває війна, яка руйнує нашу країну, руйнує наше майбутнє, руйнує наші життя… Чи, може, не всіх? Чи, може, знайома з сусідньої вулиці, не являючи собою нічого особливого, нормально […]
Вже 3 листопада Верховна Рада підтримала проєкт Державного бюджету на 2023 рік у другому читанні. За ним розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 1 січня становитиме 6700 грн та […]
Виїзд на тимчасово окуповану територію, а також переміщення вантажів (товарів) здійснюється у складі колон через визначений блокпост: с. Кам’янське. Формування колон для виїзду здійснюється на майданчику за адресою: вул. Оріхівське […]
1 липня Верховна Рада України ухвалила закон щодо особливостей судового провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих […]
Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкти, які спрямовані на зміну оподаткування транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України. Йдеться про законопроєкти №7448, №7466, та №7468, які передбачають внесення […]
Пані війна прийшла до нашої країни, 8 років вона панувала в зоні ООС, але наразі замахнулася на всю Україну. Простягла свої лапи вона й до нашого краю. Читачка надіслала нам […]
Мурахи шкірою… Поетичний фронт теж існує! Лише вчитайтесь… Це вірші про наш край, про наших бійців, про наших волонтерів, наш народ та ворожу стидобу. Автор Марусій Андрій: * * * […]
Додаток “Дія” під час війни кілька разів змінював перелік послуг та опцій. З’явилися нові функції, але водночас й перестали працювати деякі старі, через зупинку діяльності певних відомств та організацій. Та […]
☝️Нагадуємо, де можна нас читати новини від ПІК ❇️ САЙТ: https://p-i-k.zp.ua/ ❇️ Вайбер: ♦️ ПІК-новини: https://invite.viber.com/?g2=AQABBqLmrkcVkElnJPkau8CdsFM7vg6zOjjYTWCeaUDvl1D48tRLkQNUIHawiKvx ♦️ ПІК-Запоріжжя: https://invite.viber.com/?g2=AQBlFCKu13V1f05EGIlIkfCqOLkk23Qnw1HIkphoQ5vYam9%2FnH6fmGzdb6pnUOH3 ♦️ ПІК-Мелітополь: https://invite.viber.com/?g2=AQBKhbd6VfUgs05D9%2FTG%2Fr6rIWnxtBOI3CK33wKLkbHscumIC4aNZatSfFgPAhz5 ❇️ Фейсбук: ♦️ ПІК-новини: сторінка https://www.facebook.com/PIKnoviniZP ♦️ Група […]
У Нацполіції запрацювала телефонна «гаряча лінія» для родичів загиблих внаслідок військових дій рф в Україні Відтепер рідні загиблих від рук окупантів можуть звернутися за консультаціями та роз‘ясненнями щодо процедури їх […]