Підроблені ліки ви зможете виявити самостійно

Опубліковано в 11:14 В Україні, Новини, Цікаво та корисно    369

В Україні запроваджують нові правила, які покликані зменшити в продажу кількість підроблених ліків.

Відповідну постанову 24 липня ухвалив Кабмін.

Уже від 1 вересня 2019 року на упаковках препаратів почне з’являтися спеціальне маркування, за яким можна буде перевірити оригінальність препарату. Наприкінці року пацієнти зможуть перевіряти ліки за допомогою мобільного додатку. Про це повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

Зокрема, на упаковках розміщуватимуть 2D-коди (шляхом нанесення на кожну упаковку лікарського засобу двовимірного штрих-коду). Цей спеціальний код наноситься під час виробництва ліків на заводах, а дані про це заносяться в єдину державну систему проведення моніторингу обігу лікарських засобів. У рамках пілотного проекту можуть брати участь виробники, імпортери, дистриб’ютори лікарських засобів, заклади охорони здоров’я, аптечні заклади.

Нині майже всі іноземні препарати, що продаються в Україні, вже мають двомірне кодування упаковок. Деякі українські фармкомпанії вже придбали необхідне обладнання і кодують свої ліки, уточнили в МОЗ.

Перевірити справжність ліків можна буде через спеціальний мобільний додаток. Він поки що перебуває в розробці Мінекономрозвитку. Обіцяють запустити його до кінця року. Для перевірки ліків на справжність потрібно буде відсканувати код – на екрані смартфона з’явиться інформація про конкретний лікарський засіб, зокрема, чи препарат не є фальсифікований, протермінований або завезений до країни з порушенням норм.

Таке кодування дозволить державі відстежувати весь ланцюжок постачання ліків – від виробництва чи імпорту до продажу в аптеці, і вчасно реагувати на порушення. Всі ці транзакції будуть включені в загальну базу даних, включаючи серію ліків і дату виробництва,  зазначають у МОЗ.

У міністерстві уточнили, що це перший етап боротьби із фальсифікатом. Другий впроваджуватимуть протягом 2021-2023 років.

“Розвиватиметься наповнення і функціонал інформаційної бази ліків. З часом її інтегрують з центральним компонентом системи Електронного здоров’я, а органи контролю зможуть в онлайн-режимі бачити, зокрема, продажі ліків за рецептом – база даних маркувань ліків буде інтегрована з базою рецептів. Якщо препарат продаватимуть без рецепта, то органи контролю отримають повідомлення від системи і зможуть негайно належним чином відреагувати на цей випадок. Держава матиме реальну статистику споживання пацієнтами ліків і зможе більш точно планувати обсяги закупівель ліків та фінансування державних програм, а фармкомпанії – обсяги виробництва та розподіл ліків по аптеках”, – повідомили в МОЗ. 

Залишити відповідь