Пологівському районному краєзнавчому музею – 50! 📷

З нагоди ювілейної дати пологівські музейники підготували цікавий матеріал-розповідь про півстоліття життя закладу:

Йти за мрією і знову йти за мрією – і так завжди
Джозеф Конрад «Лорд Джім»

– Доброго дня, шановні відвідувачі! Ми раді вітати вас в Пологівському районному краєзнавчому музеї! – такими теплими словами ось уже 50 років поспіль пологівські музейники зустрічають кожного, хто завітав до цього дивовижного «храму муз».

50 років: вік за історичними мірками молодий, але за своєю значущістю в суспільному житті досить зрілий! Як жив музей всі ці 50 років? Що цікавого відбувалося в його стінах? Хто тут працював, і хто його відвідувачі? А головне: чим зараз живе музей і музейники? Про це сьогоднішня розповідь.

Постав музей у Пологах із великої мрії однієї людини – Олега Васильовича Чудновського – краєзнавця, історика за фахом. Він ініціював створення музею, адже дійсно давно мріяв про появу такого закладу в Пологах, де була б зібрана історія всього Пологівського району.

Тож, історія нашої установи розпочалася 24 грудня 1968 року. Саме тоді виконком Пологівської районної ради депутатів трудящих прийняв рішення створити у м. Пологи районний історико-краєзнавчий музей. Приміщення для музею теж виділили історичне: це одна із найстаріших будівель у місті. Свого часу це була оселя заможних купців, братів Сандомирських, власників скляного заводу станції Пологи. Після подій 1917 року тут розміщувалася Пологська міліція, згодом – банк.

Заручившись підтримкою влади, Олег Чудновський з ентузіазмом і несамовитим захопленням взявся за роботу: збір предметів старовини, які згодом стануть основою чисельного музейного зібрання, ремонтні роботи та облаштування експозиційних розділів, створення архіву. Окрім підприємств району, активно допомагала Олегу Васильовичу родина та друзі: брат (художник) оформлював експозиції; батько виготовляв вітрини та стенди; дружина фарбувала, шила. Минуло два роки наполегливої праці, перш ніж музей був готовий відчинити двері відвідувачам.

17 квітня 1970 року в музеї було багатолюдно. Його відкриття стало значною подією в житті міста і району. З цієї нагоди відбувся урочистий мітинг за участю керівництва району, представників трудових колективів, жителів міста. Музей радо зустрічав своїх гостей за давньою українською традицією хлібом-сіллю та щирими піснями. Перерізали стрічку і Олег Васильович провів відвідувачам першу екскурсію залами музею.

Довгий шлях становлення пройшов музей. Спочатку діяв він на громадських засадах. У 1972 році отримав найменування «народний». Був філією Мелітопольського, згодом Запорізького обласного краєзнавчого музею. Нині наш музей є комунальною установою Пологівської міської ради.

Протягом цих років більше 300 тисяч відвідувачів пройшли стежками цікавої, насиченої історії Пологівського краю. За цей час було зібрано унікальну фондову колекцію. Змінювалися керівники музею, колектив, назва, але незмінним залишилася любов до свого краю, шана до свого історичного минулого.

Нині комунальна установа «Пологівський районний краєзнавчий музей» Пологівської міської ради є одним із відомих культурно-освітніх закладів, що старанно зберігає славну історію та багату культурну спадщину краю.

Основними напрямками діяльності нашого музею є: науково-фондова, науково-дослідна, експозиційно-виставкова, просвітницька, туристично-інформаційна діяльність. Головним принципом в роботі – впровадження парадигми «Музей для людей». Служіння суспільству та суспільним інтересам, тобто потребам усіх груп відвідувачів – найбільший пріоритет в діяльності музею. Це означає перш за все повагу, відкритість та доступність для відвідувачів. І ми всіляко намагаємося втілювати це в життя.

Що ж таке музей?

Перш за все, це музейна колекція або музейні предмети, що стосуються історію краю, персоналій, подій.

Тобто науково-фондова діяльність. Основний зміст музейної науково-фондової діяльності становлять:

1) збиральницька робота і комплектування фондів;
2) первинний облік (реєстрація) та наукова інвентаризація;
3) електронний облік та оцифрування музейних предметів;
4) каталогізація фондів та створення уніфікованого паспорта;
5) створення належних умов збереження музейних фондів, їх реставрація.

Щорічно фонди нашого музею поповнюються 200 одиницями. Музейним предметом може бути будь-яка річ: документ, фотокартка, посуд, меблі, одяг, листівки тощо. На сьогодні фондове зібрання музею сягає 12 тисяч музейних предметів. Гордістю музейної колекції є кам’яні ідоли половецького періоду Х-ХІ ст. н.е., археологічні знахідки з розкопок курганів Пологівщини, предмети побуту, сільськогосподарський реманент, фото та документи, що свідчать про будівництво Катериненської залізниці та заснування міста Пологи, особисті речі, відзнаки героїв-земляків.

Науково-експозиційно-виставочна робота

Експозиція – візитівка будь-якого музею. Музейна експозиція – це основна форма музейної комунікації, освітні та виховні цілі якої здійснюються шляхом демонстрації музейних предметів відповідно до розробленої наукової концепції.

Експозиція нашого музею розповідає відвідувачу історію краю, яка висвітлена в 6 експозиційних залах: «Природа Пологівщини», «Археологія та заселення краю», «Наш край на початку ХХ століття», «Наш край напередодні та в роки Другої світової війни», «Сьогодення Пологівщини». Експозицію доповнюють діорами «Розробка Положського родовища каолінів та вогнетривких глин» та «Кінсько-Роздорівське водосховище».

Привертають увагу відвідувачів цікаві інтер’єри: «Куточок селянської хати», «Оселя міщанської родини», «Пологи – залізничне містечко», «Оселя пологівців 70-х років ХХ століття».

Чільне місце займають експозиції, що висвітлюють діяльність найбільших підприємств району, зокрема: ПрАТ «Пологівський олійноекстракційний завод», ТДВ «Пологівський хімічний завод «Коагулянт», ТОВ «Дніпрокераміка», ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал».

Щодо науково-експозиційної роботи: ми намагаємося постійно оновлюватися, адже навіть найунікальніший експонат не спрацює на 100 % і не справить враження на відвідувача, якщо буде презентований на застарілому музейному обладнанні, без новітніх засобів освітлення, етикетажу тощо. Музей повинен бути сучасним, комфортним, креативним. З цією метою ми постійно оновлюємо свої експозиції. Якщо реекспозиційні роботи це довготривалий і кропіткий процес, то заміна чи оновлення одного або кількох розділів експозиції до снаги кожному музею. До того ж, зараз є тенденція переосмислення своєї історії, подання нового матеріалу. Тож, ми намагаємося слідкувати за змінами в суспільстві і створювати відповідні експозиції.

У 2018 році ми презентували великий експозиційний розділ «Славиться Пологівщина земляками», де зібрали і подали матеріал про більше ніж 100 своїх земляків. Пологівщина пишається величезним списком тих, хто все своє життя старанно працював на благо рідної землі і задля розвитку українського суспільства. Серед них: лікарі і педагоги, архітектори і економісти, підприємці і депутати, науковці і митці, трудівники, що працюють на землі, і військовослужбовці, які цю землю захищають. Вони – найцінніший скарб громади. Весь довідково-інформаційний матеріал про видатних персоналій Пологівщини можна оглянути в новому експозиційному розділі.

У 2019 році музейники оновили залу «Археологія та заселення краю», створивши експозицію, де презентовані знахідки з останніх археологічних досліджень на Пологівщині. До уваги відвідувачів унікальний бронзовий посох-скіпетр «степового царя», знайдений при проведенні археологічних розкопок у районі. Це унікальна і надзвичайно рідкісна річ, найдавніший символ влади, будь-коли знайдений на теренах України. Тож, не упустіть нагоду побачити витвір стародавнього мистецтва на власні очі.

Наразі ми здійснюємо реекспозиційні роботи зали «Наш край напередодні та в роки Другої світової війни». Музей володіє величезною кількістю матеріалів щодо пологівців-учасників Другої світової війни. У своєму зібранні ми маємо: фронтові листи, фото, документи тих часів, фрагменти зброї, автентичний одяг. Всі вони – яскраве свідчення мужності і відваги пологівців на різних фронтах, в тилу, в підпіллі. Експонати красномовно розповідають про силу духу тих, кому довелося пізнати пекло нацистських таборів та витримати примусові роботи. А фрагменти зброї демонструють нищівний дух війни та масштаби лиха. Звісно, буде представлений і зовсім новий матеріал, який до цього часу не був відомий широкому загалу. Цьогоріч 75 як закінчилась війна. Тож, докладаємо зусиль, щоби відкрити оновлену залу.

У наших планах та мріях: створення нових експозицій «Україна: боротьба за майбутнє», «Революція Гідності: ціна Свободи»; обладнати павільйон-лапідаріум для зберігання і експонування колекції кам’яної пластики музею та половецьких статуй.

Виставкова діяльність

Крім постійних, ми створюємо і тимчасові експозиції – музейні виставки. Підготовка музейних виставок органічно входить в експозиційну роботу музею. Виставки – стаціонарні та пересувні – присвячуються актуальним питанням сучасності: значним державним святам, культурним явищам, ювілеям, важливим проблемам, цікавим подіям минулого і сьогодення. Виставки значно підвищують освітньо-виховну роль музеїв, збільшують кількість відвідувачів, дають можливість показати різнобічність захоплень особистості (якщо це персональні виставки майстрів), долучитися до кращих надбань людства. Для організації виставок в нашому музеї діє виставкова зала, де постійно презентують свої роботи майстри декоративно-ужиткового мистецтва.

Щорічно в музеї діють 15-17 виставок. Вони різнопланові: виставки робіт місцевих майстрів, довідково-інформаційних тек, пересувні тощо. Пологівщина багата талантами. Наші відвідувачі мали змогу бачити роботи вишивальниць Ніни Чумаченко, Марії Мартощук, Світлани Режко, Олени Нетаврованої та інших. Вражали відвідувачів музею художні роботи Віктора Вагіса, Павла Зубенка, викладачів художнього відділення Пологівської дитячої школи мистецтв, карикатури Василя Лазунька. Пологи вважаються столицею запорізької кераміки. Тож, роботи майстрів, які працюють з глиною, теж демонструються в музеї. Талантом ділилися: Олександр Вільчинський, родина Кравченко. Візитівкою пологівського краю залишаються роботи родини Нагурних, колекція яких є в нашому музеї.

Ми дивуємо пологівців і пересувними виставками. В музеї були і воскові фігури, і постери скарбів Ермітажу, і навіть виставка екзотичних тварин.

Окрім створення виставок в музеї, ми беремо участь в організації та проведенні традиційних щорічних міських та районний свят, фестивалів, ярмарків: «Славімо Великдень», «Спас іде – гостей веде». Презентуємо роботи пологівських майстрів на іміджевих заходах Запоріжжя та області.

Науково-просвітницька робота

Музей, як хороша книга, може не лише дати знання, а й змінити людину, використавши для цього різноманітні форми та методи передачі інформації. Головна мета науково-просвітницької діяльності музею – це популяризація знань про Пологівщину, про свій край, пам’ятки історії, культури, природи, туристичні принади регіону; виховання у підростаючого покоління почуття національної свідомості, патріотизму, поважне і шанобливе ставлення до історичної пам’яті свого народу.

Щорічно наш музей відвідують більше 5 тисяч осіб. Це люди різного віку, вподобань і світоглядів. І тут головна мета музейника – знайти правильний підхід до кожного. Адже людина, можливо, лише один раз в житті зайде до музею і тому надзвичайно важливо, яке враження складеться в неї від цих відвідин. Для відвідувачів музейники проводять 60-70 масових заходів та майже 200 екскурсій на рік. Наш музей пропонує відвідувачу цікаві, захоплюючі музейні уроки, історичні кінозали, що супроводжуються мультимедійними презентаціями. Приємно, що до нас приїздять відвідувачі з Запоріжжя і області, залишаючи схвальні відгуки про музей і його особливу атмосферу.

Протягом останніх років ми використовуємо в своїй діяльності і інноваційні прийоми активізації уваги, зацікавлення екскурсантів в сприйнятті інформації та огляді експозиції. Ми включили до своїх заходів театралізовані дійства, елементи інсценувань, віршоване викладення матеріалу, фрагменти гри, загадок тощо. Серед них: костюмоване дійство з елементами театралізації «Новорічні та різдвяні свята українців», розраховане на наймолодших пологівців; «Андріївські вечорниці» для ознайомлення старшого покоління з традиціями і звичаями українського народу. Ми були одними із перших в області районних музеїв, хто долучився до проведення акції «Ніч музеїв», створивши власні «Пологівські легенди у сутінках».

Ми створили програми «Музей школі» та «Молодь у музеї» з метою залучення учнів та студентів до вивчення історії рідного краю.

Ми запровадили цикли пересувних інтерактивних музейних заходів з історії краю «Музей на колесах» для віддалених населених пунктів району.

Урізноманітнюючи форми роботи з відвідувачем, в своїй діяльності ми застосовуємо партисипаційні, інтерактивні практики. Це дає можливість відвідувачу бути не просто глядачем, а активним учасником екскурсії чи музейного дійства. Щорічно ми проводимо музейні акції: «Музей на дотик», «Подаруй музею експонат», долучилися до Всеукраїнського флешмобу «#МузейВажливий».

«Музейна вітальня» гостинно зустрічає громадські та волонтерські організації, краєзнавців, залучаючи їх до музейного життя. Почесними гостями установи були: народний депутат Анатолій Єрмак, професор-лексикограф Василь Винник, заслужений архітектор України Володимир Положій, науковці Геннадій Тощев, Володимир Черкун та інші.

Ми любимо свою роботу, всіляко намагаємось зробити наш музей цікавим для відвідувачів, створити власну атмосферу, притаманну лише нашому закладу, багато зусиль докладаємо до того, щоби зробити його кращим, привабливішим, динамічним.

Науково-дослідна робота

Дослідницька діяльність є надзвичайно важливою в роботі музейної установи. Виставки, експозиції, екскурсії – це кінцевий результат кропіткої роботи. Музейне дослідження включає в себе вивчення архівів, проведення опитувань, роботу з історичними джерелами, пошук, збір та систематизацію довідкової інформації, наукові експедиції. Основним завданням науково-дослідної роботи в музеї є глибоке вивчення історії краю, дослідження музейних колекцій та їх опрацювання, розробка тематико-реекспозиційних планів, написання науково-публіцистичних статей тощо.

З цією метою ми здійснюємо етнографічні експедиції селами району, беремо участь в археологічних розкопках, багато спілкуємося із старожилами краю, краєзнавцями, вчителями шкіл, проводимо пошукову роботу.

Результатом нашої праці є контрольні тексти екскурсій, оновлені експозиції, статті в місцевих ЗМІ, ведення літопису району, власного веб-сайту, видання довідково-інформаційної листівки «Краєзнавчий вісник». Спільно з радіо «Славія» та газетою «Районка», новинним порталом «ПІК» ми створили рубрику «Цей день в історії Пологівщини».

Видавнича діяльність

Видавництво довідково-інформаційної продукції значно розширює можливості музеїв щодо залучення відвідувачів, популяризації історико-культурної спадщини, дає можливість показати свої доробки, напрацювання, висвітлювати, пропагувати, інформувати про останні новини музейного життя, проведення акцій, виставок тощо.

Щорічно 10-15 статей наукових співробітників друкуються на сторінках місцевих ЗМІ та на сайті музею. Ми випускаємо довідково-інформаційну листівку «Краєзнавчий вісник», де розміщуємо статті з історії краю, про власні музейні зібрання та експонати, про видатних земляків, місцеві легенди.

Щорічно готуємо історичний календар міста та району, який стає в нагоді кожному, хто цікавиться історією краю. Виготовляємо буклети, брошури до знаменних дат в житті міста та району.

Так, до 95-річчя Пологівського району музейники підготували до друку «Історичний щоденник Пологівського району. 1923-2018». Статті співробітників установи вміщені у виданнях: «По ту сторону войны», «Міста і села України». Ми надавали інформацію для підготовки Книги Пам’яті та Книги Скорботи України, серії книг «Реабілітовані історією», «Сивашская одиссея».

Методична робота

Наш музей є методичним центром для музеїв району, що діють на громадських засадах. Він надає консультаційну допомогу музеям, що діють в навчальних закладах району, на підприємствах, в установах, організаціях. Щорічно більше 100 осіб звертаються до музею за методичною допомогою при написанні статей, рефератів, курсових та творчих робіт.

Ми проводимо щорічні семінари для працівників музеїв на громадських засадах з проблем музеєзнавства і краєзнавства, здійснюємо контроль за рухом музейного фонду в музеях на громадських засадах. Надаємо методичні рекомендації щодо створення експозицій, розділів, виставок, опису та збереження музейних предметів.

Туристично-інформаційна діяльність

В усьому світі вершиною туристичної індустрії є саме музеї. Тому діяльність сучасних музеїв значною мірою має бути спрямована на розробку та подачу якісного туристичного продукту.

З 2012 року при нашому музеї створений та діє туристично-інформаційний центр (ТІЦ). Тут акумулюється інформація про привабливі туристичні об’єкти краю та оформлені паспорти на них. Ми збираємо, опрацьовуємо та поширюємо інформацію стосовно туристичних принад Пологівщини. На сьогодні музейниками розроблені туристичні маршрути: «Добра глина», «Пологи промислові», «Мандрівка столицею Запорізької кераміки», «На берегах Кінської», «Сім чудес Пологівського району», «Роздори на Кінській» та «Місця пам’яті Української революції 1917-1921 років. Федорівський бій».

Інформацію про туристичне розмаїття Пологівщини містять брошура «Пологівщина – туристична перлина Запорізького краю» та буклет «Сім чудес Пологівського району».

Встановлені дорожньо-інформаційні покажчики до провідних туристичних об’єктів регіону: краєзнавчого музею та художньо-керамічної майстерні «Добра глина». Ми всіляко пропагуємо місцевий бренд «Туристичні перлини Пологівщини», видаючи іміджеву продукцію та здійснюючи виступи на радіомовленні.

Ось так живе музей сьогодні. Як бачимо, наша установа є не лише сховищем історичних пам’яток, а й дієвою частиною сучасного життя суспільства. Адже музей – це і є частина суспільства, скарб, який потрібно берегти, примножувати і ділити з відвідувачем.

Але чи був би музей таким без людей, які досліджують, створюють, розвивають? Звісно, що ні. Директорами музею працювали високопрофесійні, принципові, досвідчені люди: Олег Чудновський – засновник і перший директор; Зоя Мовчан – активізувала проведення культурно-масових заходів в музеї; Петро Кравченко – здійснив першу значну реекспозицію; Ігор Поволоцький, за якого музей отримав статус самостійного; Михайло Лиходід, який проводив значну господарську діяльність.

Більше 20 років очолює музей мудра, енергійна і креативна жінка – Ірина Садова. За ці роки музей кардинально змінився: значно поліпшилась матеріально-технічна база, урізноманітнилися форми музейної діяльності, збільшилась кількість заходів і їх розмаїття, музей став відкритішим і сучасним.

Теплі слова подяки говоримо тим, хто багато років працював в музеї, прагнув зробити його кращим, привабливішим для відвідувачів – науковим співробітникам Нінель Бондаренко, Тамарі Мізіній, Ларисі Безверхій, Олені Самобочій; доглядачам Марії Поповій, Зої Гавриленко, Любові Суворовій, Олені Кириченко. Продовжують плідно розвивати музейну справу Ірина Кособок, Наталія Тараненко, Юлія Калашник, Ірина Кутузова, Олександр Кива, Світлана Плетінь.

Для кожного з нас музей це не просто робота, він дуже багато важить у нашому житті. Нам приємно дивитися, як люди приходять сюди і цікавляться історією, як щиро дивуються, порівнюють, дякують. Як після одиночного відвідування приходять родинами, радять музей друзям, приносять предмети, щоби поповнити його зібрання.

Свого часу Олег Чудновський мріяв, щоби у Пологах був музей. Ми мріємо, щоби до музею був нескінченний потік відвідувачів, щоби попит на минувшину збільшився, а знання історії свого краю стало нагальною потребою суспільства. І здійснити ці мрії нам до снаги, але тільки разом з вами, наші любі відвідувачі!

Тож, до зустрічі в музеї!

Схожі публікації
05.02.2023

Під час повномасштабної війни, коли багатьом українцям довелося терміново покинути свої домівки та не вдалося зібрати документи, повторна видача свідоцтв та витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян особливо […]

09.12.2022

Жительку Пологівського району підозрюють у колабораційний діяльності. Олена Баранник проголосила себе головою цивільної адміністрації на окупованій території. 8 грудня у суді міста Запоріжжя відбулось підготовче засідання у цій справі. Про […]

28.11.2022

Запорізький напрямок і тимчасово окупована частина Пологівського району зустрічає ЗСУ. Йдучи зранку містом, я нарахувала 86 трупів окупантів по обидві боки дороги – розповідає пологівчанка. За інформацією Генштабу сьогодні зранку, […]

24.11.2022

Вчора, 23 листопада, близько 18:00 у автомобілі зрадника здетонував вибуховий пристрій. «Люблю дивитись як воно горить, як вони бігають, суїтяться» За попередніми даними, колаборантом виявився колишній голова Пологівської районної ради […]

18.11.2022

Раніше судимий мешканець Кам’янка-Дніпровського району, дізнавшись від жінки, що скоро стане батьком її дитини, наважився на страшний злочин. Він задушив свою жертву клейовою стрічкою та сховав тіло у вигрібній ямі. […]

18.11.2022

В рамках реалізації загальнодержавної програми підтримки населення, яке потерпає від збройної агресії окупанта, перші громади Запорізької області уже розпочали доставляти домогосподарствам дрова для опалення в зимовий період. Так, 37 домогосподарств […]

17.11.2022

Учора окупанти завдали ракетного удару по об’єкту інфраструктури в обласному центрі. Під ворожим вогнем опинилися й жителі Пологівського та Василівського районів. Інформації про потерпілих не надходило. 16 листопада армія рашистів […]

17.11.2022

Евакуацію дітей-сиріт, дитячих будинків сімейного типу та інтернатних закладів, а також допомогу міжнародних організацій у цьому процесі обговорили на нараді очільника ЗОВА Олександра Старуха з керівниками структурних підрозділів. Заступниця начальника […]

17.11.2022

Ділок закуповував алкогольну і тютюнову продукцію без відповідних документів та акцизного маркування для подальшого перепродажу третім особам. Правоохоронці вилучили товар сумнівного походження, який прямував на прифронтову територію. 14 листопада спецпризначенці […]

16.11.2022

До нашої редакції потрапив документ, в якому зазначались відповідальні та організатори свята ворожої ганчірки у Пологах. Цією інформацією з журналістами “ПІК” поділилась небайдужа людина. Так, з документу видно організаторів та […]

16.11.2022

До органів поліції надійшло 15 повідомлень про зруйновану житлову та цивільну інфраструктуру в обласному центрі та у Пологівському районі. Є інформація про поранену цивільну людину. Минулої доби російські загарбники обстріляли […]

16.11.2022

Вночі, 16 листопада, у Пологівському районі стало на 1 ворожий склад менше. Так, у населеному пункті Токмак було знищено великий склад з бк різного калібру. Нагадаємо, також бійці Запорізької тероборони […]