Про звіт прокурора щодо діяльності на території Пологівського району: більше запитань, аніж відповідей

Під час 25-ї сесії Пологівської районної ради, першим питанням у порядку денному було: “Про результати діяльності Токмацької місцевої прокуратури на території Пологівського району за 2017 рік.” Доповідав керівник Олександр Миколайович Кузьменко:

Злочинність та досудове розслідування кримінальних правопорушень

В продовж 2017 року на території Пологівського району на 30,3% зменшилась кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року (з 1074 до 749). На території району на 22,2% зменшилась кількість зареєстрованих особливо тяжких злочинів (з 9 до 7): 3 вбивства (у 2016 – 3); тяжкі тілесні ушкодження –1 в поточному році (4 в минулому);  розбій  – 1 у 2017 (у 2016 – 8). На 28,9% зменшилась кількість тяжких злочинів 313 (у 2016 – 440), 124 з них розкрито.

У 2017 році внесено до ЄРДР відомості про скоєння таких видів кримінальних правопорушень (без врахування закритих проваджень):

– умисні вбивства – 3 (2016 – 3);

– тяжкі тілесні ушкодження, у т.ч. зі смертельними наслідками – 1 (4);

– грабіж – 9 (11);

– крадіжки – 502 (668);

– хуліганство – 3 (3);

– незаконне поводження зі зброєю – 6 (10);

– злочини у сфері обігу наркотиків – 65 (102);

– шахрайство – 59 (91).

Зменшилась на 33,6% кількість кримінальних правопорушень вчинених у громадських місцях з 95 злочинів у минулому році до 63 злочинів протягом поточного року.

Зменшилась кількість злочинів, що вчинені на вулиці – 30,4% (з 69 у минулому році до 48 у поточному році).

З числа кримінальних правопорушень, за якими закінчено досудове розслідування (1340) скоєно:

– особами, які раніше вчиняли злочини – 275;

– особами, у яких судимість не знята або не погашена – 105;

– неповнолітніми – 3;

– у групі осіб – 43;

– у стані алкогольного сп’яніння – 66.

Від кримінальних правопорушень потерпіло 597 осіб, у тому числі загинуло 4. Серед потерпілих 203 осіб жіночої статі, 7 неповнолітніх.

З 14 розшукуваних осіб, що ухиляються від слідства, суду та виконання покарань, встановлено місцезнаходження 6 осіб.

Досудове розслідування

У 2017 році досудове розслідування закінчено всього по 1340 кримінальним правопорушенням, що на 42,4% більше ніж в минулому році (941). З них закрито 1006 або 75% від загальної кількості закінчених, та направлено до суду 334 провадження що складає 25% кримінальних правопорушень.

Нагляд за додержанням законів у сфері запобігання і протидії корупції

У 2017 року прокуратурою підготовлено та направлено до Управління захисту економіки Запорізької області матеріали для складення протоколу про 1 адміністративне корупційне правопорушення.

Так, 04.12.2017 суддею Пологівського районного суду  за участю прокурора Пологівського відділу Токмацької місцевої прокуратури розглянуто протокол про вчинення адміністративного  правопорушення пов’язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6  КУпАП, складений відносно  депутата сільської ради. Зазначений протокол 21.11.2017 складений співробітником управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.

За результатами розгляду  вказаного протоколу  суддею Пологівського районного суду винесено постанову від 04.12.2017 про притягнення  депутата до  адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,  та призначено  стягнення  у вигляді штрафу  в доход держави у сумі 850 грн.

Крім викладеного, перевіркою стану додержання місцевими радами вимог ст.59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» стосовно створення постійних комісій та виконання цими комісіями вимог закону в частині запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою, та подарунками, виявлено порушення в діяльності 3 рад.

Так, опрацюванням положень постійно діючих комісій в Новоселівській сільській раді, Пологівській районній та міській радах встановлено, що вказаними радами не вжито заходів щодо створення такої комісії. Крім того, на жодну комісію не покладено здійснення контролю, надання консультацій та роз’яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, яке може бути визнано неправомірною вигодою та подарунками.

З метою усунення вказаних порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції» вказаним радам прокуратурою внесення подання, які розглянуто та задоволено.

Додержання конституційних прав громадян при притягненні до кримінальної відповідальності, затриманні та обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою

Протягом 2017 року до суду скеровано 18 клопотань про застосування до підозрюваних осіб запобіжних заходів, з яких 13 особам застосовано тримання під вартою, домашній арешт – 2, особисте зобов’язання – 3 .

Протягом зазначеного періоду фактів незаконного затримання громадян за підозрою у скоєнні кримінального правопорушення та незаконного притягнення осіб до кримінальної відповідальності не було.

Діяльність щодо захисту прав і свобод дітей

В 2017 році неповнолітніми вчинено 4 злочини проти 10 у минулому році, що менше на 60%. 

У поточному році зареєстровано 4 кримінальних провадження про вчинення 5 неповнолітніми особами правопорушень (2016 – 9 кримінальних правопорушень  на 6 осіб).

Представництво

З питань виконання судових рішень упродовж 2017 року в порядку відомчого контролю внесено 2 скарги на дії державного виконавця ВДВС Пологівського РУЮ.

Наразі, на виконанні залишається не виконаними 7 судових рішень на загальну суму 499 тис.грн.

Розгляд звернень

Упродовж першого півріччя 2017 року до відділу надійшло 128 звернень (165 за аналогічний період минулого року), з них вирішено – 74, направлено до інших органів для вирішення по суті – 54. На особистому прийомі прийнято 62 громадянина. Порушень строків  розгляду  звернень не допущено.

Міжнародне співробітництво

У поточному році Пологівським відділом виконання запитів іноземних держав про надання міжнародної допомоги під час кримінального провадження не здійснювалось за їх відсутності.

Пологівським ВП ГУ НП в області іноземні громадяни не затримувались.


По завершенню доповіді, до Олександра Кузьменка виникло багато запитань від присутніх у залі депутатів. Зокрема, Вадим Слісаренко зауважив, що покращення деяких показників це добре, але що конкретно робить прокуратура задля зменшення різних видів злочинів на території нашого району? Адже раніше прокуратурою проводились та контролювались роз’яснювальні роботи, в тому числі й з раніше ув’язненими громадянами.

На сьогодні, це не є повноваженнями та функціональними обов’язками прокуратури. Звернення людей, що звертаються до нас зі скаргами ми надсилаємо в органи, які уповноважені це розглядати. Ми впливаємо через кримінальні провадження. – відповів Олександр Кузьменко.

Голова районної ради Олександр Покутній теж звернувся до доповідача:

– Протягом 2017 року Пологівський відділ поліції працює без керівника, тож я дуже прохаю Вас звернутись до нацполіції області з проханням призначити керівника. У нас були випадки з крадіжками на території Семенівської сільради, у селі Пологи, а винних так і не знайшли. Тож, посприяйте у вирішенні даного питання. – зазначив Олександр Петрович.

Депутат Василь Тимошенко додав, що робота наших правоохоронних органів є неякісною та пояснив, що у ситуації з виявленням незаконних пунктів прийому металобрухту, поліція зазначила: “щодо нелегальної роботи пунктів прийому металобрухту пологівським відділом поліції постійно здійснюється робота щодо виявлення та припинення роботи таких пунктів, отримання подібної інформації щодо здійснення такої перевірки. У січні поточного року на території району проводились превентивні заходи щодо виявлення нелегальних пунктів. Здійснено перевірку отриманої інформації щодо місць їх роботи. Станом на 01.02.2018, на території району діяльність щодо незаконних пунктів прийому металобрухту не здійснюється.”.

Хочеться просто плакати. Не дивлячись на те, що на території нашого району не визначено жодного законного підприємства чи організації, яка має право здійснювати прийом металобрухту, у нас є такі пункти, і всі про це знають, а у них знаходиться 90% того, що вкрали – зазначив Василь Валерійович.

Депутат Вячеслав Колесников звернувся до доповідача із проханням прийняти усне звернення щодо порушення кримінальної справи відносно стану доріг у Пологівському районі. Також, він висловив своє велике невдоволення щодо справи про вбивство у селі Воскресенка, де злочинець вже 4-й рік поспіль на свободі. 

Це у ваших повноваженнях подати клопотання про те, щоб взяти під варту цього чоловіка. Через таку бездіяльність зникає довіра громадян, і виникають великі сумніви щодо чистоти подібних справ з вашого боку. Ви тягнете вже 4 роки поспіль, а серед нас по вулиці просто гуляючи ходить вбивця, погрожуючи при цьому свідкам злочину. Саме вами було скасовано рішення апеляційного суду. – висловився Вячеслав Ігорович.

Приходьте на прийом, я Вас вислухаю. – відповів Олександр Кузьменко.

Детальніше про випадок із злочинцем, що зараз на свободі та хід цієї справи, депутат Вячеслав Колесников опублікував у ряді ЗМІ, в тому числі й на нашому Порталі інформацію з подробицями по даній ситуації:

Півроку тому до депутата Пологівської районної ради, правозахисника Вячеслава Колесникова з останньою надією звернувся житель села Чапаєвки Петро Даниленко. Він розповів про кричущий випадок, що стався в його родині. Його пасинок Сергій Павшок зійшовся з жінкою, жили, як всі, він працював, щоб забезпечити родину. Але одного дня – 31 травня 2014 року, повернувшись з роботи, застав дружину з коханцем.

Судячи з матеріалів кримінальної справи, в результаті «розбору польотів» та споживання алкоголю, місцевий житель Сергій Мотика забив чоловіка своєї коханки до смерті. При цьому правоохоронців сповістили про трагедію лише після того, як старанно прибрали на місці злочину.

Суд першої інстанції приговорив вбивцю до 9 років позбавлення волі, проте апеляційний суд через помилки прокурорів, скасував рішення суду й повернув матеріали справи на дорозслідування. У 2016 році місцевий суд знову визнав підозрюваного винним у вчиненні вбивства, адже про це свідчать всі докази та показання свідків, але апеляційний суд знову скасував рішення суду першої інстанції та повернув на дорозслідування. Тут вже навіть людині, яка не має юридичної освіти, зрозуміло, що просто йде затягування справи та відпрацьовуються певні домовленості підозрюваного та правоохоронців.

Минуло 4 роки, але вбивця досі гуляє на волі. Мало того, він відверто сміється в очі батькові вбитого ним хлопця і навіть погрожує, радить ретельніше оглядатися довкола, бо й з ним в один момент може щось статися. Він також погрожує свідкам. Враховуючи, що справа повернулася в районний суд вже втретє, на допит знову викликають одних і тих же свідків, люди просто бояться за своє життя, адже за ці 4 роки вбивцю навіть під варту не взяли, він розгулює на свободі і робить, що хоче.

Обов’язок прокурора – просити суд на час проведення слідства взяти під варту підозрюваного. Тим більше, що мова йде не про хуліганство чи пограбування, а про жорстоке вбивство.

– Саме прокурор зобов’язаний подати клопотання про те, щоб взяти під варту підозрюваного. Виникає сумнів в компетентності прокурора, – говорить Вячеслав Колесников. – Я розумію, що в Києві посада генерального прокурора є політичною, і він може не мати належної освіти, але в нас вже був яскравий приклад зі справою пологівського маніяка, коли через таких правоохоронців, як мінімум 11 невинних людей відправили до в’язниці за злочини, які вони не скоювали.

Після неодноразових звернень народного депутата України Сергія Соболєва до Генеральної прокуратури, місцева прокуратура таки внесла клопотання про взяття під варту підозрюваного, але суд його відхилив. Робити щось далі прокурори не стали, відхилив то й відхилив, про оскарження ніхто й не подумав, а вбивця продовжив насолоджуватись свободою.
– Через те, що відбувається, довіра до влади у людей просто зникає. Безкарність породжує вседозволеність, а правоохоронці, не побоюся цього слова, «кришують» таких вбивць, – вважає Вячеслав Колесников. – Я розумію, що Олександр Кузьменко обіймає посаду прокурора лише півроку, тому висловлюю сподівання, що справедливість, нарешті, восторжествує, і люди повірять в те, що за злочином слідує обов’язкове покарання. Саме тому я підготував звернення до Токмацької місцевої прокуратури з вимогою провести перевірку з питань дотримання вимог кримінального процесуального законодавства прокурорами Пологівського відділу Токмацької місцевої прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво у вищезазначеному кримінальному провадженні, взяти під особистий контроль кримінальне провадження, подати до суду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до обвинуваченого.

Підсумовуючи вище викладене, аби не бути голослівним, депутат поділився з нами офіційними документами щодо рішень суду, в яких йдеться про відповідні вироки обвинуваченому і те, що апеляційний суд скасовує рішення суду першої інстанції та повертає справу на дорозслідування.

Тож, сподіваємось разом на якнайшвидше вирішення цієї кричущої справи, справедливість закону, а головне – тверезий та правильний розсуд відповідальних органів та їх компетентної роботи не лише у випадку вбивства, а й в іншій діяльності на території Пологівського району.

Схожі публікації
05.02.2023

Під час повномасштабної війни, коли багатьом українцям довелося терміново покинути свої домівки та не вдалося зібрати документи, повторна видача свідоцтв та витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян особливо […]

09.12.2022

Жительку Пологівського району підозрюють у колабораційний діяльності. Олена Баранник проголосила себе головою цивільної адміністрації на окупованій території. 8 грудня у суді міста Запоріжжя відбулось підготовче засідання у цій справі. Про […]

28.11.2022

Запорізький напрямок і тимчасово окупована частина Пологівського району зустрічає ЗСУ. Йдучи зранку містом, я нарахувала 86 трупів окупантів по обидві боки дороги – розповідає пологівчанка. За інформацією Генштабу сьогодні зранку, […]

24.11.2022

Вчора, 23 листопада, близько 18:00 у автомобілі зрадника здетонував вибуховий пристрій. «Люблю дивитись як воно горить, як вони бігають, суїтяться» За попередніми даними, колаборантом виявився колишній голова Пологівської районної ради […]

18.11.2022

Раніше судимий мешканець Кам’янка-Дніпровського району, дізнавшись від жінки, що скоро стане батьком її дитини, наважився на страшний злочин. Він задушив свою жертву клейовою стрічкою та сховав тіло у вигрібній ямі. […]

18.11.2022

В рамках реалізації загальнодержавної програми підтримки населення, яке потерпає від збройної агресії окупанта, перші громади Запорізької області уже розпочали доставляти домогосподарствам дрова для опалення в зимовий період. Так, 37 домогосподарств […]

17.11.2022

Учора окупанти завдали ракетного удару по об’єкту інфраструктури в обласному центрі. Під ворожим вогнем опинилися й жителі Пологівського та Василівського районів. Інформації про потерпілих не надходило. 16 листопада армія рашистів […]

17.11.2022

Евакуацію дітей-сиріт, дитячих будинків сімейного типу та інтернатних закладів, а також допомогу міжнародних організацій у цьому процесі обговорили на нараді очільника ЗОВА Олександра Старуха з керівниками структурних підрозділів. Заступниця начальника […]

17.11.2022

Ділок закуповував алкогольну і тютюнову продукцію без відповідних документів та акцизного маркування для подальшого перепродажу третім особам. Правоохоронці вилучили товар сумнівного походження, який прямував на прифронтову територію. 14 листопада спецпризначенці […]

16.11.2022

До нашої редакції потрапив документ, в якому зазначались відповідальні та організатори свята ворожої ганчірки у Пологах. Цією інформацією з журналістами “ПІК” поділилась небайдужа людина. Так, з документу видно організаторів та […]

16.11.2022

До органів поліції надійшло 15 повідомлень про зруйновану житлову та цивільну інфраструктуру в обласному центрі та у Пологівському районі. Є інформація про поранену цивільну людину. Минулої доби російські загарбники обстріляли […]

16.11.2022

Вночі, 16 листопада, у Пологівському районі стало на 1 ворожий склад менше. Так, у населеному пункті Токмак було знищено великий склад з бк різного калібру. Нагадаємо, також бійці Запорізької тероборони […]