Сьогодні вночі українці “розбагатіють” на одну годину

Опубліковано в 14:48 В Україні, Новини, Цікаво та корисно    1 378

Нагадуємо, перехід на зимовий час відбудеться в ніч з суботи на неділю, 29 жовтня, о 4 годині ранку. Стрілки годинників слід перевести на годину назад, тож матимемо більше часу на сон.

Чому Україні вигідне переведення годинників, а половині держав на Землі це не потрібне?

Україна і час

Наша країна живе за київським часом, яке відповідає 2-му часовому поясу (+2 години від часу за Гринвічем, прийнятого за точку відліку). Хоча географічно 5% території з цього пояса “випадають”: частина Закарпатської області потрапляє в 1-й часовий пояс, а Луганська і частина Харківської і Донецької – в 3-й. Тому, за словами Бушуєва, коли в Києві 12:00, то в Луганську “за сонцем” має бути 12:40, а в Ужгороді – тільки 11:35. Через це в східних областях люди незадоволені літнім часом, так як там світає о 3 годині ночі, а в західних – зимовим, через якого в 9 ранку все ще темно.

Дві третини країн у світі не переводять стрілки в залежності від пори року. Хоча в різні роки близько 50 країн експериментували з переведенням стрілок, але з часом від цього відмовилися. Наприклад, Чилі, витягується на 6,5 тис. км з півночі на південь чотири рази вводила і скасовувала літній час, повернувши його останній раз в 2016 році.

Науковий співробітник “Миколаївської астрономічної обсерваторії” Фелікс Бушуєв роз’яснив, що переведення годинників має економічний сенс саме в наших середніх широтах, де світловий день взимку і влітку відрізняється за тривалістю майже вдвічі – 8 годин взимку і 16 годин влітку.

Біля екватора (нульова широта) і на 3300 км на північ і південь від нього, де день і ніч майже однакові, економічного сенсу в переведенні годинників немає. Саме цим пояснюється, що зміна часу є в Європі, США і Канаді, але немає її в країнах Латинської Америки, Африки, Південно-Східної Азії. До 2015 року переводили годинник в Росії, але відмовилися, залишивши назавжди зимовий час.

Економія і здоров’я. Вчені: це вигідно, але шкідливо сердечникам і “совам”

Вважається, що ранній підйом влітку і пізній взимку зменшує споживання електроенергії в країні. За оцінками економістів, економія – до 1 долара на кожного українця в рік або близько 40 млн доларів на рік (0,15% держбюджету).

А ось медики проти. Член-кореспондент АМН України Василь Лазоришинець говорить, що “зимовий” час більш прийнятний для людського організму, оскільки він відповідає його біологічним ритмам. Від часу найбільше страждають сердечники і “сови”.

Залишити відповідь