Сьогодні Всесвітній день яйця. Розвінчуємо популярні міфи про яйце

Опубліковано в 14:35 Новини, У світі, Цікаво та корисно    441

В австрійському місті з назвою Відень, у 1996-му році, на плановій конференції однієї поважної організації під назвою International Egg Commission – «Міжнародна яєчна комісія», її делегатами було запропоновано встановити щорічне свято – Всесвітній день яйця. Днем святкування була обрана дата 2-ої п’ятниці жовтня.

Розвінчуємо популярні міфи про яйце

Від яєць товстіють.

Ця вигадка з’явилася, швидше за все, у зв’язку з великою кількістю жиру в жовтку. Але це всього лише логічний умовивід. А ось вам результати великомасштабного наукового дослідження, проведеного американцями з Коннектикутського університету: після сніданку з яйцем почуття ситості зберігається довше. Крім того, встановлено, що після яєчного сніданку в обід люди з’їдають менше їжі, а від цього, природно, знижується ризик розвитку ожиріння. І ці властивості яєць цілком можна використовувати для схуднення. Американські вчені так і записали в своєму резюме: «1-2 яйця в день можуть використовуватися в програмах лікування ожиріння». На жаль, експерти нічого не сказали про ліпотропні речовини, які запобігають жировій інфільтрації печінки. Метіоніну, холіну і лецитину в курячому яйці міститься чимало. Залишилося лише додати, що калорій в яйці не так вже й багато – приблизно 80 ккал (якщо врахувати, що 1 яйце в середньому важить 53 г).

Курячі яйця менш корисні, ніж перепелині.

А ця байка взагалі незрозуміло ким народжена. З одного боку, багато лікарів цілком серйозно рекомендують в раціоні замінити курячі яйця на перепелині при серцево-судинних захворюваннях, особливо при атеросклерозі. А з іншого боку – є результати біохімічного аналізу складових речовин яєць, про яких лікарі не знати не можуть. І в цих результатах значиться, що, по-перше, склад вітамінів і мікроелементів в курячих і перепелиних яйцях приблизно однаковий. По-друге, речовин, які мають відношення до профілактики та лікування атеросклерозу (кональбумін, лізоцим, флавонпротеідсіаловая кислота) в курячому яйці більше, ніж в перепелиному. А по-третє, холестерину в перепелиних яйцях побільше, ніж в курячих. Загалом, якщо вже й лікуватися яйцями від атеросклерозу, то швидше за курячими, а не перепелиними. Повинно бути, байка про суперпользе перепелиних яєць – це все-таки народна творчість або рекламна акція виробників перепелиних яєць, а деякі некомпетентні лікарі просто пішли у них на поводу.

Від яєць буває атеросклероз.

Цю «пісню» ми заспівали років 30 назад і до сих пір ніяк не можемо від неї відмовитися, хоча висновки були всього лише умоглядні, засновані на присутності в жовтках холестерину. Однак наукові дані вже давно спростували вплив яєць на появу атеросклерозу. По-перше, крім холестерину, в яйцях є і його антагоністи – фосфоліпіди, яких за кількісним складом більше. По-друге, встановлено, що більшу частину холестерину з яйця організм (а конкретніше – печінку) використовує для утворення жовчі і клітинних мембран. Тобто яєчний холестерин йде в справу, а не гуляє по організму. По-третє, Всесвітня організація охорони здоров’я в одному зі своїх доповідей авторитетно заявила, що холестерин їжі не є фактором ризику атеросклерозу – наукою це не встановлено. Полінасиченими кислоти в їжі – встановлений ризик атеросклерозу, а холестерин з їжі – немає.

Яйця – «важка їжа».

Ця байка також виходець з народного середовища. Передумова «яєчної тяжкості», швидше за все, знаходиться в хворий печінці та підшлунковій залозі деяких хворих людей. У них після яєць, зварених круто, нерідко з’являється тяжкість в правому боці, що свідчить про неприйняття такої їжі. І дійсно, при захворюваннях цих органів не рекомендується їсти яйця. Однак застереження стосується лише «крутих» яєць. А яйця всмятку є дуже навіть можна, якщо немає індивідуальної нестерпності. А ще краще зробити омлет. Що ж стосується «тяжкості» яєць, то це абсолютно неправильна думка. Навпаки, яйця надзвичайно «легка» їжа, причому дуже приваблива для організму, адже це єдиний продукт, який засвоюється на 98%, причому без великої напруги організму! (До речі, після засвоєння яєць в організмі не залишається «шлаків»! Це встановлений факт.) Більш того, якщо яйця зварені некруто, то вони переваряться в шлунку буквально за 1 годину. Тобто ні про яку «тяжкості» яєць мова йти не може.

Сире яйце корисніше вареного.

Це, безумовно, міф народний, народжений елементарним незнанням біохімічних особливостей продукту. А вони, стосовно до яєць, такі: сирий білок надзвичайно важко розщеплюється і утилізується з організму. А виною тому речовина антітріптаза, яке міститься в сирому білку і заважає його розщеплення. До речі, ось в цьому випадку про куряче яйце можна сказати «важка їжа». Але тільки не про варений продукт, який засвоюється ідеально. Настільки, що варені білки включають навіть у найсуворіші дієти, де вкрай необхідно не навантажувати шлунково-кишковий тракт і травну систему в цілому. Крім того, саме сире яйце можна визначити як «шкідливий», оскільки в ньому міститься ще й авидин – речовина, яка зв’язує біотин (вітамін групи Н). Його вживання призводить до дуже неприємних наслідків, наприклад при біотин-вітамінної недостатності буває лускатий дерматит, депресія, млявість, можуть навіть атрофуватися сосочки мови. Загалом, сирі яйця є все ж не варто.

Помаранчеві жовтки корисніше жовтих.

Це народна байка. З’явилася, швидше за все, від того, що насичений колір приємніше оку, а від цього перекинути місток до «корисного» дуже просто. Народ навіть придумав вельми забавне пояснення: сільська курочка, мовляв, нагулялась під сонцем, ось її жовтки і забарвилися в яскравий колір, і такі жовтки бувають тільки у сільських курей. Насправді колір жовтка залежить від корму. І у курей з птахофабрики теж можна «зробити» помаранчевий жовток, якщо годувати їх кантаксантин – спеціальною харчовою добавкою. Взагалі корисність яйця визначається багатьма факторами – корм, вид птиці, час знесення і так далі. Якщо вже говорити про корисність, то най-най вважається яйце, знесене влітку, а не взимку, до того ж курочка повинна не на птахофабриці сидіти, а по двору на траві гуляти.

Яйце з білою шкаралупою корисніше, ніж з червоною (коричневою).

Насправді даремно народ спаплюжив яйця з темною шкаралупою – вони за складом корисних речовин не відрізняються від білих, просто такі яйця несуть певні види курей. І вони дуже подобаються виробникам, оскільки відмінність між такими яйцями все-таки є, і полягає воно в фортеці шкаралупи. При транспортуванні в магазини коричневі яйця менше б’ються, так як їх шкаралупа міцніша, ніж у білих яєць.

Скільки яєць можна їсти.

У цьому питанні – скільки лікарів, стільки й думок. Коли були гоніння на яйця в зв’язку з холестерином, деякі доктора жорстко обмежували споживання до 1 яйця в тиждень. Частина лікарів досі радять всього 3-4 яйця в тиждень. Насправді всі ці поради з розряду гіпотетичних. А американські вчені провели спеціальне дослідження, причому дуже великомасштабне, до нього залучили 120 тисяч (!) Чоловіків і жінок, за якими спостерігали протягом 14 років. Вчені чітко фіксували кількість з’їдених в тиждень яєць, а також всі інфаркти міокарда та інсульти, що трапилися у випробовуваних. Результат отримали однозначний: у тих, хто з’їдав 7-14 яєць на тиждень, інфаркт і інсульт траплявся не частіше, ніж у тих, хто з’їдав всього 1 яйце в тиждень. Звідси і висновок американських вчених: 1-2 яйця в день ніякої шкоди здоров’ю не завдадуть.

Як же насправді потрібно ставитися до яєць? Дуже просто: яйця є продуктом високої живильної і біологічної цінності. У них сконцентровані абсолютно всі компоненти, необхідні для розвитку живого організму, причому вони знаходяться в оптимально збалансованому стані.

Залишити відповідь