Тарифний грабіж. Коли борги за “комуналку” перевалять 100 мільярдів

Опубліковано в 10:34 Актуально, В Україні, Важливі, Новини, Цікаво та корисно    603

Серед топ-проблем, які суттєво бентежать українців – зростання цін і тарифів. Про це свідчать дані Центру “Соціальний моніторинг”.

Чергові нововведення на ринку газу можуть викликати подорожчання “комуналки” в рази. Експерти розібралися чому це відбувається і скільки боргів ми вже накопичили.

Передумови зростання цін

Причин ймовірного подорожчання “комуналки” називають кілька.

Перша – уряд скасував дію положення про ПСЗ (покладання спеціальних зобов’язань на ринку газу щодо підприємств теплокомуненерго). На ділі це означає, що Кабмін більше не буде наполягати, щоб “Нафтогаз” продавав блакитне паливо для за фіксованою пільговою ціною. Іншими словами, для підприємств теплокомуненерго, в більшості своїй – практично банкрутів, вартість буде ринковою. При цьому, ціна газу на європейських хабах, до яких прив’язана закупівля палива України, вже досягла багаторічного максимуму, що раніше взагалі не було властиво річним періодам.

Друга причина – тарифна політика тепер переходить від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг до компетенції місцевої влади. Відтепер, вони будуть затверджувати плани розвитку і встановлювати тарифи. Регулювання 28 підприємств у сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії вже передано на місцевий рівень.

Як стверджує прем’єр-міністр Денис Шмигаль, цими рішеннями Кабмін виконав всі структурні маяки програми співпраці України з Міжнародним валютним фондом, а також продовжив реформу енергетичного ринку відповідно до зобов’язань за Угодою про Асоціацію з ЄС.

Нагадаємо, раніше ми писали:

Тарифи на опалення буде встановлювати місцева влада

Але глава уряду, м’яко кажучи, злукавив. На ділі ці “нововведення” виписані в законі про ринок газу, який заробив ще в 2016 році. Всі нововведення вводилися поетапно, і для нинішніх просто прийшов час. Що ж стосується меморандуму з МВФ, то в ньому ні про яке “перепрофілювання” тарифоутворення мова не йде.

У домовленостях з Фондом є пункт про те, що всі тарифи повинні бути “економічно обґрунтованими” і відповідати ринковим. А ось як це буде реалізовуватися, вирішує Кабмін. Ось і вирішив. За фактом, просто “злив” всю відповідальність на місцеву владу.

Ще Шмигаль зазначив, що підприємства теплокомуненерго тепер будуть укладати договори на постачання газу самостійно з будь-яким постачальником. Вони отримають це право навіть в разі заборгованості.

Тим часом, міжгалузева асоціація “Укртеплокомуненерго” прогнозує, що скасування ПСЗ і перехід підприємств до роботи на ринку газу в умовах колосальних мільярдних боргів призведе до колапсу в галузі в найближчі місяці. І, як наслідок, до зриву опалювального сезону.

Реакція місцевої влади

Заступник голови столичної міськдержадміністрації Петро Пантелєєв відзначає, що в результаті нововведень теплопостачальні підприємства змушені купувати газ за ринковими цінами, які стрімко зросли в порівнянні з минулим роком. “Нафтогаз” запропонував фіксовану ціну на тривалий період, але і вона вища за ту, що закладена в тариф. Це призведе до того, що вже цієї осені, не тільки в Києві, а й в ряді українських міст, тарифи на гарячу воду і опалення зростуть на 30-40%.

За його словами, в цей важкий і для теплопостачальних підприємств, і для споживачів період, доцільним було б використовувати газ власного видобутку. Адже він значно дешевше.

“Ми звернулися з листом до уряду України, де пропонуємо на період коливань ринкових цін на природний газ опрацювати можливість визначення газу, видобутого АТ “Украгазвидобування”(який є частиною групи компаній “Нафтогаз України”), газом соціального призначення. Адже його собівартість становить не більше 4000 гривень за 1000 кубометрів. Це дозволить не тільки стабілізувати ситуацію з розрахунками, своєчасно і в повному обсязі придбати газ для старту опалювального сезону, а й уникнути підвищення тарифів на гарячу воду і опалення, до чого зараз змушені готуватися більшість українських міст”, – зазначив Пантелєєв.

У комунальному підприємстві “Київтеплоенерго” придумали вихід із ситуації – проанонсували підвищення тарифів на тепло і гарячу воду, але при цьому в платіжці за червень з’явився новий рядок з авансовим платежем.

“Є всі передумови для перегляду тарифів на послуги з постачання теплопостачання та гарячої води. Розуміючи, що фінансове навантаження на кожну окрему сім’ю буде збільшуватися і рости пропорційно зростанню тарифу, починаючи з цього місяця, в платіжках за червень киянам буде запропоновано рекомендований авансовий платіж”, – повідомив директор структурного підрозділу “Київтеплоенерго” Костянтин Лопатин.

За його словами, авансовий платіж – штука добровільна і складе близько 10 гривень за квадратний метр опалювальної площі. Але це, по-перше, зменшить фінансове навантаження на сімейні бюджети, а також дозволить “Київтеплоенерго” акумулювати кошти, щоб вчасно розпочати опалювальний сезон.

В асоціації “Укртеплокомуненерго” не підтримали цю столичну ініціативу. Мовляв, підвищення тарифів лише посилить системну кризу в теплоенергетиці, оскільки може обернутися зростанням боргів населення, в той час як у тепловиків немає дієвих механізмів для врегулювання ситуації.

“За розрахунками підприємств ТКЕ, ціна теплової енергії повинна зрости від 15 до 40 відсотків, залежно від структури споживачів в тому чи іншому місті. Однак очевидно, що без подальшого втручання всіх гілок влади в врегулювання кризи в ТКЕ, оперативності та злагодженості їх дій, ми маємо колосальні ризики для початку і стабільного проходження опалювального сезону у всіх містах з централізованим опаленням “, – відзначили в асоціації.

Тепловики вважають дискримінаційними угоди з держкомпанією “Нафтогаз” про постачання палива. Справа в тому, що декларативна ціна в договорі з “Нафтогазом” вказана на рівні 7,42 гривні за кубометр. А реальна – 9 гривень за кубічний метр. Плюс вартість розподілу газу – 2,3 гривні за кубометр. При цьому, підприємства теплокомуненерго вже накопичили мільярдні борги. Тому в асоціації вимагають від Верховної Ради терміново прийняти у другому читанні закон, що дозволяє ТКЕ списати 50 млрд гривень.

Експертна оцінка

“У найближчий опалювальний сезон нас очікує зростання вартості послуг теплокомуненерго… Вже сьогодні вартість послуг підняли в Чернівцях, це 75% зростання вартості поставки теплоносіїв і гарячої води. Київ також оголосив про зростання, приблизно 80% містян отримають нові платіжки, розцінки в яких будуть вищими за попередні на 40%”, – зазначив глава Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

За його словами, зростання тарифів теплокомуненерго очікується незалежно від регіону або крупності населеного пункту. Експерт зазначає, що, наприклад, в Тернополі тарифи можуть вирости на 70%, в Одесі – на 56%, а в Полтаві на 36%. При цьому в Кременчуці Полтавської області – на 53%, а, наприклад, у Старокостянтинові Хмельницької області – на 63%.

“Тобто, нас чекатиме зростання вартості на послуги теплокомуненерго приблизно на 40, 50 і 60%”, – сказав він.

Попенко зазначив, що різниця у вартості буде залежати від того, чи змінювався тариф тепловиків останнім часом. Наприклад, в Чернівцях буде значне подорожчання, оскільки довгий час тариф штучно занижувався.

“Більшість теплокомуненерго стверджували свої тарифи, коли ціна на газ була 5-5,5 гривні. На сьогодні “Нафтогаз” запропонував тепловикам газ по 7,42 гривні, тобто зростання практично на 50%. Це основне, що вплинуло на вартість газу. також впливають умови поставки, які примушують робити стовідсоткову передоплату “, – говорить експерт.

До старту опалювального сезону залишається зовсім небагато часу. Якщо на “газові” проблеми закривати очі, то “комуналка” незабаром стане непідйомною для більшості українців. Хоча і сьогодні сума боргів уже перевалила за 80 млрд гривень.

Коментарів: 2

  • Був би я Ахметовим та Фірташем, то я підняв тарифи на газ та електро не в два рази, а в чотири. Тому що терпіли мовчазні козацького роду все мужньо терплять, що не тільки без шароварів тільки в вишиванках лишити, а й нагинати все нижче приємно!

Залишити відповідь