У музеї поглянули на Пологи крізь час (ФОТО)

Опубліковано в 20:17 Новини, У Пологах, Цікаво та корисно    420

Пологи: погляд крізь час

Цьогоріч наше прекрасне місто відзначає ювілей – своє 130-річчя.  Саме цій визначній даті був присвячений музейний урок під назвою «Пологи: погляд крізь час», що відбувся 14 вересня в Пологівському районному краєзнавчому музеї.

Пологи – чарівний, неповторний куточок на мапі Запорізької області. Для нас, пологівців, він є найріднішим: одних – чарує дивовижними краєвидами, інших – славним історичним минулим, когось вабить перспективним сьогоденням і кращим майбутнім.

Пологи – це місто з потужним промисловим та творчим потенціалом, щедре на звичаї і традиції, на природні і рукотворні багатства та, найголовніше, на щирих, привітних мешканців, адже Пологи – місто добрих людей!

Співробітники музею підготували для відвідувачів справжнісіньку подорож в минуле міста – від моменту заснування до сьогодення Поліг. Гості музею дізналися: звідки походить назва «Пологи», як з роками розвивалося та змінювалося місто, які випробування випали на його долю, і чому Пологи вважають містечком залізничників.

Тривожно звучали слова ведучих про Другу світову війну, яка принесла на пологівську землю тяжкі роки окупації, руйнування. Героїчно і мужньо боролися наші захисники на різних фронтах Другої світової. Більше 2,5 тисяч пологівців нагороджені бойовими орденами та медалями. Семеро із них удостоєні високого звання – Герой Радянського Союзу. Серед них троє – жителі міста Пологи: Осипенко Олександр Трохимович, Чеберко Іван Іванович та Швачко Яків Якович.

 17 вересня 1943 року місто Пологи було звільнене від німецько-фашистської окупації військами 50-ої гвардійської і 230-ої стрілецьких дивізій 5-ої ударної армії Південного фронту під командуванням полковника Антона Владиченського та полковника Андрія Українського. Ця дата щороку і відзначається  як  День міста.

Поступово місто поверталося до мирного життя. Городяни відбудували зруйноване місто, відновили роботу евакуйованих підприємств, рух потягів через станцію Пологи. У повоєнні роки в місті великого розмаху набуло капітальне будівництво: йшло спорудження промислових, культурно-побутових та житлових приміщень. Присутні на музейному уроці дізналися про виникнення та діяльність заводів, підприємств та організацій на території міста, про функціювання закладів освіти, культури, охорони здоров’я.

Спливали роки, змінювалося наше місто. Поступово його межі розширювалися. Тож, окремим розділом музейного уроку стала розповідь про частини або кутки міста Пологи. Адже добре відомо, що сучасне місто не завжди було таким, яким ми знаємо його сьогодні. З розвитком промисловості територія міста розширювалася поступово. Нині в місті є такі кутки: «ПЛМС», «Калініна», «Аврора», «Червоний виселок», «Циганський виселок», «Бублик», «Мурман», «Собачки», «МЕЗ», «Кагалін», «Тарасівський». Центральну частину міста пологівці називають «Город».        

Місто Пологи має власну символіку: гімн, герб та прапор, детальний опис яких прозвучав із вуст ведучих.

Третьою сесією 23-го скликання Пологівської міської ради у 1998 році було затверджено Положення про звання «Почесний громадянин міста Пологи». Нині це почесне звання присвоєно 9-ти нашим землякам про яких теж не забули сказати музейники. Зворушливо було чути оплески глядачів, коли оголошували прізвища Почесних громадян міста Пологи.

На жаль, сьогодні ми переживаємо тяжкі дні для нашого народу. На сході України відбувається антитерористична операція. Там вирішується доля і майбутнє України. Хоробрі сини Пологівщини  не стоять осторонь. Про мужніх захисників країни, учасників антитерористичної операції, теж згадали на уроці.

Для всіх присутніх музейники підготували цікаву та насичену програму: гості музею почули змістовну розповідь ведучих про історію міста, переглянули веселу інсценізацію, що ніби-то відбувалася на вокзалі станції Пологи та підслухали бесіду роздорчанки та жительки Воскресенки, подивилися ряд тематичних світлин з історії міста, дізналися про дивовижні легенди пологівського краю, переглянули мультфільм про річку Кінську, відеорепортаж зі святкування ювілею приєднання мікрорайону Пологи-5 до території міста, світлини з портретами Почесних громадян та відео кліп, присвячений рідному місту.   

Таке наше місто в свої 130! І хоча воно не належить до довгожителів, вік яких обчислюється тисячоліттями, – у пологівчан своя гордість і своя історія. Бо й за більше ніж сто років вони встигли вписати до історії України чимало яскравих сторінок…

130 років поспіль Пологи впевнено крокують вперед. І про те, як будуть розповідати про Пологи іще через 130 років, багато в чому залежить сьогодні від нас. З днем народження рідне місто, з ювілеєм! 

ІРИНА САДОВА, директор Пологівського краєзнавчого музею

Залишити відповідь