Українці платитимуть за газ в кіловат-годинах, а не в кубах

Природний газ в кіловат-годинах, а не в кубометрах почнуть враховувати в Україні.

Розмови про необхідність зміни системи обліку газу з кубометрів на енергетичні одиниці ведуться вже давно.

У червні цього року Верховна Рада навіть прийняла в першому читанні законопроект №2553, який передбачає перехід обліку газу на кіловат-години.

У другому читанні парламент планує розглянути проєкт закону вже на поточній сесії, тому є всі шанси, що система обліку газу зміниться вже в найближчі місяці.

У чому суть змін і як це відіб’ється на бізнесі і побутових споживачів. – йдеться на сайті oilpoint.com.ua

Європейці платять за тепло

Система обліку газу в кубометрах дісталася Україні в спадок від планової економіки СРСР, в якій питаннями ринкової ціни енергоресурсів особливо ніхто не морочився.

Однак в Європі облік газу, в тому числі, для поставок населенню, вже давно ведеться в енергетичних одиницях, оскільки газ може відрізнятися по параметру калорійності, тобто кількості енергії, одержуваної при згорянні одного і того ж його обсягу.

Наприклад, видобутий в Норвегії газ більш калорійний, ніж видобутий в Нідерландах. Тому облік газу, на газових хабах ведеться в мегават-годинах (МВт-год), а при поставках населенню – в кіловат-годинах (кВт-год).

Коли трейдери закуповують газ у Європі та імпортують його в Україну, ціну за 1 МВт-год переводять в ціну за 1 тис. Куб м шляхом множення на коефіцієнт, який становить близько 10,6.

Однак, оскільки калорійність газу змінюється, то коливається і значення цього коефіцієнта.

В Україні теплотворна здатність газу також відрізняється в залежності від регіону, і «Оператор ГТС України» щомісячно оприлюднює звіт про його якість.

Згідно з останніми даними, в серпні калорійність газу, який споживався у Львівській області, була майже найнижчою в Україні – 8043 ккал на 1 куб м газу. А найвища калорійність газу була в сусідній Івано-Франківській області – 8370 ккал на 1 куб м.

Але оскільки до сих пір споживання газу вважається в кубометрах, то жителі цих областей платять за газ без урахування різниці в калорійності, хоча вона склала 4%, і при великих обсягах споживання стає дуже помітна для сімейного бюджету.

Трейдери вже давно чекають

Компанії, що займаються торгівлею газом, вже давно чекають введення нової системи обліку, оскільки сьогодні при імпорті ресурсу його ціну кожного разу потрібно перераховувати з МВт-год в кубометри.

«Україні необхідно здійснити цей перехід в зв’язку з тим, що газовий баланс нашої країни залежимо від імпорту. Реформа дозволила б уникнути цього перерахунку», – розповів Володимир Шведкий, CEO ETG.UA, незалежного провайдера енергії.

За словами Олександра Пономаренко, аналітика з дослідження товарних ринків компанії «МЕТ Україна», трейдери підтримують ідею переходу обліку газу на МВт-год, оскільки це уніфікує його облік в Україні з Європою.

«Нинішня система незручна. Наприклад, ми імпортуємо газ, контрактуясь в МВт-год, а коли завозимо його в Україну, то через коефіцієнт перераховуємо в кубометри. Але оскільки коефіцієнт кожен день змінюється, то у нас з’являються негативні або позитивні небаланси. Ми їх створюємо не усвідомлено, а через існування 2 різних систем вимірювання газу», – сказав він.

Пономаренко додав, що з 1 жовтня придбати потужності ГТС для входу і виходу з України можна буде тільки на аукціонах.

Якщо компанії будуть закуповувати потужності на тривалий термін (рік, квартал або місяць), то через щоденного зміни коефіцієнта перерахунку з однієї системи в іншу добова потреба в потужностях також буде змінюватися, і компанії будуть змушені докуповувати додатково і добові потужності. А це додаткові витрати часу і ресурсів.

Крім того, після уніфікації системи обліку газу зникнуть проблеми і у компаній, які не тільки імпортують, а й експортують його.

«Якщо компанія в один сезон імпортувала певний обсяг газу в МВт-год, а в наступному сезоні відправила цей же обсяг на експорт, то з-за різних коефіцієнтів перекладу з МВт-год в кубометри і назад на виході може бути вже інший обсяг газу. Це означає втрати буквально на рівному місці», – сказав Пономаренко.

«Нафтогаз» вважає, що основна вигода від переходу на нові стандарти обліку – це уніфікація обліку та розрахунків з контрагентами в ЄС для імпортерів і експортерів газу, а також для ОГТСУ і оператора підземних сховищ газу, який бере участь у наданні компаніям послуг із зберігання газу в режимі «митний склад».

Все готово

«Нафтогаз» повідомив, що перехід на нові стандарти обліку газу не потребуватимуть додаткових витрат з боку учасників ринку, оскільки ще з весни 2017 року ОГТСУ, оператори ГРС (облгази) проводять паралельний облік газу і в кубометрах, і в енергетичних одиницях.

Ця інформація навіть надається споживачам в ознайомчому порядку, її можна знайти в платіжці.

Також «Нафтогаз» запевнив, що існує і система, яка забезпечує перерахунок з об’ємних одиниць в енергетичні, тому додаткові витрати учасників ринку на технічне забезпечення переходу до нових розрахунків будуть мінімальними.

Глава Асоціації газового ринку України Денис Сенектутов підтвердив, що облгази вже готові до введення нової системи обліку газу: «Оператори ГРС вже зробили всю роботу, технічно готові, і для них взагалі не буде ніяких проблем».

Споживач буде радий

Вигоду від нової системи обліку, на думку «Нафтогазу», отримають і споживачі. Зокрема, населення зможе порівнювати ціну на газ в кВт-год з ціною на електроенергію, і вирішувати, що вигідніше використовувати, наприклад, для обігріву будинку.

При цьому, встановлювати нові лічильники, які вважають газ в кВТ-ч, населенню не треба – подібні прилади для побутового використання не випускаються, оскільки є дуже дорогими.

Цей облік вестимуть облгази по своїх приладів, а потім обсяг газу в кВт-год буде розподілятися серед побутових споживачів пропорційно споживанню ними газу в кубометрах.

Також, перехід на новий стандарт обліку повинен зняти проблемне питання про продаж газу населенню з урахуванням стандартних умов (так звані «температурні коефіцієнти»).

За даними «Нафтогазу», сьогодні в тарифі операторів ГРС вже врахована компенсація за неприведення газу для побутових споживачів до стандартних умов (близько 500 млн куб м газу на рік).

Перехід на розрахунки за газ в енергетичних одиницях передбачає автоматичне приведення газу до стандартних умов (в тому числі для побутових споживачів), але при цьому з виробничо-технічних витрат (ВТВ) облгазів будуть виключені втрати газу від неприведення до стандартних умов.

«Для такого коректного переходу на енергетичні одиниці та уникнення додаткових витрат з боку споживачів та учасників ринку, необхідно оновити методику визначення нормативних втрат / витрат і переглянути, з урахуванням цих змін, тарифи операторів ГРС», – повідомив «Нафтогаз».

Облік газу в енергетичних одиницях буде зручний і для непобутових споживачів. «Перехід на вимір газу в кВт-год дозволить підприємцям сегмента малого та середнього бізнесу, а також промисловим споживачам більш ефективно використовувати свої кошти», – вважає Шведкий.

«Промисловості це також буде вигідно, оскільки, наприклад, металурги вже заявляли, що їм потрібен газ в МВт-год, а не в кубометрах», – сказав Пономаренко.

Згідно з текстом законопроекту, якщо цей закон буде прийнятий і вступить в силу ще в цьому році, то нова система обліку газу буде запущена вже з 1 квітня наступного року.

Схожі публікації
15.11.2022

Темою цього відео стало дослідження як війна змінює життя людей та їх самих, як особистості. Чи важко кидати все та тікати від російської окупації? Що відчуваєш в цей момент? Скільки […]

06.11.2022

Вісім місяців триває війна, яка руйнує нашу країну, руйнує наше майбутнє, руйнує наші життя… Чи, може, не всіх? Чи, може, знайома з сусідньої вулиці, не являючи собою нічого особливого, нормально […]

06.11.2022

Вже 3 листопада Верховна Рада підтримала проєкт Державного бюджету на 2023 рік у другому читанні. За ним розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 1 січня становитиме 6700 грн та […]

02.08.2022

11 жовтня 2021 року Міністерство оборони видало наказ №313, який зобов’язує деяких жінок стати на військовий облік. Йдеться про жінок із професіями, що споріднені з 14 військово-обліковими спеціальностями. Вони зобов’язані стати […]

28.07.2022

Військовослужбовець термінової служби НГУ 16 липня з ПЗРК збив крилату ракету, а 17 липня літак окупантів Су-25. Усього на його рахунку 7 уражених цілей росії – 6 літаків і 1 […]

28.07.2022

1 липня Верховна Рада України ухвалила закон щодо особливостей судового провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих […]

27.07.2022

Начальник Марківського відділу УСБУ в Луганській області перебував напідпитку в місці тимчасової дислокації в Кам’янському разом із дружиною та попався місцевим поліцейським. Як розповіли на фейсбук-сторінці Police Control Ukraine, коли патрульні вирішили […]

27.07.2022

Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкти, які спрямовані на зміну оподаткування транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України. Йдеться про законопроєкти №7448, №7466, та №7468, які передбачають внесення […]

15.06.2022

КЛЯТА ВІЙНА ЗАБИРАЄ НАЙКРАЩИХ… 10 червня Пологівщину, як і всю країну, сколихнула трагічна звістка – загинув наш Герой, капітан Олексій Чубашев, відомий військовий журналіст, воїн, автор програми “Рекрут UA”. Таку сумну […]

13.04.2022

За словами одного з експертів, на травневі свята ми будемо смажити шашлики. Відомі астрологи й екстрасенси випитують у планет про плани політиків і майбутнє України. Багато з них твердо впевнені […]

08.04.2022

Додаток “Дія” під час війни кілька разів змінював перелік послуг та опцій. З’явилися нові функції, але водночас й перестали працювати деякі старі, через зупинку діяльності певних відомств та організацій. Та […]

07.04.2022

☝️Нагадуємо, де можна нас читати новини від ПІК ❇️ САЙТ: https://p-i-k.zp.ua/ ❇️ Вайбер: ♦️ ПІК-новини: https://invite.viber.com/?g2=AQABBqLmrkcVkElnJPkau8CdsFM7vg6zOjjYTWCeaUDvl1D48tRLkQNUIHawiKvx ♦️ ПІК-Запоріжжя: https://invite.viber.com/?g2=AQBlFCKu13V1f05EGIlIkfCqOLkk23Qnw1HIkphoQ5vYam9%2FnH6fmGzdb6pnUOH3 ♦️ ПІК-Мелітополь: https://invite.viber.com/?g2=AQBKhbd6VfUgs05D9%2FTG%2Fr6rIWnxtBOI3CK33wKLkbHscumIC4aNZatSfFgPAhz5 ❇️ Фейсбук: ♦️ ПІК-новини: сторінка https://www.facebook.com/PIKnoviniZP ♦️ Група […]