Все про дві газові квитанції (відповіді на запитання пологівців)

Тільки-но люди наче звикли до “космічних” цін на газ , як знову почали отримувати нові “сюрпризи”.

Разом з вже звичними квитанціями з оплати газу, пологівці, втім як і всі українці, почали отримувати і другу квитанцію – за його транспортування.

Більшість абонентів почали висловлювати своє крайнє незадоволення такою політикою. Деякі українські активісти навіть написали колективну петицію до президента України, з проханням відмінити оплату за транспортування газу.

У людей накопичилось багато запитань, на які журналістам Новинного Порталу ПІК вдалося дізнатися відповіді.

Проблемну ситуацію для жителів Пологівщини коментує Наталія Галустова – начальник управління зовнішніх комунікацій АТ “Запоріжгаз” розкриває всі подробиці оплати за транспортування газу:

 Окремі платіжки: одна – за газ, інша – за його доставку
24 грудня 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних змінила порядок оплати послуг з доставки газу. Тому З 1 січня 2020 року послуги доставки виключені з загальної платіжки за газ (доставка була включена до розрахунку і раніше).
Тепер продаж газу і його транспортування здійснюють різні компанії. Відбувся такий собі анбандлінг (відокремлення). Тому квитанції за газ та його доставку сплачуються окремо. Гроші за газ отримує постачальник газу ТОВ “Запоріжгаз Збут”, а за доставку – АТ “Запоріжгаз”- газорозподільна компанія. Це дві різні компанії! Дві компанії – дві платіжки!

 Плата за доставку газу – чому її сплачують всі споживачі?
Хто проклав газові труби до вашого будинку? Для одних це зробила держава. Для інших – будівельна або газова компанія. Або ви самі проклали трубу до власного будинку. Єдине, для чого всі ми будували ці труби – для руху газу до наших осель. Надійний та безпечний рух газу – це робота газовиків. Вони рухають газ – створюючи, підтримуючі та контролюючи тиск. Вони находять витоки газу, ремонтують всі труби та зупиняють аварії.   Є газовики  – є газ у вашому газопроводі.

Всі споживачі завжди платили за доставку газу
До січня 2020 року вартість доставки газу була включена в ціну газу і сплачувалась в тому ж рахунку, що і газ. Втім, продовжуючи реформування ринку, Регулятор виділив платіж за доставку газу в окрему квитанцію.
Тепер вона сплачується окремим рахунком. Це плата за доставку поточних обсягів споживання. Доставка газу сплачується в поточному місяці: в січні – за січень, в лютому – за лютий.

“Чому я не можу сплачувати за лічильником?”
Споживачі сплачують за доставку власних обсягів споживання. Вони визначаються з попередніх обсягів споживання. Об’єм спожитого газу береться за основу для прогнозування і замовлення потужності в поточному періоді.
Для чого це зроблено?

Тариф на доставку формується за принципом замовленої потужності. В Україні нараховується більше 13 млн споживачів природного газу. На жаль, всі вони не можуть спрогнозувати своє споживання на цілий рік. Тому за основу взяте ваше ж споживання у попередньому газовому році.

“Чому послуги доставки газу сплачуються рівними частинами впродовж року?”

Газова інфраструктура має завжди знаходитись в робочому стані і підтримувати тиск газу. Він має бути достатнім для того, щоб всі споживачі могли споживати газ в будь-який час. Підтримання тиску в системі пов’язане з постійними витратами: технологічний газ, ремонти, заміна газового обладнання. Розуміння цих параметрів дозволяє операторам газорозподільних мереж
підтримувати мережу в робочому стані та планувати витрати, інвестиції, проведення заходів з
підвищення безпеки газопостачання.
Ці витрати є постійними. Вони не залежать від обсягів споживання. Отримуючи плату 12-ма однаковими платежами впродовж року газорозподільні компанії можуть планувати роботу персоналу, заміну обладнання, реконструювати мережі, виходячи з потреб споживачів.

 “Чому рахунки отримали люди, які газом не користувались?”
Саме наявністю постійних витрат на підтримку роботи системи пояснюються рахунки, які отримали споживачі. Так само як і  нові споживачі, які споживали газ менше 9 місяців. Для таких споживачів обсяг замовленої потужності визначається згідно профілю споживання. Ці профілі визначені в Кодексі газорозподільних систем. Такий зміни внесено постановою НКРЕКП.

 “Що робити, якщо я не планую користуватись газом?”
Якщо газове обладнання не використовується взагалі і ви не плануєте цього в майбутньому, то вам варто розглянути можливість від’єднання від газових мереж та розірвати типовий договір на розподіл газу. Для чого необхідно звернутися до вашої газорозподільної компанії.  Розірвати договір або подати заявку на розподіл можна в центрах обслуговування клієнтів.

“Як відбувається розрахунок оплати за транспортування газу?”
Вартість доставки не прив’язана до поточного споживання газу. Оплата розділена на 12 платежів впродовж року. Тому взимку споживачі сплачують лише частину вартості доставки, решта платежу відтермінована на літній період.
Таким чином оплата послуг доставки рівномірно розподілена на весь рік. Тому в січні споживачі сплачуватимуть за доставку газу майже вдвічі менше, ніж в грудні 2019 року.
Для прикладу, візьмемо домогосподарство, яке споживає 1 200 куб м газу на рік. В грудні 2019 року та січні 2020 року воно спожило по 300 кубометрів газу для опалення.
Якщо в грудні сім’я мала сплатити за доставку газу 204 грн, то в січні 2020 року за доставку такого ж
обсягу газу – вже 94 грн. А це в 2,2 рази менше.
Згідно рішення НКРЕКП з 01 січня 2020 року до 30 червня 2020 року включно для АТ “Запоріжгаз” встановлено тариф в розмірі 0,66 грн. за 1 м куб. на місяць (з урахуванням ПДВ). З 01 липня 2020 року – у розмірі 0,83 грн. за 1 м куб. на місяць (з урахуванням ПДВ).
Наприклад: клієнт спожив з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року 200 кубометрів газу. Чинний тариф на розподіл для АТ “Запоріжгаз” з 1 січня 2020 року складає 0,66 грн. за м куб. в місяць ( в т.ч. ПДВ).
Розрахуємо щомісячну плату за доставку газу:
200 куб. м * 0,66 / 12 міс. = 11 грн.

 Плата за доставку газу для споживачів, які використовують лише плиту, є незначною
Споживачі, які використовують газ для приготування їжі, і використовують до 200 кубометрів газу на рік, сплачуватимуть не більше 20 грн на місяць. Це дешевше, ніж плата за фіксовану лінію телефону, плата за кабельне телебачення, мобільний зв’язок.

“Як і коли необхідно платити?”
Оплата доставки має здійснюватися в поточному місяці до 20 числа. Тобто, в січні – за січень, в лютому – за лютий. Вона здійснюється на підставі рахунку, який надсилається газорозподільною компанією. В січні місяці споживачі природного газу
Зміни в порядок оплати було внесено тільки 24 грудня 2019 року, а споживачі отримали рахунки тільки в другій половині січня. Враховуючи, це споживачі мають можливість сплатити доставку газу в січні та лютому до 20 лютого включно.

В Кабміні коментують

В Кабміні працюють над створенням єдиної квитанції за транспортування газу та його споживання. Керівництво розробляє нову єдину платіжку за газ та планує відмовитися від практики двох квитанцій – про це повідомив міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель в ефірі ICTV.
Він пояснив як буде формуватися нова ціна на газ та за що будуть сплачувати споживачі.

Ціна не збільшилась і сума цих двох квитанцій має складати ціну, яка сформувалася за січень” – заявив Оржель.

Міністр додав, що суму в новій квитанції можна зменшити лише за рахунок того, якщо постачальник знайди газ за дешевшою ціною. Сума за доставку ресурса буде на тому ж рівні, який встановить держава.

“У нас відбувається розвиток ринка для того, аби споживач зміг обирати собі постачальника послуг, аби він розумів структуру тарифу, та що до нього входить. Було прийнято рішення на рівні незалежного регулятора, щоб було дві квитанції. Одна – за транспортування і розподілення, а інша – власне ціна товару (газу). Якщо на ринку й продавці і покупці, є трейдери які можуть знайти дешевше ціну на газ. Вони мають заплатити за тарифами, тому що підчиняються єдиній монополії – газові труби, бо вона є єдиною для споживачів даної продукції. Держава, і тільки вона регулює і встановлює тариф. А якщо ціну на газ знайшли дешевше, тоді у споживача може бути і дешевшою ціна на товар” – підвів підсумок міністр.

Доки відбуваються газові баталії, радимо споживачам набратися терпіння. Будь-яка новинка завжди спричиняє певний ажіотаж. На краще – чи на гірше вирішувати вам. Втім так само як і користуватися даним видом послуг чи ні.

Схожі публікації
15.11.2022

Темою цього відео стало дослідження як війна змінює життя людей та їх самих, як особистості. Чи важко кидати все та тікати від російської окупації? Що відчуваєш в цей момент? Скільки […]

06.11.2022

Вісім місяців триває війна, яка руйнує нашу країну, руйнує наше майбутнє, руйнує наші життя… Чи, може, не всіх? Чи, може, знайома з сусідньої вулиці, не являючи собою нічого особливого, нормально […]

06.11.2022

Вже 3 листопада Верховна Рада підтримала проєкт Державного бюджету на 2023 рік у другому читанні. За ним розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 1 січня становитиме 6700 грн та […]

02.08.2022

11 жовтня 2021 року Міністерство оборони видало наказ №313, який зобов’язує деяких жінок стати на військовий облік. Йдеться про жінок із професіями, що споріднені з 14 військово-обліковими спеціальностями. Вони зобов’язані стати […]

28.07.2022

Військовослужбовець термінової служби НГУ 16 липня з ПЗРК збив крилату ракету, а 17 липня літак окупантів Су-25. Усього на його рахунку 7 уражених цілей росії – 6 літаків і 1 […]

28.07.2022

1 липня Верховна Рада України ухвалила закон щодо особливостей судового провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих […]

27.07.2022

Начальник Марківського відділу УСБУ в Луганській області перебував напідпитку в місці тимчасової дислокації в Кам’янському разом із дружиною та попався місцевим поліцейським. Як розповіли на фейсбук-сторінці Police Control Ukraine, коли патрульні вирішили […]

27.07.2022

Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкти, які спрямовані на зміну оподаткування транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України. Йдеться про законопроєкти №7448, №7466, та №7468, які передбачають внесення […]

15.06.2022

КЛЯТА ВІЙНА ЗАБИРАЄ НАЙКРАЩИХ… 10 червня Пологівщину, як і всю країну, сколихнула трагічна звістка – загинув наш Герой, капітан Олексій Чубашев, відомий військовий журналіст, воїн, автор програми “Рекрут UA”. Таку сумну […]

13.04.2022

За словами одного з експертів, на травневі свята ми будемо смажити шашлики. Відомі астрологи й екстрасенси випитують у планет про плани політиків і майбутнє України. Багато з них твердо впевнені […]

08.04.2022

Додаток “Дія” під час війни кілька разів змінював перелік послуг та опцій. З’явилися нові функції, але водночас й перестали працювати деякі старі, через зупинку діяльності певних відомств та організацій. Та […]

07.04.2022

☝️Нагадуємо, де можна нас читати новини від ПІК ❇️ САЙТ: https://p-i-k.zp.ua/ ❇️ Вайбер: ♦️ ПІК-новини: https://invite.viber.com/?g2=AQABBqLmrkcVkElnJPkau8CdsFM7vg6zOjjYTWCeaUDvl1D48tRLkQNUIHawiKvx ♦️ ПІК-Запоріжжя: https://invite.viber.com/?g2=AQBlFCKu13V1f05EGIlIkfCqOLkk23Qnw1HIkphoQ5vYam9%2FnH6fmGzdb6pnUOH3 ♦️ ПІК-Мелітополь: https://invite.viber.com/?g2=AQBKhbd6VfUgs05D9%2FTG%2Fr6rIWnxtBOI3CK33wKLkbHscumIC4aNZatSfFgPAhz5 ❇️ Фейсбук: ♦️ ПІК-новини: сторінка https://www.facebook.com/PIKnoviniZP ♦️ Група […]