Визначні події на території Пологівської громади за період незалежності

Про визначні події на території Пологівської міської територіальної громади за період з 1991 по 2021 роки розповіли у Пологівському районному краєзнавчому музеї:

24 серпня 1991 р. Верховна Рада України прийняла історичний документ виняткового значення для долі українського народу – Акт проголошення незалежності України. Текст із 93 слів був набраний на друкарській машинці 22 серпня 1991 року і вміщався на одному папірці. У ньому зазначалося: «Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, – продовжуючи тисячолітню традицію державотворення на Україні, – виходячи з права на самовизначення, передбаченого статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, – здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави – України. Територія України є неподільною і недоторканною. Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення».

З 1991 року наша держава офіційно отримала свою традиційно вживану назву – Україна. Розпочався процес утвердження атрибутів державності, без яких не існує суверенних держав. 4 вересня 1991 р. над куполом будинку Верховної Ради замайорів національний синьо-жовтий український прапор, а 28 січня 1992 р. він отримав статус державного. 15 січня 1992 р. державним гімном України стала музика композитора М. Вербицького на слова П. Чубинського «Ще не вмерла України…». 19 лютого 1992 р. Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України. Національна символіка перетворилася на державну.

Пропонуємо коротким рядком згадати про деякі події, що сталися на Пологівщині за ці роки.

1991 рік

На Пологівщині синьо-жовтий прапор замайорів іще до офіційного визнання його державним символом. Сталося це 29 серпня 1991 року, тобто майже одразу після проголошення незалежності України. Власноруч пошитий прапор піднявся над ретрансляційною вежею, що на території села Пологи, за ініціативи її працівників. Нині він зберігається у Пологівському краєзнавчому музеї.

Створена прокуратура незалежної України, до складу якої увійшли й органи прокуратури Запорізької області. На території міста діє Пологівський відділ Токмацької місцевої прокуратури.

Однією з перших комерційних структур Пологівщини стало ТОВ «Омега», засноване у жовтні 1991 року. Основними видами діяльності «Омеги» стали реалізація сільгосппродукції і забезпечення господарств матеріально-технічними ресурсами. Були створені і малі підприємства: «Конка», «Надія», «Союз», «Прогрес», «Агроінформ».

У квітні 1991 року створений Пологівський районний центр зайнятості, який очолив В.В. Сліпченко.

1992 рік

На посаду першого Представника Президента України в Пологівському районі з 1992 року був призначений Бандуров В.Л.

На підставі рішення обласної ради № 6 від 10 квітня 1992 року «Про зміни в адміністративно-територіальному поділі» була відновлена Костянтинівська сільська рада з центром в селі Костянтинівка. До її складу ввійшли села Костянтинівка, Решетилівське та Чумацьке.

У березні 1992 року було створене Пологівське міжрайонне відділення управління СБУ в Запорізькій області.

1993 рік

У 1993 році почало свою виробничу діяльність ТОВ «Дніпрокераміка». У 1994 році це підприємство налагодило випуск високоякісної сантехніки і почало роботу з організації ринків збуту як на території України, так і за її межами. Щорічно випускалося близько 50 тисяч одиниць продукції.

Контрольно-ревізійний відділ в Пологівському районі був створений у вересні 1993 року, який забезпечував контроль за використанням підприємствами і установами коштів бюджетного збереження державного майна, ведення бухгалтерського обліку і фінансової звітності. Очолив цей відділ В.В. Пустовойтенко.

1994 рік

Під час концерту на центральній площі відбулася презентація гімну міста Пологи у виконанні А. Сердюка.

1995 рік

Відкрито сучаснообладнаний стадіон в селі Семенівка, що вважався кращим на Пологівщині

У центрі села Костянтинівка відкрито єдиний в області фізкультурно-оздоровчий комплекс.

1996 рік

19 квітня 1996 року розпочало свою діяльність відділення Державного казначейства у Пологівському районі під керівництвом О.В. Дриги.

1997 рік

У 1997 році почала діяти Пологівська міжрайонна державна податкова інспекція. Першим її керівником була Л.А. Личката.

12 серпня 1997 року було засноване товариство з обмеженою відповідальністю «Фортуна». Директор – В.А. Чепіжко. Основна діяльність товариства – переробка сільгосппродукції.

На ринку «Хитрий» запрацювало радіо, тричі на день покупці та продавці ринку могли прослухати інформацію від податкової служби, комітету із захисту прав громадян та легку музику.

З нагоди 110-річчя міста Пологи вийшла в світ історично-документальна книга «Моє місто Пологи». На святкування 110-річчя міста прибули народні депутати України Г. Омельченко та А. Єрмак.

У с. Тарасівка почав діяти храм на честь Святої Трійці.

1998 рік

Третьою сесією 23 скликання Пологівської міської ради прийняте рішення «Про затвердження Положення про звання «Почесний громадянин міста Пологи».

У грудні 1998 року створене Пологівське районне управління юстиції, яке очолив О.М. Гайдар.

Відкрито притулок для неповнолітніх «Світанок».

Відкрито художньо-керамічну майстерню «Добра глина».

1999 рік

У січні 1999 року відбувся пуск газопроводу біля газорозподільної станції природного газу.

За сприяння молодіжного комітету райдержадміністрації на базі Пологівської ЗОШ № 4 почала діяти секція парашутистів, керівник – В. Лагода.

Відбулося урочисте відкриття залізничного вокзалу станції Пологи після реконструкції.

2000 рік

На 16 сесії Пологівської міської ради були затверджені головні символи міста – прапор та герб міста Пологи. Їх автором є Українське геральдичне товариство (м. Львів)

У грудні 2000 року вийшов друком громадський тижневик «Нова газета». Засновником та видавцем стало ТОВ «Агентство ІНЮСТ». Шеф-редактор тижневика – В.В. Бабич.

Введено в експлуатацію перший пусковий комплекс цеху сірчанокислого алюмінію ВАТ «Пологівський завод «Коагулянт». Розпочато випуск високоактивного коагулянту, якому присвоєно торгову марку «Полвак».

У результаті реформування колишніх КСП на засадах приватної власності на землю та майно на Пологівщині почали діяти 2 сільськогосподарські виробничі кооперативи, 12 товариств з обмеженою відповідальністю, 1 асоціація фермерських господарств, 4 приватних підприємства.

На території села Інженерне почав працювати кондитерський цех фірми «Стелсі».

ЗАТ «Пологівський олійноекстракційний завод» почало випуск майонезу ТМ «Славія» кількох сортів.

2001 рік

Єдиною ровесницею Незалежності в Пологівському районі є Карина Цуприк, яка народилася 24 серпня 1991 року.

Завершено будівництво газопроводу до мікрорайону Пологи-5. Проводилися роботи з газифікації вул. Східної, Дружби, Чернишевського.

Було відкрито і розпочато експлуатацію цеху для ремонту вагонів Пологівського вагонного депо.

Здано в експлуатацію багатоповерховий будинок по вулиці Східній.

Заснований Пологівський центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді.

2002 рік

З нагоди 115-річчя міста Пологи запроваджена відзнака – почесний знак «За заслуги перед містом Пологи»

ЗАТ «Мінерал» включене до списку підприємств, які працювали в умовах експерименту в гірничо-металургійній галузі. В результаті цього експерименту було створено нову дільницю формувальних пісків та нові робочі місця.

На базі Пологівського військкомату сформовано об’єднаний військовий комісаріат Пологівського та Чернігівського районів. Очолив його підполковник В.Л. Корольов.

У Пологах на ретрансляційній телевежі завершено монтаж апаратури мобільного зв’язку UMC.

2003 рік

Згідно рішення Пологівської районної ради 24 скликання від 29 травня 2003 року № 7 затверджено герб та гімн Пологівського району.

ТОВ «Дніпрокераміка» за підсумками обласного конкурсу втретє присвоєно звання «Кращий роботодавець року». Воно визначене переможцем Всеукраїнського конкурсу якості продукції «100 кращих товарів України-2003» в номінації «Промислові товари».

Відкрито пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам в центрі м. Пологи.

У тепличному господарстві ВАТ «Хімзавод «Коагулянт» вперше зацвіли 70 тисяч трояндових кущів.

2004 рік

З січня Пологівський відділ РАЦСу та районне управління юстиції розташовані в приміщенні колишнього банку «Україна» по вулиці Некрасова.

Пологівський олійноекстракційний завод взяв участь у виставці «Продукти України». Завод отримав 3 золоті медалі та знак «Кращий виробник року».

У лютому у м. Пологи введено в експлуатацію чотириповерховий молодіжний житловий будинок по вулиці М. Горького, 43 А.

В приміщенні дитячого садка «Теремок» відкрито відділення соціальної адаптації та реабілітації дітей з обмеженими можливостями.

2005 рік

В локомотивному депо відкрито музей підприємства, ініціатором створення якого був С.О. Боговин – голова ради ветеранів локомотивного депо. Цього ж року колектив Пологівського локомотивного депо відзначив 100-літній ювілей.

У квітні на братській могилі радянських воїнів біля РБК встановлені 7 пам’ятних знаків землякам – Героям Радянського Союзу.

У Пологах почало діяти ТОВ «Телерадіокомпанія «Славія».

В с. Костянтинівка відбулося свято з нагоди введення в експлуатацію газопроводу с. Пологи – с. Костянтинівка.

2006 рік

Вийшов перший номер тижневика «Районка». Засновник та видавець – ТОВ ТРК «Славія». Редактором призначена Л. Фесенко, директором – Л. Сова.

У Пологах відкрився перший супермаркет з продажу електропобутової техніки «Ост-Вест».

У грудні відкрився перший супермаркет всеукраїнської мережі «АТБ-маркет».

У м. Пологи по вул. Східній, 31 в експлуатацію здано 24-квартирний житловий будинок, зведений на умовах довгострокового пільгового кредитування.

2007 рік

У місті Пологи відбулося урочисте відкриття нової будівлі райвідділу міліції по вул. Луначарського.

Після капітального ремонту у с. Вербове відкрито будинок культури.

2008 рік

В рамках святкування Дня працівників металургії та гірничо-добувної промисловості в мікрорайоні Пологи-5 після реконструкції відбулося відкриття стадіону ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал».

2009 рік

На території мікрорайону Пологи-5 було закладено фундамент храму Димитрія Ростовського.

У місті Пологи перейменовано вул. Луначарського на вул. імені Героя України В.А. Сацького.

2010 рік

У місті Пологи діяло 12 аптек та аптечних пунктів, 1 аптека працює цілодобово.

На початку грудня у с. Вербове запалили газовий факел, прокладено майже 12 км газопроводу.

2011 рік

У темний час доби місто Пологи освітлюють 682 ліхтарі зовнішнього освітлення. На центральній алеї міста встановили 10 нових лавочок.

Відбулося перше святково-ярмаркове дійство «Славімо Великдень».

Фахівці-археологи проводили розкопки в селі Багате Інженерненської сільради.

На території міста працюють фірмові магазини: «Еліт» (ТОВ «КерамаПлюс»), «Славія» (ПАТ «Пологівський ОЕЗ»), «Мисливець» (Запорізького обласного управління мисливців і рибалок), мережа магазинів «Ост-Вест», «VICOTEK» та «АТБ-маркет».

2012 рік

У 2012 році за сприяння меценатів, родини Бандурових, у селі Пологи був побудований храм на ім’я Святителя і Чудотворця Миколая.

19 липня введено в експлуатацію чергову розгалужену ділянку мереж водопостачання. Якісна питна вода з’явилася у кожному з 32-ох дворів, розташованих по обидва боки найдовшої вулиці міста К. Маркса.

На базі комунальної установи «Пологівський районний краєзнавчий музей» створений туристично-інформаційний центр.

Після реконструкції відкрито оновлений кінотеатр «Юність».

Відкрито тенісний корт та майданчик для ігрових видів спорту зі штучним покриттям.

2013 рік

У с. Інженерне відкрито художню студію «Арт-світ».

2014 рік

Навесні в Пологах відбулися мітинги «За єдину Україну», автопробіг та патріотичний марш «Пологи – це Україна» в підтримку неподільності країни.

Восени пройшов «Марш Миру».

Створені ГО «Пологівська самооборона» та «Волонтерський рух Пологівщини».

2015 рік

Встановлено перший в Запорізькій області пам’ятний знак Героям Революції Гідності.

На виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» розпочався демонтаж пам’ятників.

Відбулося урочисте відкриття оновленого архітектурного комплексу на центральній площі міста Пологи, де на постаменті замість пам’ятника Леніну встановили вуличний годинник.

У селі Басань почав діяти Храм Успіння Пресвятої Богородиці – перший на території Пологівської міської територіальної громади храм Київського патріархату.

2016 рік

Відкрито меморіальну дошку «Вони віддали життя, захищаючи Україну» з портретами Героїв Небесної Сотні та земляків, загиблих в зоні проведення АТО.

В рамках декомунізації у місті Пологи перейменовано 48 вулиць та провулків.

2017 рік

З нагоди 130-річчя міста Пологи на головній площі встановлений 12-метровий флагшток та піднятий прапор міста.

У центрі міста Пологи та на мікрорайоні Пологи-5 споруджено і відкрито 2 фонтани.

Видано фотоальманах «Пологи-130!»

На території мікрорайону Пологи-6 (ПЛМС) працівники мерії, ПрАт «Пологівський ОЕЗ», комунального підприємства «Житло-Сервіс», школярі та громадськість міста висадили новий сквер, де ростимуть близько 100 дерев.

2018 рік

Села Інженерненської, Семенівської, Басанської сільських рад об’єдналися з територіальними громадами міста Пологи Пологівської міської ради у Пологівську міську об’єднану територіальну громаду Пологівського району Запорізької області з центром у місті Пологи.

Археологічні розкопки на території села та міста Пологи, під час яких знайдено бронзовий посох (скіпетр) «степового царя» доби ранньої бронзи, що став справжньою сенсацією в науковому світі. Це – найдавніший символ влади, знайдений на теренах України, аналогів якому іще не доводилося зустрічати. Нині він експонується у Пологівському краєзнавчому музеї.

2019 рік

На території Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області утворено три старостинських округи: Басанський, Інженерненський, Семенівський.

Відбулися перші вибори голови Пологівської ОТГ. Перемогу на посаду голови Пологівської ОТГ здобув Ю.А. Коноваленко.

2020 рік

Постановою Верховної Ради України утворено Пологівський район (з адміністративним центром у місті Пологи) у складі територій Більмацької селищної, Воздвижівської сільської, Воскресенської сільської, Гуляйпільської міської, Комиш-Зорянської селищної, Малинівської сільської, Малотокмачанської сільської, Молочанської міської, Оріхівської міської, Пологівської міської, Преображенської сільської, Розівської селищної, Смирновської сільської, Токмацької міської, Федорівської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

1 січня розпочали роботу ЦНАП, структурний підрозділ ПМР сектор «Трудовий архів».

Після кількарічної реконструкції поновила свою роботу комунальна установа «Пологівський районний будинок культури» ПМР.

В комунальній установі «Пологівський районний краєзнавчий музей» ПМР презентовано оновлену залу «Наш край напередодні та в роки Другої світової війни».

На центральній площі міста встановлено арт-об’єкт «Я люблю Пологи».

2021 рік

Утворено Басанський, Вербівський, Григорівський, Інженерненський, Костянтинівський, Пологівський, Семенівський та Тарасівський старостинські округи Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області.

У с. Костянтинівка відкрито храм на ім’я Святого Рівноапостольного князя Володимира.

У центрі с. Григорівка відбулось відкриття паркової зони відпочинку.

За роки незалежності відбулося багато змін. Вони були різними і вже стали історією.

На Пологівщині встановили близько 100 пам’ятних знаків та меморіальних дошок.

Старанна праця наших співвітчизників гідно оцінена чисельними відзнаками і нагородами: почесне звання «Заслужений працівник» в різних галузях отримали більше 40 наших земляків, почесне звання «Герой України» отримали 2 земляки-пологівці.

Пологівщину відвідали такі зіркові гості як Ані Лорак, Євгенія Власова, Тіна Кароль, Катерина Бужинська, Асія Ахат, Петро Чорний, Арсен Мірзоян, дует «Анна-Марія», гурти «Время и Стекло», «Тік» та інші; політики Віталій Кличко, Наталія Вітренко, Нестор Шуфрич та ін.

Життя триває. Щоденно відбуваються нові події, зміни, як в житті країни так і в нашій громаді. Чим вони запам’ятаються? Якими будуть? Залежить лише від нас, усіх разом і кожного зокрема.

Тож, будьмо творцями щасливої історії рідного краю і нашого майбутнього!

Схожі публікації
05.02.2023

Під час повномасштабної війни, коли багатьом українцям довелося терміново покинути свої домівки та не вдалося зібрати документи, повторна видача свідоцтв та витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян особливо […]

09.12.2022

Жительку Пологівського району підозрюють у колабораційний діяльності. Олена Баранник проголосила себе головою цивільної адміністрації на окупованій території. 8 грудня у суді міста Запоріжжя відбулось підготовче засідання у цій справі. Про […]

28.11.2022

Запорізький напрямок і тимчасово окупована частина Пологівського району зустрічає ЗСУ. Йдучи зранку містом, я нарахувала 86 трупів окупантів по обидві боки дороги – розповідає пологівчанка. За інформацією Генштабу сьогодні зранку, […]

24.11.2022

Вчора, 23 листопада, близько 18:00 у автомобілі зрадника здетонував вибуховий пристрій. «Люблю дивитись як воно горить, як вони бігають, суїтяться» За попередніми даними, колаборантом виявився колишній голова Пологівської районної ради […]

18.11.2022

Раніше судимий мешканець Кам’янка-Дніпровського району, дізнавшись від жінки, що скоро стане батьком її дитини, наважився на страшний злочин. Він задушив свою жертву клейовою стрічкою та сховав тіло у вигрібній ямі. […]

18.11.2022

В рамках реалізації загальнодержавної програми підтримки населення, яке потерпає від збройної агресії окупанта, перші громади Запорізької області уже розпочали доставляти домогосподарствам дрова для опалення в зимовий період. Так, 37 домогосподарств […]

17.11.2022

Учора окупанти завдали ракетного удару по об’єкту інфраструктури в обласному центрі. Під ворожим вогнем опинилися й жителі Пологівського та Василівського районів. Інформації про потерпілих не надходило. 16 листопада армія рашистів […]

17.11.2022

Евакуацію дітей-сиріт, дитячих будинків сімейного типу та інтернатних закладів, а також допомогу міжнародних організацій у цьому процесі обговорили на нараді очільника ЗОВА Олександра Старуха з керівниками структурних підрозділів. Заступниця начальника […]

17.11.2022

Ділок закуповував алкогольну і тютюнову продукцію без відповідних документів та акцизного маркування для подальшого перепродажу третім особам. Правоохоронці вилучили товар сумнівного походження, який прямував на прифронтову територію. 14 листопада спецпризначенці […]

16.11.2022

До нашої редакції потрапив документ, в якому зазначались відповідальні та організатори свята ворожої ганчірки у Пологах. Цією інформацією з журналістами “ПІК” поділилась небайдужа людина. Так, з документу видно організаторів та […]

16.11.2022

До органів поліції надійшло 15 повідомлень про зруйновану житлову та цивільну інфраструктуру в обласному центрі та у Пологівському районі. Є інформація про поранену цивільну людину. Минулої доби російські загарбники обстріляли […]

16.11.2022

Вночі, 16 листопада, у Пологівському районі стало на 1 ворожий склад менше. Так, у населеному пункті Токмак було знищено великий склад з бк різного калібру. Нагадаємо, також бійці Запорізької тероборони […]